Niedziele handlowe – przywrócić czy utrzymać dotychczasowy zakaz? W tej kwestii od lat toczy się gorąca dyskusja, która zaogniła się wraz z wyborem nowego rządu. Zgodnie z informacjami do których dotarła agencja Monady News, decyzja w tej kwestii miała już zostać podjęta.
Przypomnijmy, że już podczas trwania kampanii wyborczej Koalicja Obywatelska obiecała zniesienie zakazu handlu w niedzielę. Jednak w rządzie nie ma jednomyślności co do realizacji tej obietnicy. Lewica sprzeciwia się zniesieniu zakazu i proponuje, by zagwarantować dwie wolne niedziele w miesiącu również pracownikom innych branż.
Mimo to, jak udało się dowiedzieć agencji Monday News, partia rządząca chce dotrzymać słowa. Planuje wprowadzić dwie wolne niedziele w miesiącu dla osób zatrudnionych w handlu. Za pracę w niedzielę kasjerzy mają otrzymywać podwójne wynagrodzenie.
Według Polskiej Rady Centrów Handlowych, zniesienie handlu pozwoliłoby na zwiększenie zatrudnienia w branży o szacunkowo 20-40 tys. miejsc. Nie wiadomo jednak, kiedy nowe przepisy będą miały wejść w życie.
Przeczytaj również: Allegro chce podbić Europę Środkowo-Wschodnią. Już wkrótce zadebiutuje na nowym rynku
Niedziele handlowe: Polacy są podzieleni
Poparcie dla zniesienia zakazu handlu w niedziele maleje. Według najnowszego badania UCE Research i Grupy Offerista, 46 proc. Polaków opowiada się za zniesieniem zakazu, podczas gdy 44 proc. jest za jego utrzymaniem. 10 proc. respondentów nie ma wyrobionego zdania na ten temat. Oznacza to, że po raz pierwszy od wprowadzenia ustawy liczba zwolenników i przeciwników zakazu jest niemal równa. Wcześniejsze badania pokazywały, że większość Polaków opowiadała się za zniesieniem zakazu. Wśród największych zwolenników zakazu handlu w niedziele są zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości (62 proc.).
– 2% to różnica na poziomie błędu badawczego. Pokazuje to, iż społeczeństwo nadal jest podzielone w tym zakresie. Zatem 46% do 44% nie wykazuje, która grupa ma przewagę, jeżeli chodzi o to, czy niedziele powinny być handlowe. Dla wielu pracowników możliwość posiadania wolnych niedziel jest wartością samą w sobie. Warto też dodać, iż z punktu widzenia małych i średnich przedsiębiorstw obecna sytuacja jest korzystna o tyle, że pozwala im nawiązać walkę konkurencyjną z sieciami dyskontów, które używają agresywnych narzędzi marketingowych, żeby przekierować ruch konsumentów na piątki i soboty – mówi Maciej Ptaszyński, prezes zarządu Polskiej Izby Handlu, cytowany przez Monady News.
Kiedy niedziela handlowa 2024?
Aktualnie sklepy mogą być otwarte wyłącznie w kilka wybranych niedziel w tygodniu. Ostatnia wypadała 28 stycznia. Następne niedziele handlowe 2024 będą kolejno: 24 marca, 28 kwietnia, 30 czerwca, 25 sierpnia, 15 grudnia, 22 grudnia.
Zdjęcie główne: Unsplash
Przeczytaj również: PayU i Klarna łączą siły. Co to dla nas oznacza?