Gdzie udać się na najpiękniejsze targi świąteczne?

299

Początek grudnia to czas kiedy rozpoczynają się targi świąteczne. Miasta konkurują ze sobą o najpiękniejsze kiermasze, które przyciągną miłośników świątecznej atmosfery. To świetna okazja na zakup niepowtarzalnych prezentów dla najbliższych a przy okazji na niezapomnianą rozrywkę. Sprawdź gdzie wybrać się na najpiękniejsze targi świąteczne.

Wiedeń

W stolicy Austrii jarmarki świąteczne organizowane są już od XIII wieku. Jeśli wybierzemy się do Wiednia, będziemy mieli do wyboru dwie popularne lokalizacje. Najczęściej odwiedzaną jest główny plac przed Ratuszem, gdzie organizowany jest kiermasz bożonarodzeniowy „Vienna Magic of Advent”. Znajdziemy tam wystawców, którzy oferują nietuzinkowe prezenty dla najbliższych, dekoracje choinkowe, słodycze czy tradycyjnego grzańca. Najmłodsi również znajdą coś dla siebie, miasto organizuje warsztaty z wyrabiania świątecznych dekoracji oraz rozrywkę w postaci karuzeli.

Drugi jarmark odbywa się przed Pałacem Schönbrunn, zapewnia inne świąteczne doznania, przenosząc gości w czasie do Wiednia sprzed kilkuset lat. Wystawcy targów oferują tradycyjne rzemiosło, wykonywane tą samą techniką od wieków. Dodatkowo, dla odwiedzających przygotowano koncerty adwentowe, przedstawienia teatralne czy warsztaty.

Targi możemy zobaczyć do 6 stycznia 2020 roku.

Strasbourg

Warto zobaczyć Jarmark Bożonarodzeniowy w Strasbourgu i zwiedzić miasto, które w okresie świąt zmienia się w wielką zimową krainę. Świąteczne dekoracje towarzyszą na każdym kroku, okna i fasady budynków ozdobione są światełkami, a stoiska pachnące cynamonem wypełniają różne zakątki miasta. Co ciekawe, nie spotkamy tu Świętego Mikołaja czy reniferów, organizatorzy dbają by przedstawić własne tradycje świąteczne. Możemy spróbować lokalnych potraw – korzenne ciastka w kształcie gwiazdek, różnych rodzajów pierników, naleśników, gorącego soku pomarańczowego lub jabłkowego z przyprawami.

Targi Bożonarodzeniowe w Strasbourgu możemy odwiedzić do 30 grudnia.

Praga

W Pradze, rocznie organizowanych jest kilka jarmarków Bożonarodzeniowych. Najpopularniejszy odbywa się na Placu Starego Miasta, to największy kiermasz i najliczniej odwiedzany przez turystów z całego świata. Miasto zapewnia bogaty program kulturalny z przedstawieniami teatralnymi, koncertami, pokazami światła i dźwięku. Dużym zainteresowaniem cieszy się żywa szopka, gdzie możemy zobaczyć owcę, kozę a nawet osiołka. To niezapomniana atrakcja dla najmłodszych. Wystawcy targów oferują lokalne wyroby cukiernicze, świąteczne dekoracje, upominki, grzane wino lub czeskie piwo.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Pradze potrwa do 6 stycznia 2020 roku.

Kolonia

Licznie odwiedzany Jarmark Bożonarodzeniowy pod katedrą w Kolonii to jeden z najpopularniejszych targów w Europie. Nazywany Jarmarkiem Skrzatów, według legendy pracowite skrzaty niegdyś pomagały wszystkim rzemieślnikom w mieście, niestety odeszły ale wracają na targi świąteczne. Przed zabytkową katedrą znajdziemy ponad 150 wystawców, oferujących unikatowe rękodzieło, prezenty dla najbliższych, ekologiczne wyroby spożywcze oraz lokalne pierniczki. Tutaj zakupimy również pamiątki z wizerunkiem katedry,  miniatury z papieru czy ciasteczka korzenne z motywem katedry. Organizatorzy zapewnili atrakcje dla najmłodszych – warsztaty rzemieślnicze, karuzelę, wioskę św. Mikołaja i lodowisko.

Jarmarki świąteczne w Kolonii potrwają do 5 stycznia 2020 roku.

Drezno

Niemcy królują w organizacji targów świątecznych, jeden z najstarszych jarmarków Bożonarodzeniowych odbywa się w Dreźnie. Striezelmarkt Drezno słynie z drezdeńskiej strucli bożonarodzeniowej. Podczas uroczystości otwarcia targów, organizatorzy kroją ogromną struclę i rozdają uczestnikom. Poza flagowym świątecznym wypiekiem warto spróbować pierników oraz lokalnych małych pączków. Na dzieci czekają specjalne atrakcje, codziennie można spotkać św. Mikołaja, który odlicza dni do świąt. W dziecięcej kolorowej krainie organizowane są warsztaty zdobienia pierników oraz wypiekania strucli. Główną niespodzianką jest 14-metrowa świąteczna piramida.

Jarmark Striezelmarkt tzw. Jarmark Struclowy potrwa do 24 grudnia 2019 roku.

Monachium

W stolicy Bawarii – Monachium, czeka wielki Jarmark Bożonarodzeniowy na Placu Mariackim. To kiermasz świąteczny z bogato zdobionymi choinkami.  Na rozpoczęcie targów miasto rozświetla 30-metrową choinkę, a z ratuszowego balkonu rozchodzi się tradycyjna muzyka. Na odwiedzających czekają wystawcy, którzy oferują unikatowe ozdoby świąteczne oraz lokalne produkty. Zakupy umila Krampus – znana postać z alpejskich legend.  Atrakcją dla gości jest pobliski jarmark z artykułami do samodzielnego zrobienia szopki.  Dla najmłodszych przygotowano niezwykłe warsztaty, dzieci przebierają się za anioły i uczą się wypiekania pierników i wyrabiania ozdób.

Targi świąteczne w Monachium potrwają do 24 grudnia 2019 roku.

View this post on Instagram

Mooching around Munich ??

A post shared by Louise McGovern (@louisetakespictures) on

Bruksela

Targi świąteczne w Brukseli to 2 kilometry przestrzeni, na której znajduje się ponad 230 wystawców oraz Zimowa Kraina. To jedne z największych targów w Europie, odbywają się pomiędzy Bourse, Grand Place, Place Sainte Catherine i Marche Aux Poissons. Targi w Brukseli to raj dla smakoszy, gdzie mogą spróbować regionalnych potraw, belgijskich gofrów, czekolad czy alkoholu na bazie jałowca. Miasto zapewnia również szereg atrakcji od pokazów świetlnych przez wspólne zabawy na lodowisku aż po kolorowe parady. Wystawcy oferują upominki, ozdoby świąteczne oraz ekologiczne kosmetyki. Zakupy świąteczne urozmaicają występy ulicznych artystów.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Brukseli potrwa do 31 grudnia 2019 roku.

Zurych

Christkindlimarkt w Zurychu to jeden z największych zadaszonych targów świątecznych w Europie. Ten szwajcarski jarmark świąteczny mieści na stacji kolejowej. To 150 różnych wystawców, którzy oferują lokalne przysmaki – tradycyjne wędliny, sery czy czekoladę. Znajdziemy tu również niezwykłe prezenty, wysokiej jakości rękodzieła, ozdoby świąteczne. Szczególną uwagę przykuwa 15-metrowa choinka zdobiona kryształami Swarovskiego oraz bogate iluminacje świetlne. A dla najmłodszych przygotowano warsztaty rzemieślnicze, malowanie twarzy, koncerty oraz występy chórów dziecięcych.

Jarmark Bożonarodzeniowy na Dworcu Głównym czynny jest do 24 grudnia 2019 roku.

Wrocław

Nie trzeba daleko szukać, w Polsce mamy równie atrakcyjne targi świąteczne jak za granicą. Za jedne z najpiękniejszych targów w Europie uznaje się Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu. Zapewnia około 100 wystawców, którzy oferują unikatowe wyroby rzemieślnicze z całego świata. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych, Bajkowy Las, Kraina Krasnali i Reniferów czy karuzela, warsztaty z robienia bombek to wszystko co czeka na dzieci. Organizatorzy kiermaszu zadbali o smakoszy spragnionych świątecznych specjałów, poza tradycyjnym grzańcem, piernikami czy oscypkiem z żurawiną czekają wyroby z różnych części świata.

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu trwa do 31 grudnia.

Kraków

Targi świąteczne w Krakowie organizowane są na Rynku Głównym. To około 80 wystawców, którzy oferują ozdoby choinkowe, lokalne wyroby ceramiczne, biżuterię czy szkło artystyczne. Dla odwiedzających przygotowano tradycyjne specjały, potrawy z grilla, pierogi, oscypki oraz grzańca galicyjskiego. Nie zabraknie również zagranicznych wystawców, gdzie będziemy mogli skosztować kuchni litewskiej, ukraińskiej czy niemieckiej.  Świąteczną atmosferę budują dźwięki kolęd, kolorowe światełka czy zapach choinki. Dla dzieci przewidziano pokazy teatralne oraz wizytę św. Mikołaja.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie potrwa do 26 grudnia 2019 roku.

Zobacz również: Allegro z kolejnym poruszającym spotem reklamowym