noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Polski producent odzieży zapłaci blisko milion złotych kary. UOKiK wygrywa

Polski producent odzieży zapłaci blisko milion złotych kary. UOKiK wygrywa sądową batalię

REKLAMA
noSlotData

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów utrzymał sankcję nałożoną przez Prezesa UOKiK na polską firmę specjalizującą się w szyciu oraz sprzedaży odzieży wizytowej. Kara została nałożona za fałszowanie składu oferowanych towarów. Jej wysokość to 962 068 zł.

Przeczytaj również: Ukryte zawody – Art Director: „Zdecydowanie najtrudniejsze jest zmierzenie się z ograniczeniami”

Sąd poparł sankcję zaproponowaną przez UOKiK

SOKiK utrzymał decyzję prezesa UOKiK w sprawie nałożenia na markę Kubenz kary w wysokości 962 068 zł. Badania laboratoryjne potwierdziły, że skład odzieży podany na etykietach towarów oferowanych przez podmiot nie zgadzał się z rzeczywistym. Przykład nieprawidłowości? W sprzedawanym przez Kubenz garniturze Prom skład podany konsumentom zakładał 80 proc. wełny i 20 proc. poliestru. Badania laboratoryjne wykazały, że rzeczywiste wartości to 80,3 proc. poliestru i 19,7 proc. wiskozy. Kolejnym przykładem jest marynarka Gilera. Na etykiecie: 75 proc. wełny, 25 proc. poliestru, podszewka 100 proc. wiskoza. Badania laboratoryjne: 82,6 proc. poliestru, 15,5 proc. wiskozy, 1,9 proc. elastanu. Podszewka całkowicie z poliestru.

– Konsument nie ma możliwości samodzielnej weryfikacji składu odzieży, ufa zatem informacjom zamieszczonym na etykiecie. Odpowiedzialność za to, aby były one prawidłowe spoczywa tylko i wyłącznie na producencie. Etykiety nie mogą wprowadzać w błąd. W przeciwnym razie konsument nieświadomie kupuje produkt niezgodny z jego oczekiwaniami jakościowymi i przepłaca za gorszą jakość. Gdyby konsumenci wiedzieli, że w marynarce oferowanej jako „wełniana” nie ma w ogóle wełny, mogliby zrezygnować z zakupu – mówił Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Przeczytaj również: Rozmawialiśmy z Panem Sławomirem Oleksiakiem, konsjerżem hotelu Bristol

Na co zwrócić uwagę kupując garnitur? UOKiK radzi

Tkanina wierzchnia – dobierz ją odpowiednio do swoich oczekiwań. Weź pod uwagę, czy garnitur ma wytrzymywać długie podróże, częste składanie i transport w walizce, w jakich porach roku będziesz go nosił.

Gramatura tkaniny – zwykle waha się od 220 do 400 g, odpowiada to wadze metra kwadratowego danej tkaniny. Im chłodniej, tym gramatura powinna być większa.

Skręt nitek – standardowe oznaczenia to Super 100’s, 120’s czy 130’s. Odnoszą się do grubości włosa, z którego została wykonana nić. Im wyższa liczba, tym tkanina jest szlachetniejsza i delikatniejsza, ale też bardziej podatna na zagniecenia.

Wełna i dodatek innych włókien. Wełna merynosowa jest komfortowa i przyjemna w dotyku, nie trzeba jej często prać i czyścić, a także jest łatwa w prasowaniu. Jest jednak podatna na zagniecenia. Niewielka domieszka poliestru lub poliamidu (5-10 proc.) zwiększa odporność na tarcie tkaniny wełnianej, nie pogarszając znacząco cech wełny.

Przeczytaj również: Moon Boot – jak nosić te kosmiczne buty?

Zdjęcie główne: Unsplash

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES