To nie są wakacje. UWAGA! To nie są ćwiczenia. Powtarzam, to nie są ćwiczenia! – przemknęło mi przez myśl, kiedy słuchałam wypowiedzi premiera z początku marca. Podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych – oznajmił wówczas. Już dziś wiadomo, że obostrzenia będą obowiązywały jeszcze przez najbliższych parę tygodni, jeśli nie dłużej. Epidemia nie dała jednak studentom dyspensy od nauki. I tak, moi znajomi zaliczają teorię kontynuując praktyczne korzystanie z platformy Moodle, ćwiczenia wysyłają prosto w chmury, a wykłady mogą sobie wreszcie porządnie wyzoomować. Pech chciał, że większość z nich wybrała albo nauki ścisłe, albo języki – w przypadku takich dziedzin nauka zdalna wydaje się nieco łatwiejsza do zorganizowania niż dla studentów kierunków artystycznych. No właśnie, tak dużo mówimy o tym, jak ludzie z zawodów kreatywnych musieli odnaleźć się w nowej rzeczywistości COVID-19. Co jednak z następnym pokoleniem, które dopiero zaczęło wydeptywać swoją ścieżkę kariery? Czy i jak polskie szkoły artystyczne dopasowały swój system nauczania do nowych warunków?
Krakowskie Szkoły Artystyczne – Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru SAPU
Zaprojektuj swoją przyszłość – zachęca SAPU na swojej stronie. I bynajmniej nie są w tym gołosłowni! SAPU to szkoła mody, której pokaz dyplomowy Cracow Fashion Week uchodzi za najbardziej prestiżowy w Polsce. W tym roku, ze względu na obecną sytuację, będzie on musiał odbyć się później – przełożono go na wrzesień 2020. Mamy nadzieję, że do tego czasu sytuacja się ustabilizuje i będziemy mogli pokazać najlepsze tegoroczne dyplomy oraz międzynarodowe kolekcje gościnne, a także spotkać się w Krakowie z uznanymi osobowościami świata mody z Polski i zagranicy – zaznacza Rafał Stanowski, Dyrektor PR Krakowskich Szkół Artystycznych.
Jeśli jednak planowaliście od następnego roku akademickiego dołączyć do poczesnego grona projektantów mody, technologów i konstruktorów ubioru, uważnie śledźcie wszystkie informacje publikowane na stronie tego wydarzenia. Krakowskie Szkoły Artystyczne zdecydowały się mimo wszystko zaprosić do siebie kandydatów. Otwierają więc przed Wami swoje drzwi… ale, oczywiście, online. :) W ramach akcji #zostańwdomu Dzień Otwarty KSA przeniesiono do wirtualnej rzeczywistości. W planach – spotkania z dyrekcjami poszczególnych wydziałów i liczne warsztaty, czy to fotograficzne, czy związane z projektowaniem wnętrz lub ubioru, czy też wprowadzające do świata visual merchandisingu.
…frekwencja na zajęciach przerosła nasze oczekiwania i jest bardzo wysoka
A co z tymi, którzy w KSA naukę już zaczęli? Zaraz po ogłoszeniu kwarantanny (14 marca) uczelnia wdrożyła szeroki system nauki online, zapewniając w ten sposób ciągłość nauczania. To wcześniej niż większość innych placówek. Dzięki dużemu zaangażowaniu wykładowców wszystkie przedmioty udało się przenieść do sieci. Warto przy tym zaznaczyć, że przedmioty warsztatowe są prowadzone za pomocą udostępnianych filmów instruktażowych i organizowanych webinarów.
Jednak spokojnie, praktyki również stanie się zadość! Po zakończeniu kwarantanny nasi studenci otrzymają możliwość bezpłatnego korzystania z pracowni specjalistycznych, takich jak pracownia krawiecka, biżuterii czy studio fotograficzne – uspokaja Rafał Stanowski w imieniu KSA. Na razie szybka reakcja ze strony uczelni przyniosła naprawdę imponujące rezultaty. Zdaniem R. Stanowskiego, frekwencja na zajęciach przerosła nasze oczekiwania i jest bardzo wysoka. A co robią studenci między zajęciami? Szyją maseczki dla Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie! Mobilizacja na 5!
School of Form
2020 z założenia miał być rokiem wielkich zmian dla School of Form – latem uczelnia planuje przeniesienie się na stałe z Poznania do Warszawy. Od października studia na kierunku Wzornictwo będą więc odbywać się w całości w warszawskim kampusie Uniwersytetu SWPS. Na razie jednak SoF musi stawić czoła nowemu wyzwaniu – epidemii koronawirusa.
Wszystkie zajęcia, które mogą odbywać się zdalnie są kontynuowane – zapewnia Monika Wyszomierska w imieniu władz uczelni. Studentom zaproponowano jedno systemowe rozwiązanie w postaci Google Classroom. Uruchomiono również system Wirtualnej Uczelni, czyli zdigitalizowanej formy Dziekanatu. Dyplomanci otrzymują dodatkowe wsparcie od kierowników pracowni i pozostają w stałym kontakcie z promotorami. SoF planuje także umożliwienie studentom wydłużonego dostępu do pracowni i sprzętów, kiedy tylko będzie takie przyzwolenie.
SWPS na stronie swojego centrum prasowego publikuje porady, jak skutecznie uczyć się w domu. Studenci tymczasem przekładają teorię na praktykę i wraz z wykładowcami angażują się pomoc służbom medycznym. Dzięki wspólnym staraniom otworzyli własną produkcję przyłbic ochronnych dla pracowników szpitali – wydrukowanych w 3D i wykonanych z dobrej jakości materiałów. Pierwsza partia trafiła do szpitala w Puszczykowie pod Poznaniem, druga do Szpitala Ginekologiczno-Położniczego przy ul. Polnej w Poznaniu. Kolejne? Tego dowiemy się po Wielkanocy, kiedy zespół SoF wznowi produkcję. Trzymamy kciuki i dziękujemy za tak szczytną inicjatywę!
Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi
Nasza reakcja na apel „#ZOSTAŃWDOMU” była solidarna i konsekwentnie rozpowszechniana w obliczu zagrożenia – dowiaduję się od dr hab. Katarzyny Wróblewskiej, profesor uczelni i Prodziekan Wydziału Sztuk Projektowych.
Co jak co, ale zorganizowanie zajęć dla przyszłych rzemieślników sztuki jest nie lada wyzwaniem. Ale, jak mówi Prodziekan: przestrzeń przeznaczona na tworzenie nowych wartości artystycznych i projektowych jest absolutnie pracą indywidualną, także możliwość kreowania i nadzorowania jej zdalnie z naszych domowych pracowni jest możliwa i mamy nadzieje na zachowanie wysokiego poziomu.
Szybkie przystosowanie się do nowego, wirtualnego środowiska było możliwe dzięki błyskawicznej reakcji działu IT, który pomógł studentom i wykładowcom w przeniesieniu dalszej nauki na platformę WEBEX. Umożliwiono im również bezpłatnie korzystanie z oprogramowania AFINITY. Dr hab. Katarzyna Wróblewska zaznacza przy tym, że system nauczania online jest możliwy do wdrożenia dzięki specyficznemu modelowi uczelni. Podstawę wielu zajęć stanowi indywidualny kontakt ze studentem. Nasi wykładowcy włączyli się w omawianie prac ze studentami za pomocą maili, telefonów, FB i wszystkich możliwych mediów społecznościowych, tak żeby wszyscy czuli nasze pełne wsparcie i zaangażowanie – dodaje Prodziekan.
…przestrzeń przeznaczona na tworzenie nowych wartości artystycznych i projektowych jest absolutnie pracą indywidualną
Zadbano też o względny spokój studentów na ostatnim roku studiów, których prace w szczególny sposób zakłócił wybuch epidemii. Jak jednak precyzuje Prodziekan: Terminy dyplomów są wstępnie zaproponowane na czerwiec, ale w obecnej sytuacji jest to temat elastycznie dostosowywany do rozporządzeń Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Co prawda, koronawirus wykluczył z gry zajęcia warsztatowe – nie oznacza to jednak, że studenci w praktyczny sposób nie wykorzystują swoich umiejętności! Wraz z całą społecznością ASP angażują się w pomaganie medykom. Współpracując z jeszcze paroma innymi polskimi akademiami sztuk pięknych, wołają wspólnym głosem: #łączymysiłyszyjemnymaski !
Za inicjatywą rozpoczęcia akcji ogólnopolskiego szycia maseczek stoi absolwentka łódzkiej Akademii, Barbara Mydlak. W Łodzi pracę koordynuje Paulina Sandrak, do ogółu starań dołączają się również pracownicy warsztatów krawieckich ASP. Ale to nie wszystko, bo, jak mówią Studenci z Pracowni 109 (prowadzonej przez prof. Sławomira Kosmykę), pomagać można dziś na wiele sposobów. A że w polskiej historii szczególnie upodobaliśmy sobie kampanie bitewne, pora ruszyć na kampanię przeciwko koronawirusowi. Stawką jest uwrażliwienie jak najszerszego grona odbiorców na heroiczny wysiłek lekarzy na całym świecie i na odpowiedzialny społecznie ruch #stayathome. Na profilu FB łódzkiej ASP możecie zobaczyć kilkadziesiąt plakatów zaprojektowanych przez studentów.
Bez wątpienia, nie jest to łatwy rok akademicki. Szkoły artystyczne miały, ba, mają przed sobą spore wyzwanie. Dla wszystkich Matrix stał się nagle najbliższą im rzeczywistością. Jak więc zaprojektujemy nowy, post-koronawirusowy świat i jaką formę mu nadamy? Czy będzie w nim miejsce na sztukę? Wszystko zależny od nowego pokolenia , które z pełnym warsztatem umiejętności chce wejść na scenę – stabilnym krokiem.