Wziąłbyś udział w akcji „Nie kupuj nowych ubrań przez 30 dni” ?

362
Fot.: Tom Craig (dla Financial Times)

Second Hand September to nowa inicjatywa organizacji Oxfam. Brytyjczycy mają podjąć wyzwanie nie kupowania nowych ubrań przez miesiąc.

Zakupowy post

Wrzesień to wyjątkowo gorący czas w świecie mody. Właśnie wtedy odbywają się najważniejsze tygodnie mody, marki prezentują swoje propozycje na nowy sezon, a ludzie pędzą do sklepów po ubrania z jesiennych kolekcji. I właśnie w to ostatnie uderza najnowsza kampania Oxfam, Second Hand September, mająca na celu zachęcić konsumentów do ograniczenia zakupów nowych ubrań przez miesiąc. W zamian za to, organizacja zaprasza do secondhandów i sklepów charytatywnych.

Eko-look

Na oficjalnej stronie internetowej Second Hand September umieszczono zdjęcia ciekawych stylizacji stworzonych z ubrań z drugiej ręki. W ten sposób Oxfam chce pokazać, że aby dobrze wyglądać nie trzeba wcale odwiedzać sieciówek.

Ambasadorką akcji została znana szkocka modelka, Stella Tennant, która wystąpiła wraz ze swoją 14-letnią córką w sesji zrealizowanej dla „Financial Times”. Kobiety wystylizowała Bay Garnett, dziennikarka modowa współpracująca z „Vogue”. Wszystkie outfity zostały zakupione w sklepie z odzieżą używaną. W Polsce do zaprzestania zakupów ubraniowych namawiała ostatnio Anja Rubik.

Zobacz również: „Anja Rubik: kupowanie nowych ciuchów nie jest modne”

Na ratunek Ziemi

Już nie raz pisaliśmy o tym, że moda jest niestety jedną z najbardziej szkodliwych dla środowiska branży. Najświeższy raport Agencji Ochrony Środowiska jest naprawdę szokujący. Okazuje się bowiem, że ilość odpadów tekstylnych w latach 1960-2015 wzrosła aż o 811%. Więcej o tym problemie przeczytacie tutaj. W świetle tych informacji, wyjątkowo cieszy fakt, że organizacje charytatywne i proekologiczne marki proponują akcje mające na celu redukcję problemu odpadów tekstylnych. Do tej pory najpopularniejsze były inicjatywy wrzucania niechcianych już ubrań do specjalnych pojemników. Tekstylia miały zostać oddane potrzebującym lub przekazane do recyklingu.

Second Hand September oficjalnie rusza w Wielkiej Brytanii, jednak zdobywa sporą popularność również w innych krajach. Zachęcamy więc do dołączenia do akcji. Jesienne zakupy mogą poczekać.

Zobacz również: Powstaje kolejna sieciówka, która zaleje rynek tonami ubrań!