REKLAMA
Amazon poinformował o trwających od początku 2023 roku pracach. Mowa o 39 nowych projektach z zakresu energii odnawialnej realizowanych na terenie Europy.

Amazon inwestuje w czystą energię. Osiągnięcie celu coraz bliżej

REKLAMA
REKLAMA

Amazon poinformował o trwających od początku 2023 roku pracach. Mowa o 39 nowych projektach z zakresu energii odnawialnej realizowanych na terenie Europy. Dzięki nim podłączono już dodatkowe instalacje wytwarzające czystą energię o mocy ponad 1 gigawata. Łącznie amerykański przedsiębiorstwo realizuje ponad 160 projektów w obszarze energetyki wiatrowej i słonecznej w 13 europejskich państwach. Ich prognozowana moc w fazie pełnej eksploatacji wynieść ma 5,8 GW. Oznacza to, że Amazon chce wygenerować tyle czystej energii, ile wystarczyłoby do zasilania przez rok ponad 4,7 mln gospodarstw domowych na Starym Kontynencie. Jest to równoznaczne z rocznym zapotrzebowaniem ponad 9,3 mln rodzin w Polsce.

Wśród nowych projektów jest 15 instalacji fotowoltaicznych na dachach obiektów Amazon. Ponadto 24 wielkoskalowe projekty energetyki wiatrowej i słonecznej, w tym pierwsza farma fotowoltaiczna przedsiębiorstwa w Grecji. To kolejny – po pierwszej wielkoskalowej farmie słonecznej w polskich Miłkowicach, zakontraktowanej w 2022 roku – przełomowy projekt Amazona w obszarze odnawialnych źródeł energii. Jego inwestycje w obu tych krajach przyspieszają dekarbonizację systemów elektroenergetycznych i tym samym stopniowe odchodzenie od wykorzystywania paliw kopalnych.

160 projektów energetyki wiatrowej i słonecznej Amazon w Europie to nowe źródła czystej energii dla lokalnych sieci energetycznych. To również nowe miejsca pracy oraz wsparcie dla lokalnych przedsiębiorstw, a przy tym krok do realizacji naszego celu. Czerpania energii potrzebnej do naszej działalności w 100 proc. ze źródeł odnawialnych do 2025 roku – mówi Lindsay McQuade, dyrektor ds. energii w regionie EMEA w Amazon i dodaje: Inwestycje korporacyjne stanowią istotny impuls dla transformacji energetycznej w kierunku przyszłości opartej na czystej energii. Będziemy dalej współpracować z instytucjami rządowymi, społecznościami lokalnymi i dostawcami energii w całej Europie. Chcemy wprowadzić do lokalnych sieci jeszcze więcej energii ze źródeł odnawialnych.

Przeczytaj również: Popularny polski producent rozszerza asortyment. Będzie sprzedawać naprawioną odzież

Inwestycje Amazon w energię odnawialną pobudzają lokalne gospodarki

Co wynika z nowego modelu ekonomicznego opracowanego przez Amazon? W latach 2014–2022 farmy wiatrowe i słoneczne firmy przyczyniły się w Europie do wygenerowania inwestycji w gospodarkę o wartości około 2,4 mld EUR. Przy tym do wzrostu produktu krajowego brutto (PKB) w regionie o ponad 723 mln EUR. W samym 2022 roku pozwoliły też utworzyć w całej Europie miejsca pracy odpowiadające ponad 3900 etatom.

Efekty inwestycji Amazon w energię odnawialną są wyraźnie widoczne w danych pochodzących z nowego modelu ekonomicznego opracowanego przez firmę zgodnie z wytycznymi Krajowego Laboratorium Energii Odnawialnej (National Renewable Energy Laboratory — NREL) Amerykańskiego Departamentu Energii i zostały zweryfikowane przez niezależną globalną firmę doradztwa gospodarczego, Oxford Economics. Ten model ma zastosowanie do wielkoskalowych projektów w zakresie energetyki odnawialnej, których budowa lub eksploatacja rozpoczęła się w latach 2014–2022. Również do tych, których oddanie do użytku planowane jest na rok 2023, realizowanych w ramach inwestycji Amazon w umowy zakupu energii elektrycznej (power purchase agreement, PPA).

mat. prasowy

Przeczytaj również: 10 faktów o fast fashion, które szokują

Nowe inwestycje w dziewięciu krajach Europy

Dzięki inwestycjom w energetykę słoneczną i wiatrową, Amazon stał się największym w Europie korporacyjnym nabywcą energii ze źródeł odnawialnych. Utrzymuje się na tej pozycji od roku 2021. Wśród najnowszych jego projektów należy wymienić dachowe instalacje fotowoltaiczne w Belgii, Francji, Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Także nowe projekty solarne i wiatrowe w Finlandii, Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Amazon dąży do czerpania energii potrzebnej do swojej działalności, w tym do funkcjonowania centrów danych Amazon Web Services (AWS), centrów logistycznych Amazon i sklepów fizycznych, w 100 proc. ze źródeł odnawialnych do roku 2025. Już o 5 lat wcześniej niż pierwotnie zakładano. W roku 2022 aż 90 proc. energii elektrycznej zużytej przez Amazon na całym świecie pochodziło ze źródeł odnawialnych.

Europejskie projekty Amazon w zakresie energii odnawialnej wygenerowały w latach 2014-2022 aż 2,4 mld EUR inwestycji w gospodarkę i pozwoliły utworzyć ponad 3900 miejsc pracy tylko w 2022 roku. Łączna moc projektów energetycznych Amazon w Europie przekracza już 5,8 GW.

mat. prasowy

Przeczytaj również: Przetłuszczone włosy to nowy trend, który pokochały gwiazdy

Zdjęcie główne: mat. prasowy

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES