noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Pokaz mody na Fashion Weeku.

Czym jest Fashion Week? Kiedy i gdzie się odbywa? Ile trwa? Jak dostać bilety?

REKLAMA
noSlotData

Tygodnie mody już dawno temu stały się obowiązkowym terminem w kalendarzu każdego fana mody, dziennikarza czy stylisty. To najważniejsze wydarzenie branżowe, na którym można spotkać najbardziej topowe aktualnie gwiazdy, influencerów, opiniotwórczych redaktorów modowych pism czy projektantów, którzy dwa razy do roku lansują nowe trendy na kolejne sezony. Syn Victorii Beckham, zapytany niegdyś kiedy odbywają się jego urodziny odpowiedział „Zaraz po Fashion Weeku!”. Nic dziwnego, twórcy tacy jak Victoria Beckham na, przynajmniej miesiąc przed Wielkim Dniem, mają tyle roboty, że wszystko, co dzieje się po Tygodniu Mody określane jest mianem urodzin lub wakacji. Na czym polega Fashion Week? I jak dostać się na pokaz mody?

Czym jest Fashion Week?

Fashion Week, który w Polsce nazywamy umownie Tygodniem Mody to najważniejsze dla branży mody wydarzenie, podczas którego prezentowane są kolekcje na nadchodzący sezon. To właśnie wtedy, w najważniejszych dla mody miastach na świecie, pokazywane są najnowsze trendy. Premierę mają również tendencje, które będą obowiązywać w nadchodzących miesiącach. Kto organizuje Fashion Week? Tygodnie mody podlegają lokalnym stowarzyszeniom mody i instytucjom (także państwowym), które zapraszają projektantów, domy mody i ekspertów z branży, do uczestnictwa w tym unikatowym wydarzeniu.

Na czym właściwie polega Fashion Week? To nic innego, jak pewnego rodzaju festiwal, podczas którego odbywa się seria pokazów mody, według przygotowanego wcześniej kalendarza. Rozkład pokazów obejmuje prezentacje godzina po godzinie, w określonych miejscach. Kim są goście pokazów mody? To zawsze skrupulatnie wybrane grono gwiazd, dziennikarzy, stylistów, influencerów, klientów, kupców oraz ważnych dla kulis mody postaci. Wejście na to ekskluzywne wydarzenie jest marzeniem każdego, kto interesuje się modą.

Pokazy są doskonałą okazją dla projektantów do promocji swoich marek, budowania wizerunku i nawiązywania kontaktów z potencjalnymi klientami oraz mediami. To również świetny moment na wypromowanie nowych trendów i produktów, które mają szansę stać się sprzedażowymi hitami. Dla zaproszonych gości, Tygodnie Mody są czasem spotkań, wymiany poglądów, nawiązaniu nowych kontaktów, obserwacji nowych trendów i tendencji w modzie. To także moment na promocję własnego wizerunku i szansa na zainicjowanie nowych projektów. W trakcie Fashion Weeków, poza splendornymi pokazami mody, odbywają się również seminaria, panele dyskusyjne i prezentacje dotyczące różnych aspektów mody i biznesu modowego.

Kiedy i gdzie odbywa się Fashion Week?

Tygodnie mody to cykliczne wydarzenia, które odbywają się kilka razy do roku. Pokazy organizowane w ramach Fashion Weeków prezentują kolekcje na sezony następne. Kluczowymi miesiącami są przedwiośnie (okolice lutego-marca), a także wczesna jesień (wrzesień). Poza tradycyjnymi pokazami na sezony wiosna-lato oraz jesień-zima, marki organizują pokazy kolekcji specjalnych, tak jak m.in. Chanel Cruise czy Dior Cruise, a także pokazy kolekcji męskich oraz haute couture.

Daty Tygodni Mody na świecie

Terminy pokazów mody w ramach Fashion Weeków są elastyczne i bywają zmienne. Istnieje jednak pewien standard, według którego, ustalany jest kalendarz poszczególnych Tygodni Mody w największych, związanych z modą miastach:

Oto przykładowe miesiące, w których często odbywają się kluczowe Tygodnie Mody:

  • Styczeń: Tydzień Mody w Mediolanie (Milano Moda Uomo) – kolekcja jesień-zima
  • Styczeń: Tydzień Mody męskiej w Paryżu (Paris Fashion Week Men’s) – kolekcja wiosna-lato
  • Styczeń: Tydzień mody męskiej w Londynie (London Men’s Fashion Week) – kolekcja jesień-zima
  • Styczeń: Tydzień mody męskiej we Florencji (Pitti Uomo) – kolekcja wiosna-lato
  • Styczeń/luty: Tydzień Mody Haute Couture w Paryżu (Paris Fashion Week Haute Couture) – kolekcja wiosna-lato haute couture
  • Luty: Tydzień Mody w Nowym Jorku (New York Fashion Week) – kolekcja jesień-zima
  • Luty/marzec: Tydzień Mody w Londynie (London Fashion Week) – kolekcja jesień-zima
  • Marzec: Tydzień Mody w Paryżu (Paris Fashion Week) – kolekcja jesień-zima
  • Czerwiec: Tydzień Mody Haute Couture w Mediolanie (Milano Moda Donna) – kolekcja jesień-zima haute couture
  • Czerwiec – Tydzień mody męskiej w Londynie (London Men’s Fashion Week) – kolekcja wiosna-lato następnego roku
  • Czerwiec: Tydzień mody męskiej we Florencji (Pitti Uomo) – kolekcja jesień-zima
  • Czerwiec: Tydzień Mody męskiej w Paryżu (Paris Fashion Week Men’s) – kolekcja jesień-zima
  • Wrzesień: Tydzień Mody w Nowym Jorku (New York Fashion Week) – kolekcja wiosna-lato
  • Wrzesień/październik: Tydzień Mody w Londynie (London Fashion Week) – kolekcja wiosna-lato
  • Wrzesień/październik: Tydzień Mody w Mediolanie (Milano Moda Donna) – kolekcja wiosna-lato
  • Wrzesień/październik: Tydzień Mody w Paryżu (Paris Fashion Week) – kolekcja wiosna-lato

Ile trwa Fashion Week?

Tydzień Mody to wydarzenie, które zgodnie z nazwą przeznaczone jest na okres 7 dni. Podczas tych dni kalendarz pokazów wypełniony jest po brzegi. Od kilku ostatnich lat zainteresowanie udziałem w Fashion Weekach jest tak wielkie, że święto to wydłużone jest do nawet 2 tygodni.

Gdzie najczęściej odbywają się pokazy mody?

Tygodnie Mody to aktualnie zjawisko międzynarodowe, które co sezon cieszy się ogromną popularnością i generuje zachwycające wyniki. Nic dziwnego, że miast, które chcą lansować nowe trendy i pokazywać swoich najlepszych twórców wciąż przybywa. W których miastach odbywa się Fashion Week? Poza największymi, słynącymi z mody stolicami, mniejsze Fashion Weeki odbywają się także w takich metropoliach jak Praga, Berlin, Tokio, Sydney, São Paulo czy Johannesburg.

Miasta, które od lat organizują Tygodnie Mody i stanowią przykład dla innych to bez wątpienia: Nowy Jork, Londyn, Mediolan i Paryż. Od ostatnich kilku sezonów na prowadzenie wśród najciekawszych Fashion Weeków wysuwa się Kopenhaga. Stolica Danii nie tylko pokazuje najbardziej intrygujące trendy z cieszącej się wielką sławą mody skandynawskiej, ale także ściąga najlepiej ubranych gości.

Fashion Week w Polsce

Polska jest jednym z tych krajów, które nie tylko nie są ściśle związane z modą, ale również nie posiadają w swoim DNA określonej kultury mody i historii z nią związanej. Mimo wielu prób, nikomu nie udało się przez lata na stałe wprowadzić projektu Fashion Week do Polski. Jednym z najważniejszych archiwalnych wydarzeń, które miały wielki potencjał, by termin Tydzień Mody został w polskiej kulturze zakorzeniony był FashionPhilosophy Fashion Week Poland.

Wydarzenie organizowane było od 2009 roku przez Irminę Kubiak i Jacka Kłaka. Fashion Week przez 7 lat swojego trwania wylansował wielu projektantów, w tym m.in. duet MMC. Od łódzkiego Fashion Weeku zaczęła się kariera wielu osobistości ze świata mody, jak np. Kasi Sokołowskiej, która odpowiadała za reżyserię większości pokazów. Po zakończeniu działalności FashionPhilosophy, po ostatniej jego edycji w 2016 roku, kilka lat później powstał konkurencyjny projekt. Organizowany przez Annę Puślecką i Rafała Wyszyńskiego – KTW Fashion Week to inicjatywa zlokalizowana w katowickiej Fabryce Porcelany. Projekt zakładał promocję nowych talentów ze świata mody, a także wyjadaczy z rynku. Ostatnia edycja wydarzenia odbyła się w 2019 roku.

