noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Bieżący rok przyniósł wiele zmian w Kodeksie pracy. Jedną z kluczowych było wprowadzenie nowych obowiązków informacyjnych w zakresie umów o pracę dla pracowników. Inne dotyczyły urlopów przysługujących pracownikom. Postanowiliśmy sprawdzić, jak nowe prawo wpłynie na nasz przyszłoroczny czas pracy.

W przyszłym roku popracujemy krócej? Przyjrzeliśmy się przepisom

REKLAMA
noSlotData

Bieżący rok przyniósł wiele zmian w Kodeksie pracy. Jedną z kluczowych było wprowadzenie nowych obowiązków informacyjnych w zakresie umów o pracę. Inne dotyczyły prawa do urlopu. Postanowiliśmy sprawdzić, jak te nowelizacje wpłyną na przyszłoroczny czas pracy.

Więcej wolnych dni w 2024 roku

Przyszły rok liczył będzie 365 dni. W tym okresie czeka nas 151 dni wolnych oraz 251 pracujących. Nie oznacza to jednak, że nie możemy wydłużyć swojego wolnego czasu. Pomogą nam w tym zmiany w przepisach dotyczących urlopów, które zostały już uwzględnione w Kodeksie pracy.

Zgodnie z aktualnymi przepisami osoby zatrudnione na podstawie umowy o prace mogą korzystać z urlopu wypoczynkowego wynoszącego, w zależności od stażu, od 20 do 26 dni. Wprowadzone w tym roku nowelizacje mogą wydłużyć okres dni wolny od wykonywania obowiązków służbowych. Od 26 kwietnia mamy możliwość wzięcia 2 dni urlopu z powodu działania siły wyższej oraz 5 dni urlopu opiekuńczego. Ponadto za każdy dzień wolny, który przypada w sobotę przysługuje nam dzień wolny do odbioru w innym terminie. Dzięki temu w 2024 roku maksymalnie możemy wciąć aż 35 wolnych dni. Nie jest to jednak liczba, która będzie należała się wszystkim.

Dzień wolny z powodu działania siły wyższej

W tym roku do kodeksu pracy trafił przepis zezwalający pracownikom na wzięciu urlopu z powodu „siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem”. Jego długość wynosi 2 dni lub 16 godzin. W trakcie jego trwania pracownikom przysługuje wynagrodzenie w wysokości 50 proc. kwoty pobieranej za czas standardowego urlopu wypoczynkowego. Warto podkreślić, że ten rodzaj urlopu nie zastępuje urlopu na żądanie, z tytułu którego zachowujemy prawo do pełnej wysokości wynagrodzenia.

Zgodnie z nowelizacją, od 26 kwietnia 2023 roku pracownik ma prawo do złożenia urlopu z powodu siły wyższej w przypadku wypadku, choroby lub innej nagłej konieczności. Pracodawca nie może mu odmówić.

Zmiany w urlopie opiekuńczym

Przepisy pracy regulują również kwestie dotyczące urlopu opiekuńczego. Jego wymiar ustalono na 5 dni. Może z niego skorzystać każdy, kto w danym momencie musi zapewnić opiekę lub wsparcie członkowi swojej rodziny, lub osobie współzamieszkującej, która wymaga pomocy ze względów zdrowotnych.

Za czas tego urlopu pracownikowi nie będzie przysługiwało wynagrodzenie. Pracodawca nie może jednak odmówić udzielenia wolnego. By je uzyskać należy złożyć podanie w postaci papierowej lub elektronicznej nie wcześniej niż na jeden dzień przed urlopem. Kodeks zakłada, że członkami rodziny są synowie, córki, marki, ojcowie lub małżonkowie.

Pexels

Przeczytaj również: Koniec zakazu handlu w niedziele? Kampania podgrzewa dyskusje

Czas na dłuższe przerwy ?

Zmiana art. 134 Kodeksu reguluje dobowy wymiar czasu pracownika. Zgodnie z nowelizacją przy 6-godzinnym czasie pracy pracownik ma prawo do przerwy trwającej minimum 15 min. Przy 9-godzinnym dniu pracy jest to co najmniej 30 min, a w przypadku 16-godzinego trybu minimum 45 minut. Oczywiście przerwy wliczają się do czasu pracy.

Dni ustawowo wolne od pracy w 2024 roku

  • Nowy rok – 1 stycznia
  • Trzech Króli – 6 stycznia
  • Wielkanoc – 31 marca
  • Poniedziałek Wielkanocny – 1 kwietnia
  • Święto Pracy – 1 maja
  • Święto Konstytucji – 3 maja
  • Zielone Świątki – 19 maja
  • Boże Ciało – 30 maja
  • Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – 15 sierpnia
  • Wszystkich Świętych – 1 listopada
  • Narodowe Święto Niepodległości – 11 listopada
  • Boże Narodzenie – 25 grudnia
  • Drugi dzień Bożego Narodzenia – 26 grudnia

Przeczytaj również: „Kup teraz, zapłać później” – rozwiązanie na czas kryzysu?

Zdjęcie główne: Pexels

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES