REKLAMA
Pierwszy ubraniomat na osiedlu mieszkaniowym. Od 2025 roku będzie ich więcej

Pierwszy Ubraniomat na osiedlu mieszkaniowym. Do 2025 roku będzie ich więcej

REKLAMA
REKLAMA

Ubraniomat jest nowym urządzeniem do segregacji tekstyliów. Powstał dzięki współpracy marek 4F, Ubrania Do Oddania oraz Archicom. To dzięki nim, w ramach inwestycji deweloperskiej, urządzenie zostało udostępnione mieszkańcom wrocławskiego osiedla Olimpia Port.

Firma deweloperska Archicom przeprowadziła badanie „Odpowiedzialnie mieszkać”, z którego wynika, że blisko 49% ankietowanych chętnie skorzystałoby z przestrzeni odzysku lub wymiany przedmiotów między mieszkańcami ich osiedla. Dane potwierdzają, że Polacy coraz częściej chcą dawać swoim ubraniom drugie życie. Już niedługo wzrastająca tendencja zamieni się w obowiązek. Rada Unii Europejskiej przyjęła pakiet odpadowy – do 1 stycznia 2025 r. państwa członkowskie mają ustanowić osobny system zbierania tekstyliów.

Nowo powstały Ubraniomat jest jedną z koncepcji, która w ciągu najbliższych lat może ułatwić cyrkulowanie tekstyliów. Na ten moment pierwsze urządzenie znajduje się w galerii Bonarka w Krakowie, a drugie postawiono na wrocławskim osiedlu Olimpia Port. 

Mamy świadomość, że naszym obowiązkiem w roli odpowiedzialnego dewelopera jest nie tylko prowadzenie biznesu w myśl zasad zrównoważonego rozwoju, ale także wspieranie nabywców mieszkań w realizacji ich prośrodowiskowych inicjatyw czy też zmianie codziennych nawyków na bardziej ekologiczne. Nieustannie poszukujemy w tym zakresie kolejnych innowacyjnych rozwiązań. W ramach PlayFair pobudziliśmy w tym celu międzysektorową dyskusję na temat społecznej i środowiskowej odpowiedzialności, w którą włączyły się marki 4F oraz Ubrania Do Oddania. Wierzymy, że najlepsze efekty przyniesie nam suma małych kroków, a nie wielkie akcje. Dlatego też jednym z obszarów, który postanowiliśmy wspólnie zagospodarować, jest cyrkularność tekstyliów. Cieszymy się, że pierwszy Ubraniomat w przestrzeni osiedli mieszkaniowych w Polsce pojawi się na inwestycji Archicom. Nie mam wątpliwości, że projekt PlayFair już wkrótce pozwoli nam połączyć siły również z reprezentantami innych sektorów, co przełoży się na większą efektywność działań na rzecz naszej planety

— mówi Waldemar Olbryk, Prezes Zarządu Archicom S.A.

Zobacz też: Ekologiczne technologie, które kształtują zrównoważoną modę

Ubraniomat – krok ku ekologicznej branży odzieżowej

Jednym z kluczowych celów marek biorących udział w projekcie jest wspieranie organizacji charytatywnych. Każdy kilogram zebranych ubrań to złotówka odprowadzona na konto fundacji Rewir Twórczy, działającej w pobliżu osiedla Olimpia Port.

Założeniem Ubrania Do Oddania jest zrewolucjonizowanie branży modowej i wypromowanie drugiego obiegu. Obecnie dążymy do efektywnego połączenia fundraisingu platformy internetowej ze zbiórkami offline i ideą niezwykle popularnych kontenerów stojących na osiedlach. Wszystko po to, żeby przyłączanie się do idei eko cyrkularności i wspierania kampanii charytatywnych było proste, zachęcające i transparentne. To możliwe dzięki Ubraniomatowi, który stanął na osiedlu Olimpia Port we Wrocławiu. Urządzenie waży odzież i identyfikuje osobę ją przekazującą, dzięki czemu użytkownik od razu wie, jaka kwota trafi do wspieranej fundacji. Dodatkowo Ubraniomat zapewnia odpowiednie warunki dla przechowywania tekstyliów, bez względu na pogodę. To idealne rozwiązanie do szybkiego przekazania ubrań i dodatków, które dzięki naszej marce zyskują drugie życie

podkreśla Tomasz Bocian, CEO marki Ubrania Do Oddania.

Inteligentna segregacja odpadów

Według ekspertów McKinsey przemysł odzieżowy generuje blisko 4% światowych emisji CO2. Współczesne wyzwania klimatyczne wymagają stanowczych kroków, zarówno od biznesu, jak i społeczeństwa. Inicjatywy powinny być dostępne i proste w użytkowaniu dla każdego. Z tego względu firmy współtworzące Ubraniomaty postawiły na intuicyjną technologię wprowadzania ubrań do systemu Ubraniomatu. Urządzenie działa synchronicznie z aplikacją mobilną 4F: by oddać ubrania, wystarczy stworzyć swoje konto i wygenerować specjalny kod QR. Sam system inteligentnej segregacji odpadów powstał dzięki firmie T-Master, która zajmuje się innowacyjną gospodarką komunalną w Polsce. Co więcej, technologia pozwala na przekazywanie do Ubraniomatu nie tylko ubrań, ale także bielizny, butów, galanterii, dodatków domowych czy zabawek. Ważne jest, by stan każdego produktu nadawał się do wprowadzenia go do drugiego obiegu.

Ubraniomat umożliwia wrocławianom, wygodne i łatwe realizowanie zadań związanych z gospodarką cyrkularną w branży odzieżowej. Koncepcja z wprowadzeniem Ubraniomatów, inteligentnych urządzeń do zbierania surowców wtórnych, to także oszczędność czasu. A wiadomo, że dziś jest on dla każdego z nas bardzo cenny. Zgodnie z hasłem #lesswaste, T-Master S.A. już od niemal 5 lat digitalizuje i edukuje społeczeństwo w zakresie skutecznej segregacji. Wszystkie te działania mają wspólny cel: zmniejszenie liczby odpadów i wykorzystanie ich, poprzez recykling, w innych obszarach.

mówi Agnieszka Rychlicka, vice prezes Zarządu T-Master S.A.

Przeczytaj też: Ruszyły pierwsze paczkomaty Vinted. Platforma sprzedażowa wystartowała też z usługą Vinted Go

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA