REKLAMA
Jak rzucić pracę

KARIERA Jak rzucić pracę nie paląc za sobą mostów?

REKLAMA

Szef Cię wykańcza nerwowo, nie lubisz ludzi, z którymi pracujesz, a może przestałeś pałać miłością do obowiązków, które wykonujesz? Po głowie chodzi Ci tylko jedna myśl, chcę rzucić pracę i nie wracać. Tym bardziej, że okoliczności temu nie sprzyjają, a wszyscy nieustannie, jak mantrę, powtarzają o kryzysie gospodarczym. Na ile możemy sobie pozwolić? Nie łatwo rzuca się pracę, nie mając drugiej w zanadrzu. Zanim podejmiesz pochopną decyzję, przeczytaj ten tekst i zaplanuj swoje odejście nie paląc mostów.

Nie będziemy powtarzać tekstów motywacyjnych i sloganów coachingowych, które w niczym nie pomagają. Skupmy się na tym, że praca może kiedyś sprawiała Ci przyjemność, ale teraz traktujesz ją jedynie jako smutny obowiązek. Jeżeli praca zamiast dodawać Ci skrzydeł – podcina je, stresujesz się samym wejściem do biura, a w dodatku nie możesz skupić się na swoich obowiązkach – może warto zastanowić się nad zmianą stanowiska? 

Dziś mamy naprawdę wiele możliwości znalezienia nowej pracy. W dobie internetu możemy zbadać rynek nie wychodząc z domu. W sieci znajdziemy informacje na temat praktycznie każdego pracodawcy, możliwości rozwoju w danej firmie, a nawet poczytać o doświadczeniach innych w danym biurze czy zespole. Czasy w których chodziliśmy i fizycznie składaliśmy CV minęły bezpowrotnie. Aplikujemy online. Co więcej, często to sami rekruterzy znajdują tych najbardziej interesujących i rozchwytywanych kandydatów i oferują im pracę. 

Czy rezygnujemy z pracy dla lepszych możliwości?

Kuszące propozycje dobrych stanowisk, wysokich płac, pakietu benefitów – to sprawia, że coraz częściej zastanawiamy się czy na pewno obecna praca jest tym, co chcemy robić, ale pamiętajmy o tym, że nie powinniśmy rzucać pracy bez drugiej w zanadrzu. Taka decyzja nie powinna być podjęta w emocjach. Wszyscy mamy gorsze dni i to się nie zmieni, bo nie mając stałego dochodu mnożymy sobie problemów. A zmieniając pracę, bądźmy pewni, że tam też problemy nam nie uciekną. Warto dać sobie kilka dni lub tygodni, zanim ostatecznie podejmiemy decyzje. Poświęćmy trochę czasu na rozważenie wszystkich możliwych opcji, rozpatrzenie wad i zalet.

Planujesz zrezygnować z pracy? Czy warto? Czy w nowej pracy będzie lepiej? 

Od dłuższego czasu chodzi Ci po głowie zmiana pracy, ale nie wiadomo czy się w niej odnajdziesz, czy podołasz nowym obowiązkom. Przejście z jednego stanowiska na drugie może być trudnym wyzwaniem. Czy jesteś gotowy, aby zacząć wszystko od nowa? Nawet jeśli nowe stanowisko jest świetną propozycją, musisz pamiętać, że potrzeba dużo czasu i energii, aby całkowicie wdrożyć się w nowej firmie. Pamiętaj, że zmienia się zespół, przechodzisz do nowego biura, nowy szef, a nawet nowe obowiązki. Dodatkowo pojawia się też zmiana w dojazdach, a do tego potrzeba wypracowania rutyny. Czy zatem taki wysiłek będzie tego wart? 

Zanim zaczniesz szukać nowej pracy i kolejnego pracodawcy, zadaj sobie pytania w kwestiach, które są dla Ciebie ważne. 

Zastanów się, czy pracodawca wspiera twój rozwój. Czy masz możliwość nauki, szkoleń i kursów? To ważne, bo nie wszyscy są w stanie zapewnić takie warunki w firmie. Pamiętajcie, że wasz progres jest najcenniejszy. 

Bardzo ważna jest atmosfera panująca w pracy. Czy lubisz swoich współpracowników? 

Czy łączą was fajne relacje? Poza tym, czy istnieje jasna ścieżka do awansu? Czy może w firmie są inne oferty pracy, które mogą cię zaciekawić?

Jeżeli natomiast aktualne stanowisko pracy nie odpowiada Twoim wymaganiom, warto zadać sobie pytanie, jakie kroki podjąłeś, aby poprawić sytuację? Bez odpowiedzi na to pytanie, problem ten może pojawiać się również w nowej pracy. 

Jak stabilna jest pozycja firmy, w której pracujesz, a jak stabilna jest nowa firma, do której chcesz aplikować? Czy CEO ma wizję firmy, która ma sens z biznesowego punktu widzenia?

Zastanów się też czy zmiana pracy będzie ścieżką do rozwoju kariery i realizacji głównych jej celów. Skakanie z kwiatka na kwiatek, częste zmiany pracodawców również nie są dobrze postrzegane przez managerów. Ciągła i przemyślana ścieżka kariery jest znacznie bardziej atrakcyjna dla pracodawców, a tą łatwo wyczytać z CV. 

Włącz myślenie rekrutera i zaplanuj swoją drogę

Jeżeli po odpowiedzi na powyższe pytania, dalej obstajesz przy decyzji odejścia z pracy i jesteś gotowy na podjęcie nowej, oto rady, które pomogą Ci w tym procesie. 

Najlepszym sposobem na to, aby dowiedzieć się czy podejmiesz dobrą decyzję jest przygotowanie planu kariery. Warto skonsultować się z mentorami, którzy cię inspirują, chociażby po to, żeby przestudiować ich ścieżkę do wymarzonego stanowiska. Może to pomóc Ci w wysłuchaniu co inni mają o Tobie do powiedzenia i skuteczniej zaplanować swoją dalszą zawodową drogę. 

Stwórz CV i list motywacyjny. Dokładnie opisz wszystko, swoje sukcesy, pomysły, a także plany na przyszłość. Co chciałbyś przeczytać w CV, aby dostać wymarzoną posadę? Co sprawiłoby, że zatrudniłbyś się do wymarzonej pracy? Jakie miałbyś oczekiwania wobec samego siebie?

Nadal jesteś gotowy, aby odejść z pracy i podjąć się nowej? Pamiętaj, że nie warto rzucać obecnego stanowiska zbyt pochopnie, jeśli nie masz pomysłu na siebie. Jeżeli jednak szczerze odpowiedziałeś na wszystkie pytania, zdecyduj, co będzie dla Ciebie dobre. Stworzyłeś CV, które sprawi, że osoba rekrutująca będzie chciała Cię wspierać w wymarzonej pracy – świetnie. Jeśli jesteś gotowy na zmianę stanowiska, otoczenia i przyjęcie nowych obowiązków, możesz iść przed siebie i realizować przemyślany plan swojej kariery.

Przeczytaj również: Jak rozpoznać wypalenie zawodowe i jak mu przeciwdziałać?

REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES