W ostatnim czasie coraz więcej osób zastanawia się nad zmianą pracy. Według niedawnych badań, przeprowadzonych przez Great Place to Work, ponad połowa pracowników na świecie marzy o złożeniu wypowiedzenia. Okazuje się, że teraz jest dobry moment na taki ruch. Inflacja “zjada” nasze pensje, dlatego znalezienie nowego stanowiska za wyższą stawkę jest świetną strategią.
Zmiana pracy w 2022 roku
Tylko około połowa pracowników na całym świecie ma jednoznacznie pozytywne doświadczenia i myśli o swoim pracodawcy jako świetnym miejscu pracy. Dlaczego pozostali mają odmienne zdanie? Otóż dla ludzi najbardziej frustrujący jest brak wzajemnego zaufania i poczucia celu w pracy, ale także nie najlepsze relacje międzyludzkie panujące w firmach. Choć wiele osób chciałoby obecnie odeść z pracy, to wstrzymują się z podobnymi decyzjami przez inflację i widmo nadchodzącego kryzysu. Okazuje się jednak, że właśnie teraz powinny działać.
Według Banku Rezerwy Federalnej w Atlancie różnica w wynagrodzeniach między tymi, którzy zostają w pracy, a tymi, którzy zmienili stanowisko, rośnie. Osoby, które pozostały w firmie przez ostatnie trzy miesiące, zwiększyły swoje zarobki o około 4,7% od czerwca 2022 r. Tymczasem ci, którzy zmienili pracę, otrzymali podwyżkę o 6,4% . Różnica jest największa od dwóch dekad.
Zobacz także: Jak uniknąć wypalenia zawodowego? Sprawdź skuteczne rady
Wysokość wypłaty
Przez to, że każdy obecnie boryka się z szybko rosnącymi cenami gazu, artykułów spożywczych, czynszu i innych niezbędnych rzeczy, to wszyscy zaczynamy coraz bardziej analizować swoje wydatki i odmawiać sobie nadprogramowych zakupów. W rezultacie wiele z nas stara się o podwyżki lub szuka pracy z wyższą pensją, by móc nadal żyć na dotychczasowym poziomie.
Yongseok Shin, profesor ekonomii na Uniwersytecie Waszyngtońskim w St. Louis, stwierdził, że inflacja i możliwość uzyskania wyższych płac poprzez zmianę firm zmuszają wielu ludzi do dalszego rozwoju. Z kolei Jennifer Dannals, adiunkt ds. zachowań organizacyjnych na Uniwersytecie Yale, powiedziała, że najświeższa grupa osób zmieniających pracę jest nieco inna niż w poprzednich latach. Tradycyjnie większość ludzi składała wypowiedzenie, ponieważ była niezadowolona ze swojej pozycji i roli. Teraz jednak coraz więcej osób zmienia stanowisko przez wzgląd na większe wynagrodzenie. Nic dziwnego – zmieniając obecnie pracę można wywalczyć pensję nawet o 30% wyższą niż dotychczas.
Z drugeij strony warto zauważyć, że pozostanie w tej samej firmie daje także potencjalne korzyści: bezpieczeństwo, konsekwencję i możliwość awansu na stanowiska kierownicze w przyszłości. Niektórych stresuje myśl, że w przypadku, gdyby zmienili pracę, dostaliby większe zarobki, ale musieliby zmierzyć się z innymi obowiązkami lub odmienną kulturą pracy. Poza tym obawiają się, że w razie zmniejszenia personelu, jako nowi pracownicy, zostaliby pierwsi zwolnieni. Jednak “kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana”, prawda?
Przeczytaj również: Jaki wpływ na kreatywność ma nuda? “Daje nam możliwość pewnej refleksji”