Aż 17 proc. konsumentów nadal nie jest w stanie odróżnić kosmetyków naturalnych od tych tradycyjnych. Czym są kosmetyki naturalne i jak je bezbłędnie rozpoznać?
Czytaj także: TO UKOCHANY MANICURE KSIĘŻNEJ DIANY. TEN LOOK NIGDY NIE WYJDZIE Z MODY
Kosmetyki naturalne: kto je kupuje? Jaką popularnością się cieszą?
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Mobile Institute dla portalu Wiadomoscikosmetyczne.pl, zaledwie 4 proc. konsumentów wybiera kosmetyki naturalne za każdym razem, gdy potrzebuje jakiś nowych produktów do ciała. Natomiast 70% stawia na kosmetyki naturalne regularnie, ale nie za każdym razem. Z kolei 33 proc. osób kupuje je nieregularnie, a 34 proc. wybiera je tylko na specjalne okazje. Równocześnie 6 proc. zupełnie rezygnuje z zakupu takich artykułów z powodu ich wysokiej ceny.
Co istotne, 17 proc. konsumentów nie kupuje kosmetyków naturalnych tylko dlatego, że nie potrafi odróżnić ich od zwykłych produktów. W kwestii rozkładu demograficznego to po naturalne kosmetyki sięgają przede wszystkim osoby w wieku 45+ (zarówno kobiety, jak i mężczyźni).
Kosmetyki naturalne: po czym je poznać?
Dla 17 proc. ankietowanych rozróżnienie kosmetyków naturalnych od standardowych nadal nastręcza wielu problemów. Jak więc w łatwy i bezbłędny sposób rozpoznać taki typ produktu?
Czym są kosmetyki naturalne? Są to produkty kosmetyczne stworzone w co najmniej 95% ze składników pochodzenia naturalnego. Powinny zawierać więc różnego typu dodatki roślinne, odzwierzęce lub mineralne. Jednak wbrew powszechnie panującej opinii, mogą mieć w swoim składzie także konserwanty i substancje chemiczne – chodzi o to, aby było ich możliwie jak najmniej. Istotne jest także pochodzenie i sposób pozyskiwania składników – powinny jak najmniej ingerować w środowisko naturalne i nie powodować jego degradacji oraz zanieczyszczania. Najlepiej, jeśli dodatki pochodziłyby z certyfikowanych upraw, na których stosowane są organiczne nawozy, ale nie jest to wymogiem. To natomiast jest niezbędne w przypadku osobnej kategorii kosmetyków organicznych. Warto dodać, że kosmetyk może być naturalny, ale nie musi być równocześnie organiczny.
I tak, w ich składzie mogą wylądować oleje roślinne, masła roślinne, ekstrakty ziołowe, dodatki kwiatowe (wyciągi lub hydrolaty). Mogą pojawić się także dodatki odzwierzęce, jak śluz ślimaka, jad żmii, mleko czy lanolina, a także miód i jego pochodne, jak wosk pszczeli, propolis czy royal jelly. Ponadto naturalne kosmetyki kolorowe mogą zawierać różne minerały, jak np. mika czy talk. Kosmetyki naturalne nie powinny posiadać w sobie syntetycznych dodatków zapachowych, ale mogą pachnieć naturalnymi olejkami eterycznymi.
Czego natomiast nie powinny mieć w składzie kosmetyki naturalne? Przede wszystkim producenci beauty pragnący aspirować do miana marki naturalnej muszą całkowicie zrezygnować z parabenów, silikonów, olejów mineralnych, jak np. parafina czy wazelina oraz syntetycznych dodatków zapachowych i barwników. Nie mogą także zawierać żadnych substancji zakazanych na danym rynku. Obecność w składzie produktu jednego z powyższych dodatków wskazuje na to, że nie można określić tego kosmetyku naturalnym.
Dodatkowo warto zwrócić uwagę na certyfikaty na opakowaniach produktów. Naturalne pochodzenie składników, ich pochodzenie i wysoką jakość gwarantują znaki Ecocert czy Cosmebio.
Czytaj także: Olej kawowy – czy stanie się nowym olejkiem arganowym? Eko trend w branży beauty
Certyfikaty kosmetyczne – kosmetyki naturalne
Oto najważniejsze certyfikaty kosmetyczne. Te oznaczenia to gwarancja jakości i pochodzenia składników kosmetycznych.
Certyfikat ECOCERT
Ten znany certyfikat jest przyznawany zarówno kosmetykom naturalnym, jak i organicznym. Produkty muszą zawierać co najmniej 95% składników naturalnych, a w przypadku kosmetyków organicznych musi być to minimum 10% dodatków pochodzących z upraw ekologicznych.
Certyfikat COSMEBIO
To certyfikat dotyczący wyłącznie francuskich produktów. W ich przypadku 95% składników musi pochodzić z upraw ekologicznych, ale równocześnie w składzie może znaleźć się 5% substancji syntetycznych.
Certyfikat BDIH
Znak BDIH z podpisem „Certified Natural Cosmetic” oznacza, że kosmetyki są przyjazne nie tylko dla środowiska, ale także nie są testowane na zwierzętach.
Certyfikat Natrue
Ten certyfikat to dzieło organizacji International Natural and Organic Cosmetics Association. Określa kosmetyki naturalne i organiczne.
Sprawdź także: NAJPIĘKNIEJSZE PERFUMY NA 2024 ROK: ZAPACHY, KTÓRE INTRYGUJĄ
Zdjęcie główne: Pexels