Wyprzedaże w Czarny Piątek. Gdzie udać się na zakupy?

Nadchodzi Czarny Piątek! Gdzie udać się po duże rabaty? Skąd się dowiedzieć, że są uczciwe? Wskazówki dla każdego, kto szuka promocji.

Czym jest Czarny Piątek?

Czarny Piątek – to nieoficjalne święto zniżek, które odbywa się na całym świecie. To święto bierze początek w latach 50. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych, a obecnie jest obchodzone na całym świecie. Trudno powiedzieć, skąd pojawiła się nazwa “czarny”, ale według niektórych badaczy tego źródła warto szukać w zdaniu “in the black”, które można dosłownie przetłumaczyć na język polski jako “pozostać z zyskiem”. 

Według innej wersji nazwę tę wymyślili mieszkańcy Filadelfii (Pensylwania), którzy w dniu wyprzedaży byli wyjątkowo niezadowoleni z ogromnych korków. Skądinąd, w Ameryce akcja toczy się po Święcie Dziękczynienia, które obchodzone jest w każdy czwarty czwartek listopada. A zwyczaj organizowania wielkich wyprzedaży w każdy czwarty piątek listopada sięga XIX w.

“Czarny piątek”  – to wspaniała szansa dla każdego chętnego, aby zaoszczędzić na zróżnicowanych towarach od 20% nawet do 70% od ich początkowej ceny. Ponadto zniżki na niektóre pozycje mogą sięgać nawet 90%. Jak znaleźć te właściwe? Zobacz wszystkie aktualne zniżki w specjalnych gazetkach zawierających Black Friday promocje. znajdziesz je na przykład na stronie Rabato.

Czy wszystkie sieci handlowe oferują zniżki w Czarny Piątek?

Z reguły – tak. Galerie handlowe, a także więksi detaliści (na przykład Media Markt, Auchan, Peek and Cloppenburg i wiele innych) organizują wyprzedaże, które składają się z dziesiątek kategorii. Każda kategoria ma swoje hity i zazwyczaj klientom oferowany jest naprawdę duży rabat, w tym na znane i lubiane marki. Ogólnie, nawet w małych miasteczkach zniżek jest tak dużo, że zorientowanie się w nich staje się naprawdę problematyczne. 

Rozwiązaniem staje się korzystanie z ulotek promocyjnych, które co tydzień ukazują się w sklepach i pozwalają szybko ustalić, z jakich kategorii i w jakim stopniu zostaną przecenione towary w bieżącym tygodniu.

Gdzie znajdziemy największe zniżki?

Chociaż polityka marketingowa wielu polskich sklepów jest naprawdę bardzo podobna, są supermarkety, w których znajdziemy oferty bardziej atrakcyjne niż w innych placówkach. Jeśli planujesz dużo zaoszczędzić na zakupach w Czarny Piątek, warto zaplanować zakupy i pomyśleć o tym z wyprzedzeniem. Idź na zakupy z jasnym określeniem tego, co chcesz kupić. 

Sprawdź wcześniej ceny i zapisz je – w ten sposób w trakcie wyprzedaży możesz określić, czy sklep rzeczywiście oferuje produkt po niższej cenie, czy po prostu zawyża cenę przed sprzedażą, by następnie sprzedać produkt po standardowej cenie. Najwygodniej jest szukać rabatów w dużych sieciach: starają się być jak najbardziej uczciwe wobec klientów i sprzedają towar wysokiej jakości, niezależnie od tego, czy jest to sprzedaż starych modeli w sieci H&M, czy też letnie wyprzedaże w KIK

Ogólnie, najwygodniej jest robić zakupy w jednym miejscu – w ten sposób nie trzeba tracić czasu na poszukiwanie tej najbardziej atrakcyjnej oferty przechodząc od marketu do marketu w poszukiwaniach: wszystkie sklepy zebrane są w jednym miejscu, a ponadto niektóre galerie publikują dodatkowe gazetki promocyjne, w których znajdziemy informacje o najbardziej atrakcyjnych zniżkach w trakcie Czarnego Piątku.

Najważniejsze jest, aby dowiedzieć się z wyprzedzeniem i na spokojnie, czego tak naprawdę Ci brakuje i co potrzebujesz dokupić, porównać ceny kilku podobnych towarów i monitorować koszt tego, który najbardziej Ci się podobał. W przypadku odzieży oraz artykułów AGD zasady w sumie są takie same, ale w przypadku odzieży jest to trudniejsze, ponieważ jej dobór jest często indywidualny, a dodatkowo jesteśmy często podatni na emocje podczas dokonywania zakupów tego typu.

Oto kilka rozwiązań, które pozwolą poprawnie zorganizować zakupy w dzień Czarnego Piątku:

  • Przygotuj listę zakupów (możesz nawet sporządzać ja w ciągu roku), w ten sposób dokładnie będziesz wiedział, do których sklepów powinieneś się udać, by zakupy nie wyglądały chaotycznie;
  • Jeśli w Czarny Piątek przede wszystkim chcesz kupić ubrania, wpadnij do sklepów sieciowych wcześniej – przymierz ubrania, które Ci się podobają: wówczas nie będziesz musiał stać w szalonych kolejkach w dniu X;
  • Zapoznaj się z zasadami tworzenia tak zwanej „garderoby kapsułowej” – kupując dobrane przez stylistów rzeczy nie tylko zaoszczędzisz, ale i zawsze będziesz wspaniale wyglądać. Ta porada dotyczy nie tylko ubrań, ale także elementów wyposażenia domu: kupowane jako zestaw, harmonijnie uzupełniają się nawzajem, tworząc naprawdę wspaniałą atmosferę.

Jak uniknąć zbędnych zakupów w dniu Czarnego Piątku?

Jeśli planujesz duże zakupy, wstępnie uzgodnij wszystkie kwestie ze swoją rodziną. Owszem, kupioną w dniu Czarnego Piątku rzecz, tak samo jak zwykle, w określonym terminie od daty zakupu, można wrócić do sklepu, jednak wiąże się to z dodatkowymi działaniami.

Jeśli, z kolei, masz wszystko, czego potrzebujesz, a jednak chcesz kupić w Czarny Piątek „coś dla siebie”, możesz zdecydować się na przykład na ubrania w kolorze neutralnym – beżowym, szarym, białym, granatowym. W sklepach umieszczane są dalej od centralnej części, najczęściej – przy oddalonej ścianie. Możesz także zdecydować się na zakupy drobiazgów do domu – ręczników, talerzyków, dekoracji, takie w czasie promocji zdecydowanie znajdziesz na przykład w Pepco lub Home&you. 

Jak widzisz, tanie kupowanie w Czarny Piątek może stać się prawdziwą przyjemnością.  Działaj mądrze, a Twoje zakupy zawsze będą opłacalne, niedrogie i naprawdę przydatne!

Materiał przygotowany we współpracy z partnerem

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Tommy Hilfiger. Historia „American Dreamer’a”, którego projekty pokochał świat

Tagi

Newsletter

FASHION BIZNES