REKLAMA

Career Monday: Jak być bardziej kreatywnym?

REKLAMA

W dzisiejszych czasach nikt nie ma już wątpliwości, że kreatywność można w sobie obudzić. Oczywiście można się z nią urodzić, ale jesteśmy w stanie sami ją wypracować niezależnie od wieku. Potrzeba nam do tego trochę praktyki, czasu i znajomości sprawdzonych metod. Dowiedz się więcej o kreatywnym myśleniu, poznaj skuteczne techniki, które pomogą Ci rozwijać własną kreatywność.

Brainstorming

Najbardziej znaną i jednocześnie najbardziej skuteczną techniką kreatywnego myślenia jest burza mózgów (brainstorming), wymyślona w latach 50. przez Alexa Osborna, dyrektora z branży reklamowej. Osborn ustalił podstawowe zasady, z których korzysta dziś wiele osób podczas wspólnych sesji burzy mózgów. Oto one: zaproponuj jak najwięcej pomysłów; nie przejmuj się, jeśli są zbyt szalone; rozwijaj zgłoszone propozycje; na początku powstrzymaj się z krytyką.

Dobrze przeprowadzona sesja brainstormingu to dwie fazy: zielona, w czasie której uczestnicy sesji przedstawiają wszystkie swoje pomysły oraz czerwona, polegająca na analizie wcześniej wymyślonych rozwiązań. Brainstorming pierwotnie jest narzędziem grupowym, w sesji bierze udział kilka osób, jednak burzę mózgu można też stosować indywidualnie. Niezależnie, czy pracujesz sam czy w grupie, w trakcie sesji koniecznie trzeba przestrzegać kilku zasad:

– zasady odroczonej oceny, czyli tego, że w trakcie sesji nie wolno nam oceniać,
– zasady fantazjowania, czyli tego, że nawet z pozoru absurdalna idea może być trafna,
– zasady przechodzenia ilości w jakość, czyli optymalne rozwiązanie łatwiej znaleźć wśród większej ilości pomysłów
– zasady modyfikacji, czyli tego, że warto modyfikować istniejące już pomysły,
– zasady sugestii, czyli tego, dobrze jest kierować się sugestiami innych osób podczas poszukiwania pomysłów

Jakie są zalety burzy mózgów? Po pierwsze, brainstorming szybko wytwarza wiele różnorodnych i niecodziennych pomysłów, zachęca do kreatywności i otwiera na nowe pomysły. Ponadto poprawia relacje interpersonalne i komunikację, ponieważ uniemożliwia najbardziej dominującym członkom wpływanie na grupę, sprawiając, że wszyscy są równi. Stymuluje zdolność wykorzystywania wkładu innych w tworzenie wspólnych doświadczeń, a tym samym zwiększa twórczy potencjał.

Kwiat lotosu

Technikę kwiatu lotosu możemy wykorzystywać do tworzenia nowych rozwiązań zwłaszcza wtedy, gdy skończyły się nam pomysły lub utknęliśmy w martwym punkcie jednego sposobu myślenia o problemie. Swoją nazwę i sposób działania technika ta zawdzięcza Yasuo Matsumura, który tworząc ją, stworzył jednocześnie alternatywę dla mapy myśli.

Mechanizm działania kwiatu lotosu jest bardzo łatwy. Na początku, opisz problem na środku kartki, a następnie narysuj wokół opisu okrąg. Czas na wymyślanie potencjalnych rozwiązań. Opisuj je na płatkach, czyli kółkach przylegających do pierwszego koła. W pewnym momencie zauważysz, że wokół problemu narodziły się rozwiązania, a całość przypomina kwiat lotosu.

Każdy z płatków powinien być następnym kwiatem, a więc konkretne pomysły zaczynamy dzielić na inne podobne. W ten sposób tworzymy siatkę pomysłów, które będą rozwiązaniem naszego problemu. Kwiat lotosu to jedna z najbardziej popularnych i prostych do zastosowania technik. Dzięki niej wygenerujesz mnóstwo pomysłów, być może któryś z nich okaże się tym przełomowym.

Technika Odwracania

Przewracając czy też odwracając zyskujemy nową perspektywę i do tego właśnie służy Technika Odwracania. Na początku w jasny i przejrzysty sposób sformułuj problem, np. w jaki sposób zwiększyć produktywność? Jeśli zadasz sobie standardowe pytanie, otrzymasz także standardowe odpowiedzi. Co się jednak stanie, gdy odwrócisz pytanie? W jaki sposób zmniejszyć produktywność? Narysuj tabelę. Po prawej wpisz: pomysły na rozwiązanie odwróconego problemu, a po lewej odwrócone pomysły.

Być może zastanawiasz się, po co tworzyć absurdalne odwrócone pomysły. Odpowiedz jest prosta – patrząc z innej perspektywy, jesteś w stanie zobaczyć więcej. Do każdej przewróconej idei stwórz rozwiązanie. Na przykład: „żeby być mniej produktywnym, muszę wstawać późno z łóżka”. A teraz zamień ten absurdalny przykład na taki, który rzeczywiście pomoże Ci zwiększyć produktywność: „będę wstawać od razu, jak zadzwoni alarm” czy „będę robił w trakcie dnia przerwy regeneracyjne”.

Pamiętaj, aby nie brać wszystkich odwróconych odpowiedzi na serio. Baw się tymi pomysłami, gimnastykuj umysł, aby znaleźć jak najwięcej możliwości odwrócenia. Kombinuj i doszukuj się sensu nawet tam, gdzie go nie widzisz. Jednak po tym, jak zamienisz już wszystkie odpowiedzi na te właściwe, włącz trzeźwe myślenie. Pomyśl, które z nich rzeczywiście przydadzą się w rzeczywistości i wybierz te z największym potencjałem. Pamiętaj, że nawet każda absurdalna idea, może doprowadzić Cię do niezwykłych, kreatywnych wyników.

>>> Przeczytaj również: Career Monday: Jak marki modowe mogą tworzyć zrównoważoną modę?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES