Mówi się, że to jemu włoski dom domy zawdzięcza swój sukces. Niektórzy wręcz nazywają go „człowiekiem, który uratował Valentino”. 57-letni Pierpaolo Piccioli słynie nie tylko ze swojego sukcesu, ale także charakterystycznego stylu, dzięki któremu moda stawała się sztuką. Przez długi czas występował w duecie z Marią Grazią Chiuri, aby wreszcie samodzielnie stanąć na czele włoskiego domu mody i przywrócić mu dawny blask. Kim jest Pierpaolo Piccioli? Oto jego życiorys i kariera.
Pierpaolo Piccioli – podobnie jak Pieter Mulier czy Anthony Vaccarello – znalazł się w prestiżowym zestawieniu 500 najbardziej wpływowych ludzi w świecie mody, przygotowanym przez The Business of Fashion. To jednak tylko jedno z wyróżnień, które otrzymał w trakcie wieloletniej kariery. Włoch dwukrotnie zdobył tytuł Projektanta roku podczas The Fashion Awards, a także współpracował z Beyoncé, Rihanną czy Zendayą. Większość swojego życia zawodowego poświęcił Valentino. Jednak wkrótce – jeśli spekulacje okażą się prawdą – obejmie stanowisko dyrektora kreatywnego w kolejnej luksusowej marce. Poznaj życiorys i szczegóły kariery Pierpaolo Piccioli.
Pierpaolo Piccioli – życiorys
Pierpaolo Piccioli urodził się 29 sierpnia 1967 r. w Rzymie. Projektant dorastał w nadmorskim miasteczku Nettuno, zlokalizowanym w środkowej części kraju. W wieku 13 lat marzył o pójściu na studia filmowe, później pokochał też fotografię. Początkowo wybrał się na Uniwersytet Rzymski, na którym studiowała również jego ówczesna dziewczyna, Simone Caggia. Wkrótce jednak dowiedział się o kursie mody eksperymentalnej prowadzonym w Istituto Europeo di Design. Piccioli postanowił się na niego zapisać, nie rezygnując z dotychczasowego kierunku.
W trakcie studiów Pierpaolo Piccioli otrzymał propozycję stażu w marce Brunello Cucinelli. Co ciekawe, przed jej przyjęciem miał postawić warunek: chciał dostać wynagrodzenie. Sama współpraca z małą marką okazała się strzałem w dziesiątkę, a początkujący projektant miał szansę nabrać doświadczenia i obserwować wszystko od kuchni – od zakupu materiałów po kampanie reklamowe.
„Dla mnie ważne było pokazanie, że mogę zamienić swoją pasję w prawdziwą pracę”
– zdradził w rozmowie z magazynem „Vogue”.
Prywatnie Piccioli jest żonaty. Wraz ze swoją partnerką, Simoną, mają trójkę dzieci i – jak wielokrotnie podkreślał – rodzina jest dla niego najważniejsza. Właśnie dlatego zdecydował się wrócić do Nettuno, z którego każdego dnia dojeżdżał pociągiem do siedziby Valentino w Rzymie.
Polecamy: Życiorys i kariera Dario Vitale. To on zastąpił Donatellę Versace
Duet marzeń: Pierpaolo Piccioli i Maria Grazia Chiuri
W latach 80. Pierpaolo Piccioli poznał Marię Grazię Chiuri. Przedstawił ich sobie wspólny znajomy, który nieświadomie zapoczątkował kilkudziesięcioletnią, kultową współpracę kreatywną. Od końcówki lat 90. duet pracował razem w dziale akcesoriów Fendi. Po 10 latach zostali wybrani przez Valentino Garavani i wspólnie przeszli do jego domu mody, w którym w 2015 r. zostali uhonorowani nagrodą CFDA International Award.
„Mamy tę samą wizję mody. Szanujemy się nawzajem, ale pracujemy inaczej i nigdy nie byliśmy do siebie podobni. Chcemy dodać nasze punkty widzenia, aby stworzyć nową wizję zbudowaną z dwóch punktów widzenia, które są bardziej interesujące i złożone”
– powiedział Piccioli o swojej zawodowej partnerce.
Z kolei w rozmowie z „Harper’s Bazaar” zdradził, że najbardziej ceni z Chiuri intuicję i pasję.
Pierpaolo Piccioli ratuje Valentino
W świecie mody nie ma wątpliwości – Pierpaolo Piccioli uratował Valentino. Gdy w 2008 r. objął stanowisko dyrektora kreatywnego, luksusowy dom mody nie radził sobie najlepiej. Wcześniej, przez niecały rok, funkcję tę pełniła Alessandra Facchinetti, która zastąpiła twórcę marki, Valentino Garavaniego.
Początkowo Piccioli pracował w duecie z Marią Grazią Chiuri. Jednak po jej przejściu do Diora w 2016 r. włoski projektant stanął samodzielnie na czele Valentino. Dzięki niemu wyniki finansowe marki zaczęły się poprawiać. To Piccioli przywrócił jej dawny prestiż oraz zapewnił jej komercyjny sukces na całym świecie, dostosowując projekty do współczesnego konsumenta.
Nie był to pierwszy raz, bo Pierpaolo Piccioli był związany z Valentino na długo przed awansem. Włoch zaczął pracę w luksusowym domu mody już w 1999 r. Razem z Marią Grazią Chiuri dołączyli do zespołu odpowiedzialnego za akcesoria, rezygnując z pracy w Fendi. Dla Piccioli przejście do Valentino było oczywistym wyborem, o czym powiedział w wywiadzie z „Harper’s Bazaar”:
„Przeszliśmy z Fendi do Valentino, ponieważ chcieliśmy pracować z panem Valentino i panem Giammettim, tego rodzaju legendą. Jeśli pasjonujesz się modą, musisz kochać Valentino. On jest najpierw krawcem, potem projektantem, a potem marką”.
To Piccioli i Chiuri byli odpowiedzialni za projekty Red Valentino oraz kultową linią Rockstud, która zadebiutowała w kolekcji wiosna-lato 2011. Zdobione ćwiekami torebki (np. model Va Va Voom) i buty stały się natychmiastowym hitem i podwoiły wyniki sprzedaży Valentino. Dzięki Piccioli i Chiuri przychody włoskiego domu mody osiągnęły poziom 1 mld euro.


Pożegnanie po 25 latach
22 marca 2024 r. Pierpaolo Piccioli odszedł z Valentino po 25 latach współpracy. Aż 16 z nich spędził na stanowisku dyrektora kreatywnego. Informacja ta wstrząsnęła nie tylko branżą mody, ale także samą marką, która straciła legendarnego projektanta. Nie był to jednak koniec szokujących informacji: 4 dni po rezygnacji ze stanowiska przez Włocha dom mody Valentino odwołał wszystkie najbliższe pokazy. Wkrótce ogłoszono zastępcę Piccioli: jego miejsce zajął Alessandro Michele, wcześniej związany przez wiele lat z Gucci.
„Nie wszystkie historie mają swój początek i koniec, niektóre żyją w rodzaju wiecznej teraźniejszości, która świeci intensywnym światłem, tak silnym, że nie pozostawia cieni. Jestem w tej firmie od 25 lat, a od 25 lat istnieję i żyję razem z ludźmi, którzy wraz ze mną są częścią fabuły tej pięknej historii, która jest moja i nasza. […] Wszystko dzięki Panu Valentino i Giancarlo Giammetti, którzy przekazali mi swoje marzenia. Dziękuję każdej jednej osobie, która sprawiła, że to wszystko było możliwe w taki czy inny sposób, to był przywilej i zaszczyt dzielić z Wami moją podróż i marzenia”
– napisał Pierpaolo Piccioli na swoim Instagramie.
Od razu po odejściu z Valentino spekulowano na temat planów zawodowych Piccioli. Wszystko wskazywało na to, że przejdzie do Fendi i zastąpi Kima Jonesa, który pożegnał się w 2024 r. ze stanowiskiem dyrektora artystycznego damskiej linii i haute couture. Teraz jednak mówi się, że włoski projektant stanie na czele domu Balenciaga. Wcześniej ta rola należała do Demny Gvasalia, który w marcu 2025 r. przeszedł do Gucci.
Sukcesy zawodowe Pierpaolo Piccolego
Pierpaolo Piccioli na zawsze zapisał się w historii Valentino. Jednak to tylko jeden z wielu sukcesów, którymi może pochwalić się włoski projektant. Były dyrektor kreatywny luksusowego domu mody zdobył także tytuł Projektanta Roku na gali Fashion Awards w 2018 i 2022 r. Jego projekty nosiły najsłynniejsze gwiazdy, np. Rihanna i Florence Pugh, dla których stworzył kreacje na Met Galę. Oprócz tego Piccioli ma na koncie współprace z Emily Blunt, Zendayą, Beyoncé Anne Hathaway czy Naomi Campbell.
Dodatkowo to pod jego skrzydłami marka Valentino stworzyła we współpracy z Instytutem Pantone kolor „Pink PP”. Jego nazwa nie jest przypadkowa – to inicjały Pierpaolo Piccolego.
Przeczytaj też: Kim jest Jonathan Anderson?
Zdjęcie główne: Instagram @quiencom