Rzeczy, których nigdy nie powinieneś robić będąc na stażu

714
technologia na rynku pracy

Okres stażu dobiega końca, a Ty chciałbyś zostać w firmie na dłużej? Jeśli chcesz, by Twój staż zamienił się w prawdziwy etat, musisz wypaść jak najlepiej i zostać zapamiętanym. Podczas praktyk będziesz miał wiele obowiązków i zadań do wykonania. Jeśli zrobisz je wzorowo, będziesz na wygranej pozycji. Musisz jednak pamiętać, że niektóre zachowania mogą zmniejszyć Twoją szansę na sukces w sekundę. Oto rzeczy, których nigdy nie powinieneś robić będąc na stażu.

Nie zapominaj o obowiązkach

Każdy stażysta powinien zadbać o to, aby przełożony widział w nim osobę godną zaufania. Nie chodzi o niezawodność w każdym zleconym zadaniu – będąc na stażu ciągle się uczysz i masz prawo nie wiedzieć wszystkiego. Jednak podstawowe kwestie, jak punktualność są wymagane od każdego. Zapomnij o spóźnieniach czy znikaniu na kilka godzin w trakcie godzin pracy. Ważne, abyś otrzymał od przełożonego jasne informacje, w jakim wymiarze godzin pracują zatrudnieni w firmie i wprowadził te zasady do własnego kalendarza. Obecność w biurze na czas to już połowa sukcesu.

Nie bądź zbyt „zajęty”

Wszyscy mamy swoje życie prywatne, zaplanowane wyjazdy czy imprezy. Jednak decydując się na staż, musisz pamiętać, że jest to okres, w którym przede wszystkim skupiasz się na wykonywanych praktykach. Zanim podejmiesz decyzję o przyjęciu danej propozycji, upewnij się, że będziesz w stanie pracować w ustalonym przez przełożonego okresie czasu i wymiarze godzin. W przypadku gdy łączysz praktyki ze studiami dziennymi, nie oszukuj się, że dasz radę spędzać w biurze 8 godzin dziennie. Czas na regeneracje sił też powinien znaleźć się w Twoim kalendarzu. Inaczej okres stażu będzie nieprzyjemnym doświadczeniem, a przecież chodzi o to, żeby wyciągnąć z niego jak najwięcej.

Również jeśli wcześniej zaplanowałeś urlop, powiadom przełożonego jeszcze przed podjęciem praktyk, aby mógł ustalić Twój grafik bez późniejszych komplikacji. Pamiętaj, że mimo wszystko staż jest możliwością rozwoju i szansą na naukę zawodu czy zdobycie większego doświadczenia. Warto z niego skorzystać w pełni, a liczbę dni wolnych ograniczyć do minimum.

Nie narzekaj

Powiedzmy sobie szczerze, żadna praca nie jest zawsze tylko dobrą zabawą. Niektóre zadania będą przyjemne, inne totalnie nudne. Jako stażysta często spotkasz się z poleceniami, które niczym nie będą przypominać wymarzonej pracy. Jednak sztuką jest rozpoznać w tych obowiązkach przydatną lekcję na przyszłość. Zapomnij o marudzeniu – nikt nie chce zatrudniać pracowników z negatywnym nastawieniem. Pamiętaj, że zawsze możesz spróbować sam wyjść z inicjatywą i zaproponować wykonanie czegoś, w czym czujesz się najlepiej. Samodzielność jest zawsze ceniona przez pracodawców.

Nie omijaj najważniejszych wydarzeń dla firmy

Podczas stażu możesz zostać poproszony o uczestnictwo w imprezie firmowej. Jeśli tak się stanie, musisz się pojawić i być gotowym na pomoc w organizacji wydarzenia. Najlepiej, abyś został do końca lub przynajmniej do momentu, kiedy masz pewność, że wszystkie Twoje zadania zostały wykonane. Z pewnością zostaniesz dobrze zapamiętany przez przełożonego, a przy okazji będziesz mieć możliwość poznać lepiej innych pracowników firmy. Eventy to często świetna okazja, by poszerzyć grono znajomych w biurze, a nigdy nie wiesz, który kontakt przyda się w przyszłości.

Nie rozpraszaj się

Jeśli zaproszono Cię do udziału w zebraniu czy spotkaniu pracowników, odłóż telefon na bok i zapomnij o przeglądaniu mediów społecznościowych. To czas, kiedy możesz się najwięcej nauczyć, poznać funkcjonowanie firmy i jej zespołu. Zabierz ze sobą notes i długopis, aby móc zanotować wszystkie niezbędne informacje. Pamiętaj, że okres stażu jest przede wszystkim dla Ciebie. Jeśli Ty go dobrze wykorzystasz, pracodawca to dostrzeże i będzie mógł podjąć decyzję o dalszej współpracy.