Poznaj nasze TOP 5 projektów Łódzkiego Design Festiwalu 2016

333
Źródło: icoonforrefugees.com

W dniach 13-23 października odbędzie się 10. jubileuszowa edycja Łódź Design Festival, którego hasłem przewodnim jest Tożsamość. Sam festiwal jest najważniejszym wydarzeniem w Europie Środkowo-Wschodniej związanym z designem. 

Powstał w 2007 roku i do tej pory odwiedziło go ponad 270 000 osób z całego świata. Łączy ludzi chcących ulepszać swoje otoczenie i wyróżnia się przedstawianiem designu w różnych odsłonach – od projektowania graficznego, wzornictwa przemysłowego, aż po art design i modę. Jubileuszowa edycja skupia się na roli przedmiotów, którymi się otaczamy oraz na tym, co design może powiedzieć o samym twórcy i odbiorcy. W plebiscycie wyróżnionych zostało 70 projektów must have, spośród 500 zgłoszonych – ich autorami są wyłącznie polscy artyści i producenci. A oto nasze TOP 5 z nich – idealne w swej prostocie, a do tego praktyczne i bardzo użyteczne projekty.


1. ICOON for Refugees/projekt: Gosia Warnik/producent: Amberpress

ICOON to książka, która zawiera 1200 symboli, odnoszących się do podstawowych dziedzin życia codziennego, takich jak: zdrowie, higiena, ubrania czy transport. Celem autorki jest pomoc uchodźcom w pokonaniu bariery językowej, ponieważ w przypadku braku znajomości jakiegoś słowa wystarczy, że pokażą odpowiednią ilustrację.

2
Źródło: www.maptu.pl
  1. Mapy Maptu/projekt: Urszula Jurkowska (Maptu)

Prostota, a zarazem niepowtarzalność. Wystarczy, że znajdziesz na mapie swoje ulubione miejsce, a Maptu pomoże Ci zaprojektować plakat, który będzie Ci przypominać o nim, a dodatkowo będzie ozdobą w Twoim domu.

3
Źródło: www.cargobyowee.com
  1. Odblaskowa torba CARGO by OWEE/projekt Anna Migacz-Lesińska/producent: CARGO by OWEE
4
Źródło: www.do-m.pl

Duża i bardzo lekka torba, wykonana z cordury, uważanego obecnie za najwytrzymalszy z materiałów, z których tworzone są plecaki. Dzięki zastosowaniu odblaskowej nici, która odbija światło, osoba niosąca tę torbę, zostanie zauważona przez kierowcę prowadzącego samochód nawet z odległości 150 m.

  1. Komody_H/projekt: Aleksandra Satława, Magdalena Paleczna/producent: DO_M

Komody w różnych rozmiarach z drewnianą podstawą. Twórcy przewidzieli możliwość spersonalizowania mebli, poprzez wybór układu i kolorów frontów.

5
Źródło: www.vank.pl
  1. VANK_move Biurko/Stół z elektryczną regulacją wysokości blatu/projekt: Zespół Projektowy VANK/producent: SITAG Formy Siedzenia

Ten nowoczesny stół posiada elektryczną regulację wysokości blatu. Nieważne czy pracujesz na siedząco czy stojąco, zawsze dostosuje się do Twoich potrzeb.

Autorzy wyróżnionych projektów zostali zaproszeni do wzięcia udziału w wystawie, która zostanie zaprezentowana podczas najbliższej edycji festiwalu, w dniach 13-23.10.2016. A do tego, każdy z wyróżnionych projektów otrzymał znak must have, którym autorzy mogą chwalić się nie tylko w kraju, ale i za granicą.

Autor: Gabriela Łaskowska