Wybór liceum czy technikum to jeden z najważniejszych momentów w edukacyjnej karierze młodych ludzi. Dla większości uczniów i ich rodziców bezpośrednio wiąże się on nie tylko z decyzją, w jakiej branży chcemy się kształcić w przyszłości, ale również do wykonywania jakich zawodów chcemy się przygotować. Ranking Perspektyw 2025 wskazuje najlepsze szkoły średnie w Polsce –te, które nie tylko wyróżniają się wynikami, ale także zapewniają wszechstronne wsparcie i możliwości rozwoju. Sprawdź, które licea i technika uplasowały się na czołowych pozycjach!
Wybór szkoły średniej. Na co zwrócić uwagę?
Wybór szkoły średniej to ważna decyzja, która może znacząco wpłynąć na przyszłość młodego człowieka. Odpowiednim punktem wyjścia jest w tym przypadku analiza wyników nauczania placówki, takich jak średnia zdawalność matur oraz wyniki egzaminów zawodowych w przypadku techników. Równie istotne są zaangażowanie szkoły w rozwijanie pasji uczniów, liczba dostępnych zajęć pozalekcyjnych, a także osiągnięcia w konkursach i olimpiadach.
Przy wyborze szkoły warto zwrócić uwagę na opinie uczniów i rodziców oraz na infrastrukturę placówki – nowoczesne pracownie, biblioteka czy dostęp do narzędzi wspierających naukę mogą znacząco podnieść komfort kształcenia. Ostatecznie, należy pamiętać, że idealna szkoła to taka, która nie tylko przygotowuje do egzaminów, ale również inspiruje i rozwija młode talenty.
W ciągu pięciu lat AI stworzy 170 milionów miejsc pracy [raport]
Ranking liceów ogólnokształcących 2025
1. XIV LO im. Stanisława Staszica – Warszawa
2. V LO im. Augusta Witkowskiego – Kraków
3. XIII Liceum Ogólnokształcące – Szczecin
4. IX LO im. Klementyny Hoffmanowej – Warszawa
5. III LO z Oddz. Dwujęz. im. Marynarki Wojennej RP – Gdynia
6. Uniwersyteckie LO – Toruń
7. XXVII LO im. Tadeusza Czackiego – Warszawa
8. LO nr III im. Adama Mickiewicza – Wrocław
9. 2 SLO z Oddz. Międzynar. im. P. Jasienicy STO – Warszawa
10. VIII LO im. Władysława IV – Warszawa
– Szukając przepisu na dobrą szkołę musimy uwzględniać zróżnicowane potrzeby edukacyjne uczniów, rodziców i całego społeczeństwa – mówi prof. Ryszard Koziołek, przewodniczący Kapituły Rankingu, rektor Uniwersytetu Śląskiego. – Układają się one w swego rodzaju preambułę do przyszłej polityki pedagogicznej państwa. Otóż dobra szkoła to ta, która zapewnia młodemu człowiekowi najlepsze warunki do indywidualnego rozwoju i osobistego szczęścia, a nam wszystkim przynosi pożytek społeczny, jaki płynie z edukacji człowieka i obywatela – dodaje.
Kryteria Rankingu Liceów 2025 obejmują: wyniki matur z przedmiotów podstawowych (30 proc.), wyniki matur z przedmiotów rozszerzonych (45 proc.) oraz osiągnięcia na konkursach olimpijskie (25 proc.). W zestawieniu uwzględniono również sukcesy uczniów na olimpiadach międzynarodowych.
Ranking techników 2025
1. Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II – Kleszczów
2. Technikum Łączności nr 14 im. Obr. PP w Gdańsku – Kraków
3. Technikum Mechatroniczne nr 1 im. P. Drzewieckiego – Warszawa
4. Technikum nr 7 im. Gen. Józefa Kustronia – Nowy Sącz
5. Technikum Elektroniczne im. Obr. Lublina 1939 r. – Lublin
6. Technikum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki (CKZiU nr 1 “Budowlanka”) – Zielona Góra
7. Technikum Organizacji i Zarządzania (ZS nr 8) – Szczecin
8. Technikum nr 1 im. Waldemara Gostomczyka – Ostrów Wlkp.
9. Technikum (ZSE im. Boh. Westerplatte) – Radom
10. Technikum Elektroniczne nr 7 im. WP – Bydgoszcz
– Od 27 lat z satysfakcją pokazujemy szkoły, w których warto się uczyć – twierdzi Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press, twórca polskich rankingów edukacyjnych i kierownik Rankingu Liceów i Techników. – I nie chodzi tylko o czołową piętnastkę najlepszych liceów oraz dziesiątkę najlepszych techników, które honorujemy podczas gali rankingu. Z tabel, które publikujemy, można odczytać znacznie więcej: która szkoła od lat utrzymuje wysoką formę, która spada, a która wspina się coraz wyżej – podsumowuje.
W Rankingu Techników 2025 uwzględniono następujące kryteria: osiągnięcia uczniów w olimpiadach (20 proc.), wyniki matur z przedmiotów podstawowych (20 proc.), wyniki matur z przedmiotów rozszerzonych (30 proc.) oraz rezultaty egzaminów zawodowych (30 proc.).
Te marki rekrutują w styczniu 2025. Sprawdź aktualne oferty pracy
Zdjęcie główne: Spotlight