noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Inditex poinformował w środę o wynikach finansowych za 2023 rok. Te okazały się bodźcem do wzrostu wartości walorów modowego detalisty do rekordowego poziomu.

Właściciel Zary publikuje wyniki za 2023 rok. Akcje Inditexu biją rekordy

REKLAMA
REKLAMA
noSlotData

W środę Inditex poinformował o wynikach finansowych za 2023 rok. Te okazały się bodźcem do gwałtownego wzrostu wartości walorów modowego detalisty.

Przeczytaj również: Sprzedaż luksusowych zegarków na aukcjach spadła o 13 proc.

W środę, po godzinie 11:00, akcje notowanego na giełdzie w Madrycie Inditexu drożeją o ponad 5 proc. do 43,19 euro. Oznacza to, że kurs hiszpańskiej spółki osiągnął najwyższy poziom od momentu jej pierwszej oferty publicznej.

Wyniki finansowe właściciela Zary za 2023 rok

W ubiegłym roku EBITDA Inditexu wzrosła o 13,9 proc. do 9,9 mld euro. EBIT o 23,4 proc. do 6,8 mld euro, natomiast PBT (rachunek zysków i strat) o 28,2 proc. do 6,9 mld euro. W omawianym okresie zysk netto spółki wzrósł o 30,3 proc. do 5,4 mld euro. – Wyniki Inditexu w 2023 r. były doskonałe. Nasze zespoły były w stanie wykorzystać możliwości, aby utrzymać rentowny rozwój. Inwestujemy, aby napędzać przyszły wzrost i w dalszym ciągu oferujemy atrakcyjne wynagrodzenie akcjonariuszom – skomentował rezultaty zeszłorocznej pracy spółki jej dyrektor generalny, Oscar García Maceiras.

W roku 2023 sprzedaż kolekcji wzrosła o 10,4 proc., osiągając 35,9 mld euro. – Wykazaliśmy bardzo zadowalający poziom rozwoju zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i online – dodał CEO. Sprzedaż była dodatnia we wszystkich obszarach geograficznych i we wszystkich konceptach. W walucie stałej wzrosła o 14,1 proc.

Wypłata dywidendy

Według dostępnych nam informacji, w związku z zadowalającymi wynikami, Rada Dyrektorów zaproponuje Walnemu Zgromadzeniu podwyższenie dywidendy o 28 proc. do 1,54 euro na akcję za rok budżetowy 2023. Środki mają zostać wypłacone akcjonariuszom w dwóch równych ratach: w dniu 2 maja 2024 roku nastąpi przekazanie 0,77 euro na akcję (zwykła). W dniu 4 listopada 2024 roku spółka dokona wypłaty kolejnych 0,77 euro na akcję. (0,27 EUR zwykłego + 0,50 EUR premii).

Przeczytaj również: Douglas chce pozyskać do 30 euro za akcję podczas IPO

Prognoza na najbliższe miesiące

Na rok 2024 Inditex planuje inwestycje, które zwiększą przewagę konkurencyjną spółki na wyższy poziom. Detalista szacuje, że zwykłe wydatki inwestycyjne w 2024 r. wyniosą około 1,8 mld euro. Inwestycja ta będzie poświęcona głównie optymalizacji przestrzeni komercyjnej, jej integracji technologicznej oraz udoskonaleniu platform internetowych.

Mając na uwadze duże możliwości przyszłego wzrostu, wdrażamy plan ekspansji logistycznej na lata 2024 i 2025. Ten niezwykły dwuletni program inwestycyjny skupiający się na rozwoju działalności przeznacza 900 milionów euro rocznie na zwiększenie zdolności logistycznych w każdym z lat 2024 i rok budżetowy 2025 – podsumowuje Oscar García Maceiras. 

Zdjęcie główne: mat. prasowy

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES