noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Kadr portretowy. Mężczyzna w białej koszulki spogląda przez prawe ramię za szybę.

Lekkie pogorszenie nastrojów w sektorze MŚP

REKLAMA
noSlotData

Nastroje w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) dotyczące III kwartału odnotowały lekkie pogorszenie – wynika z najnowszego Barometru EFL. Główny indeks wynosi 51,2 pkt. i jest o 1,4 pkt. niższy niż kwartał wcześniej.

Przeczytaj również: Technologiczni giganci dołączają do GlobalConnect. „Akcje spółek zza oceanu zwiększą atrakcyjność naszego rynku”

Nastroje w sektorze MŚP: III kwartał 2024

Autorzy badania informują, że jest to pierwszy spadek wskaźnika od ponad roku. W ujęciu rocznym wartość barometru jest jednak wyższa. Rok temu wyniosła 48,1 pkt. – Odczyt Barometru na III kwartał, choć jest niższy w ujęciu kwartalnym, nie budzi niepokoju. Z kilku powodów. Po pierwsze, to niewielki spadek, a ważniejsze jest to, że w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku mamy znaczny wzrost. Po drugie, ten pomiar dotyczy okresu wakacyjnego, kiedy większość firm zdaje sobie sprawę z chwilowego zatrzymania obrotów z uwagi na urlopy zarówno swoich pracowników, jak i klientów. Wyjątkiem jest tylko HoReCa – napisano w komunikacie.

I po trzecie, co najbardziej cieszy, to utrzymujący się wzrost skłonności naszych przedsiębiorców do nowych inwestycji. One są najlepszym barometrem nastrojów firm, kiedy jest ich więcej, oznacza, że gospodarka wchodzi na wyższe obroty, rozwijamy się jako kraj – dodano w komentarzu do badania.

Przeczytaj również: Jak polska moda radzi sobie na giełdzie? Podsumowujemy pierwsze półrocze 2024

Inwestycje w Polsce w 2024 roku. Jaki jest ich poziom?

Autorzy raportu zwracają uwagę na rosnący optymizm inwestycyjny. – Od prawie dwóch lat pomiarów zauważalny jest nieznaczny, ale regularny wzrost grupy przedsiębiorców planujących więcej inwestować. W III kwartale tego roku taki plan ma 15 proc. zapytanych, podczas gdy w I i II kwartale ten wskaźnik oscylował wokół poziomu 12 proc. Pod koniec 2023 roku było to 8 proc., w III kwartale 5 proc., a w II kwartale 2 proc.. Wcześniej wartości oscylowały wokół 1 proc. – poinformowano nas w raporcie.

PAP, Zdjęcie główne: Pexels

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES