Odmowa propozycji pracy - jak ją napisać?

Jak napisać odrzucenie oferty pracy? Rady krok po kroku

Udział w wielu rekrutacjach wiąże się również z ofertami, które finalnie nie spełniają naszych oczekiwań. Jeśli decydujemy się nie przyjmować propozycji współpracy, musimy wiedzieć, jak je odrzucić. Oto przykłady maili z informacją o tym, że nie jesteśmy zainteresowani ofertą skonstruowaną przez danego pracodawcę.

Przeczytaj również: Odchodzę, bo nie zgadzam się z wartościami firmy. Czym jest Conscious Quitting?

W dzisiejszych czasach społeczeństwo bardziej świadomie podejmuje kroki związane ze swoją karierą. Odrzucenie oferty pracy przez rekrutującego nie jest więc niespotykanym zjawiskiem. Pozytywne rozpatrzenie aplikacji nie zawsze okazuje się powodem do radości. Zdarza się, że nie chcemy przyjąć oferty pracy przez inną propozycję, niedogodną płacę lub niezadowalającą kulturę danego biura. Niezależnie od przyczyny rezygnacji, na ofertę pracy należy odpowiedzieć, by rozwiać wszelkie wątpliwości rekrutera. Klarowna komunikacja z działem HR pozostawia dobre wrażenie i jednocześnie nie zamyka drzwi do ewentualnej współpracy w przyszłości. 

Jak odrzucić ofertę pracy?

Kluczową w kwestią w odrzucaniu oferty o pracę jest czas. Jeśli wiesz, że nie przyjmiesz danej umowy, jak najszybciej poinformuj rekrutera o podjętej decyzji. Dzięki temu pracownik działu HR będzie mógł szybko złożyć ofertę innym branym pod uwagę kandydatom i zakończyć rekrutację na dane stanowisko. O odrzuceniu oferty pracy możesz poinformować telefonicznie lub za pośrednictwem skrzynki mailowej – obie formy są odpowiednie. Pisemna rezygnacja pozwala na lepsze skonstruowanie wypowiedzi i uniknięcie pytań odnoszących się do przyczyn odrzucenia. Negatywne stanowisko względem propozycji współpracy powinno być zachowane w uprzejmym i profesjonalnym tonie. Kiedy mówisz o odrzuceniu oferty pracy, pamiętaj, by podziękować za pozytywne rozpatrzenie aplikacji oraz poświęcony czas w trakcie rekrutacji.

Zobacz też: 6 sygnałów, że nadszedł czas na zmianę pracy

fot. Kaitlyn Baker/Unsplash

Odrzucenie oferty pracy – czy rekruter powinien znać jej powód?

Powód odrzucenia oferty pracy nie musi być znany pracodawcy. Oczywiście, ujawnienie tła podjętej decyzji nie jest niewskazane. Jeśli czujesz się komfortowo ze wskazaniem przyczyny odrzucenia, przekaż je rekruterowi. Najczęstszym powodem rezygnacji z oferty pracy jest inna propozycja, która bardziej nas zainteresowała. Jeśli jednak powód rezygnacji dotyczy bezpośrednio odrzucanej firmy, warto podzielić się swoją refleksją z rekrutrem. Feedback odnoszący się do warunków współpracy jest również ważny dla pracodawcy – dzięki wskazówkom ze strony aplikujących, firmy mogą skłonić się ku zmianom i dostosowywać ofertę do wymagań rynkowych.

Czytaj również: Kto powinien drżeć o stanowisko? AI dodatkowym konkurentem na rynku pracy

Jak powinno wyglądać odrzucenie oferty pracy? Przykłady maili

Przykład 1:
Szanowna Pani/Szanowny Panie,
Bardzo dziękuję za pozytywne rozpatrzenie mojej aplikacji. Niestety czuję, że ta rola nie będzie zgodna z moimi obecnymi celami zawodowymi. Dziękuję za poświęcony czas w trakcie rekrutacji.
Pozdrawiam/Z wyrazami szacunku,
[imię i nazwisko]

Przykład 2:
Szanowna Pani/Szanowny Panie, 
Jest mi niezmiernie miło, że zostałem wybrany/zostałam wybrana na stanowisko [tytuł stanowiska] w Państwa firmie. W międzyczasie otrzymałam inną ofertę, która znacznie bardziej pasuje do mojego profilu kariery. Z tego względu jestem zmuszony/a zrezygnować z Państwa oferty. 
Pozdrawiam/Z wyrazami szacunku,
[imię i nazwisko]

Przeczytaj też: Najczęstsze pytania na rozmowie o pracę w branży modowej

Newsletter

FASHION BIZNES