Chociaż Polska nie ma projektu, który możnaby nazwać Fashion Weekiem, w stolicy odbywa się rokrocznie wiele pokazów najbardziej prestiżowych marek i twórców mody. Takich jak MMC Studio, Gosia Baczyńska, Dawid Woliński, Michał Przybylski, Maciej Zień, Łukasz Jemioł, Paprocki&Brzozowski, Lidia Kalita czy Tomasz Ossoliński.

Jak długo trwa pokaz mody w ramach Fashion Week?

Pokaz organizowany w ramach Fashion Week to wydarzenie, nad którym, w zależności od jego wagi, pracuje cały sztab specjalistów, techników, scenografów, dźwiękowców, świetlików, choreografów, concierge oraz asystentów. To wydarzenie, porównywane do spektaklu, w którym wszystko musi się odbyć bez najmniejszych błędów. Pokaz mody to również przedsięwzięcie, które może kosztować nawet kilka milionów euro (jak w przypadku Chanel). Właśnie dlatego marki czy domy mody, bardzo często wspomagają się partnerami i sponsorami, którzy są w stanie zainwestować w wydarzenie własne środki finansowe. Pokaz mody w ramach Fashion Week poprzedzają tygodnie, a czasem nawet miesiące przygotowań, mimo, że same show trwa od 10 do maksymalnie 20 minut. Aktualnie pokazy mody odbywające się podczas Tygodni Mody przyjmują formę koncertu lub spektaklu teatralnego. Do ich produkcji wynajmowane są ekipy, zajmujące się fachowo wielkimi widowiskami, np. koncertami wielkich gwiazd pop.

Ile kosztuje bilet na pokaz mody?

Pokaz mody w ramach Fashion Week, podobnie jak Met Gala, to bardzo ekskluzywne wydarzenie branżowe, na które nie da się dostać od tak. Elitarność wydarzenia związana jest z bardzo skrupulatnie przygotowywaną listą gości. Znajdują się na niej najważniejsze dla świata mody nazwiska, gwiazdy, projektanci, influencerzy, kupcy, dyrektorzy artystyczni, fotografowie, styliści, fotografowie, makijażyści, modelki i dziennikarze. Wielkie domy mody bardzo poważnie podchodzą do tego, kto ma się znaleźć wśród publiczności pokazu. Concierge, niezbędni na każdym modowym wydarzeniu, mają za zadanie tak usadzić gości, by podkreślona została ich hierarchia oraz ekskluzywność i waga całego eventu. Aktualnie jedynym znanym biletem wstępu na pokaz mody jest zaproszenie, które otrzymują osoby najbardziej z modą związane oraz najbardziej decyzyjne.

Jak dostać się na Fashion Week?

By dostać się na pokaz mody w ramach Fashion Week trzeba oczywiście być osobą związaną z branżą mody: projektantem, fotografem, stylistą, makijażystą czy modelem/modelką. Na liście pokazów mody znajdują się również Ci wszyscy, którzy w określonych sklepach z modą premium lub odzieżą luksusową zajmują decyzyjne stanowiska, są dyrektorami artystycznymi, kupcami czy PR-owcami. Na eventach modowych od kilku ostatnich sezonów coraz ważniejsi są inflluencerzy modowi, którzy przejmują rolę dziennikarzy i redaktorów mody. Biorąc pod uwagę ich często ogromne zasięgi, influencerzy cieszą się sporym uznaniem.

Podobnie jak gwiazd czy stałych klientów marki, których personalia, ze względu na częste zakupy, znane są odpowiedzialnym za markę specjalistom. W przypadku mniej elitarnych pokazów mody marki, media oraz influencerzy, często przygotowują konkursy, w których do wygrania są zaproszenia na pokazy mody. Marki przychylnie patrzą również na udział w pokazach osób, które wykazują ogromną pasję do mody. Zaproszenia często wędrują do stażystów znanych marek, którzy mogą obejrzeć pokaz na własne oczy i odnaleźć większą motywację do własnych działań.

Zdjęcie główne: pexels.com

Zobacz też: Tydzień Mody Męskiej 2023 – walka o prosty przekaz i słuszne idee

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Tagi
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES