Vestiaire Collective to jedna z najsłynniejszych platform sprzedażowych na świecie. Jednak na próżno szukać tam fast fashion. Zamiast tego strona skupia się na luksusowych produktach z drugiej ręki, pochodzących z kolekcji najsłynniejszych domów mody. Nie tylko kusi 3 milionami przedmiotów, ale także dzieli się wskazówkami, jak wybrać spośród nich perełki.
Raport Vestiaire Collective powraca
Vestiaire Collective przygotowało kolekcją edycję przewodnika po luksusowych rzeczach z drugiej ręki. „The Resale Buying Guide Spring Summer 2025” odkrywa sekret rynku używanych ubrań, ale w wersji premium. Przewodnik jest dedykowany zarówno kupującym, jak i sprzedawcom vintage’owych ubrań, butów czy dodatków – bez względu na to, czy kupują je na teraz, czy w ramach stylowej inwestycji. To odpowiedź na rosnące ceny w segmencie dóbr luksusowych, na które zdecydował się już np. francuski dom mody Hermès.
„Wraz ze wzrostem cen dóbr luksusowych i dominacją fast fashion, znalezienie prawdziwego stosunku jakości do ceny w kwestii garderobę staje się nie lada wyzwaniem. Ceny marek wzrosły o 25–50% w ciągu ostatnich pięciu lat, a od września ubiegłego roku odnotowaliśmy znaczący wzrost liczby negocjacji na naszej platformie”
– piszą twórcy raportu Vestiaire Collective.
Jednocześnie podkreślają, że przewodnik ma pomóc w znalezieniu najlepszej wartości bez względu na budżet.
Przeczytaj też: Co Polacy sądzą o odzieży z drugiej ręki?
Stylowe inwestycje? Tylko w te produkty
Jednym z popularnych sposobów na ulokowanie kapitału jest inwestycja w towary luksusowe, które nie tylko nie tracą na wartości, a wręcz przeciwnie – zyskują ją. Warunek jest jeden: torebka, biżuteria lub inny produkt musi być traktowany z ostrożnością, najlepiej trzymany w pudełku.
Według ekspertów Vestiaire Collective najlepszą inwestycją są oczywiście torebki, takie jak Hermès Birkin, Lady Dior czy Chanel Classic Medium Dobule Flap. Oprócz nich portal poleca też model Nano Speedy od Louis Vuitton, który – zgodnie z danymi – w ciągu ostatnich 5 lat miał zyskać 365 dolarów na wartości. Na liście znalazły się nie tylko torebki, ale także inne inwestycje, np. Love Bracelet od Cartier, trencz od Burberry czy loafersy od Gucci.
Polecamy: Lista torebek o najwyższej wartości odsprzedaży
Sprzedane w mniej niż 2 minuty
Polowanie na okazje wymaga cierpliwości i… refleksu. Jak wynika z raportu Vestiaire Collective, niektóre rzeczy sprzedały się w mniej niż 2 minuty. Mowa o torebce Saddle marki Dior, która znalazła nową właścicielkę w zaledwie 1 minutę i 37 sekund. Równie imponująco krótkim czasem publikacji ogłoszenia mogą pochwalić:
- 2 minuty 18 sekund – pierścionek Lima Hermès za 821 dolarów;
- 3 minuty 43 sekundy – skórzany płaszcz The Row za 360 dolarów;
- 4 minuty 9 sekund – jedwabna sukienka Alexander McQueen za 488 dolarów;
- 4 minuty 42 sekundy – metaliczne baleriny Prada za 383 dolarów;
- 4 minuty 46 sekund – Chanel Timeless Classic Bag za 1088 dolarów.
Co ciekawe, to Europa wygrywa z pozostałymi rynkami pod względem szybkości finalizowania transakcji.
Vintage rośnie w siłę
Jak wynika z raportu Vestiaire Collective, vintage rośnie w siłę. Od 2021 roku liczba wyszukiwań tego typu produktów na platformie zwiększyła się pięciokrotnie. Wzrost zanotowała również liczba luksusowych przedmiotów z dawnych lat (+220%). Eksperci tłumaczą rosnące zainteresowanie między innymi możliwością upolowania perełek vintage w niskiej cenie, już za około 100 dolarów. Oprócz tego podkreślają, że kupujący zwracają uwagę na materiały – coraz chętniej wybierają te naturalne, takie jak bawełna, wełna czy jedwab.
Bezkonkurencyjne w kategorii vintage są torebki: Timeless od Chanel (2 612 dolarów), Baguette od Fendi (1069 dolarów), Speedy od Louis Vuitton (924 dolary) oraz Hobo (844 dolary) i Jackie od Gucci (450 dolarów).
Najgorętsze trendy na Vestiaire Collective
Podsumowaniem raportu Vestiaire Collective jest przegląd najważniejszych trendów sezonu, które zyskują na znaczeniu wśród użytkowników platformy. Zgodnie z danymi z marca 2025 roku klienci najchętniej kupują rzeczy z czterech konkretnych kolorach. To Mocha Mousse, Ballet Slipper Pink, Butter Yellow oraz Ice Blue.
Oprócz nich szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się pudełkowe kurtki koszulowe, oversize’owe torebki, kaczuszki, animal print, a także breloki.
Gdzie kupować modę z drugiej ręki? Vestiaire Collective to tylko jedna z wielu możliwości
Zdjęcie główne: Launchmetrics Spotlight