noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Dwie kobiety zastanawiające się nad wyborem odpowiedniej stylizacji.

W kwietniu poprawiły się nastroje konsumenckie Polaków. Niepokoi wskaźnik WWUK

REKLAMA
REKLAMA
noSlotData

W kwietniu 2024 r. odnotowano poprawę obecnych nastrojów konsumenckich przy jednoczesnym pogorszeniu przyszłych nastrojów konsumenckich w stosunku do poprzedniego miesiąca – poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Przeczytaj również: Mieli skończyć 2023 rok ze stratą. Jest zysk

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK)

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wyniósł -11,5 i był o 0,8 pkt. proc. wyższy w stosunku do poprzedniego miesiąca. Spośród składowych wskaźnika najbardziej poprawiła się ocena obecnej sytuacji ekonomicznej kraju (wzrost o 5,5 pkt. proc.).

Wyższe wartości osiągnęły również oceny obecnej możliwości dokonywania ważnych zakupów oraz obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (wzrosty odpowiednio o 2,3 pkt. proc. i 1,8 pkt. proc.). Niższe wartości niż przed miesiącem odnotowano dla ocen przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju oraz przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (spadki odpowiednio o 3,3 pkt. proc. i 1,9 pkt. proc.) – napisano w komentarzu opublikowanym razem z wynikiem badania. W odniesieniu do kwietnia 2023 r. obecna wartość BWUK jest wyższa o 20,7 pkt. proc.

BWUK oraz jego wartości składowe według miesięcy w latach 2021–2024

Przeczytaj również: Optymizm na polskim rynku handlowym. Nowe inwestycje, debiutujące marki i rosnąca sprzedaż

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK)

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, spadł o 1,6 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie -6,8.

Na spadek wartości wskaźnika w największym stopniu wpłynęły oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju oraz przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (spadki odpowiednio o 3,3 pkt. proc. i 1,9 pkt. proc.). Spadek o 1,5 pkt. proc. wystąpił także dla oceny przyszłego poziomu bezrobocia. Bez zmian pozostała jedynie ocena możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy – napisano. W kwietniu br. WWUK osiągnął wartość o 12,9 pkt. proc. wyższą niż w analogicznym miesiącu 2023 r. 

WWUK oraz jego wartości składowe według miesięcy w latach 2021–2024

PAP, zdjęcie główne: Unsplash

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES