noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Start-up’y, które zmieniają świat mody: La Tanniere Vegétale, czyli ekoskóra dla branży luksusowej

REKLAMA
noSlotData

Rewolucjonizowanie składów tekstyliów nabiera tempa, a dyskusja na temat alternatyw (takich jak ekoskóra) jest coraz częstszym zjawiskiem w branży. Obserwujemy rozwój start-upów, których model biznesowy opiera się na rozwijaniu zrównoważonej produkcji. Jednym z nich jest La Tannerie Végétale. Ta francuska inicjatywa dąży do rozwiązania dylematu wiążącego się z produkcją skóry – sztucznej oraz zwierzęcej.

Skóra zwierzęca, oprócz krzywdzenia wielu gatunków na rzecz konsumpcji, należy do materiałów silnie zanieczyszczających środowisko. Do prawidłowego przeprowadzenia produkcji marnuje się dziesiątki metrów sześciennych wody, a także korzysta ze szkodliwych chemikaliów. Z kolei tradycyjne imitacje skór są tworzone na bazie tworzyw sztucznych, które nie są biodegradowalne. Fanny Deléage, założycielka La Tanniere Vegétale, postanowiła wynaleźć materiał, który zmniejszy impakt rynku produktów skórzanych na środowisko i zwierzęta.

Tworzenie eko-materiału od podstaw

Alternatywne materiały muszą pokrywać się z właściwościami technicznymi tradycyjnych elementów produkcyjnych. Biorąc to pod uwagę, zespół start-up’u stworzył biodegradowalną imitację na bazie składników roślinnych i opracował elastyczny zamiennik dla skóry zwierzęcej. La Tanniere Vegétale gwarantuje wysoką jakość, a proponowane rozwiązanie może wypełnić luki w ekologicznej percepcji galanterii skórzanej i rzemieślniczej.

W 2016 roku postanowiłam zredefiniować skórę na podstawie doświadczenia naukowego i moją wrażliwością na ekoprojektowanie. W ten sposób wykreowałam innowacyjny materiał roślinny, który w dużej mierze nadaje się do uprzemysłowienia i jest w stanie dostosować się do surowców dostępnych lokalnie na każdym obszarze geograficznym.

– pisze Fanny Deléage, założycielka La Tanniere Vegétale.
Źródło: materiały prasowe La Tannerie Végétale

Kiedy ekoskóra La Tannerie Végétale wejdzie do projektów modowych?

Koncept La Tannerie Végétale powstał w 2016 roku. Trzy lata później projekt został wdrożony w życie. Do dziś udało się zarejestrować patent, a także zdobyć stypendium French Tech BPI oraz SATT Pulsalys. La Tannerie Végétale zostało laureatem konkursu innowacji I-Lab BPI France nagradzającego startupy o wysokim potencjale. Zespół liczy już 6 osób, które czynnie zbierają fundusze na założenie warsztatu na przedmieściach Lyonu. Produkcja rolek z ekoskóry o szerokości 15 cm rozpocznie się pod koniec bieżącego roku. Aktualizacje działań start-up’u warto obserwować za pośrednictwem LinkedIna.

Marka La Tannerie Végétale jest początkującym brandem i dopiero przygotowuje się do większych współprac. Mimo krótkiego stażu, jest kolejnym start-upem, którym zainteresowała się grupa Kering. Z tego względu kadra La Tanniere Végétale pojawiła się w maju na konferencji #ChangeNOW w Paryżu, na której mogła przedstawić własną wizję rozwoju produkcji alternatywnej skóry.

Przeczytaj też: “Repair is the new cool”. Patagonia otwiera centrum naprawy ubrań

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES