noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Stopy procentowe obniżone w październiku 2023.

Stopy procentowe w dół. Decyzja RPP znów szokuje

REKLAMA
REKLAMA
noSlotData

Rada Polityki Pieniężnej zadecydowała o ponownym obniżeniu stóp procentowych. Tym razem cięcie ma wynieść 25 punktów bazowych (pb).

To druga obniżka stóp procentowych w Polsce po tym, jak 6 września 2023 Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o drastycznym cięciu stóp o 75 pb. Zgodnie z dzisiejszą decyzją RPP wynosi ona 25 pb.

Przeczytaj więcej: RPP drastycznie tnie stopy! „Trudno uzasadnić taką decyzję”

RPP postanowiła obniżyć stopy procentowe do poziomu:

  • stopa referencyjna 5,75 proc.
  • stopa lombardowa 6,25 proc.
  • stopa depozytowa 5,25 proc.
  • stopa redyskontowa weksli 5,80 proc. 
  • stopa dyskontowa weksli 5,85 proc.

RPP podjęła decyzję w sprawie stóp procentowych w październiku 2023

W piątek Główny Urząd Statystyczny podał wstępne szacunki dotyczące inflacji we wrześniu 2023. Według danych GUS inflacja spadła do 8,2 proc. z 10,1 proc. w sierpniu. W ujęciu rdr. możemy zaobserwować spadek o 0,4 proc.

W ocenie Rady napływające dane potwierdzają utrzymywanie się niskiej presji popytowej i kosztowej w gospodarce, a także ograniczenie presji inflacyjnej w warunkach osłabionej koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki. Biorąc pod uwagę te uwarunkowania – a także opóźnienia, z jakimi decyzje w zakresie polityki pieniężnej wpływają na gospodarkę – Rada dokonała dostosowania stóp procentowych NBP, co jest spójne z realizacją celu inflacyjnego NBP w średnim okresie. Rada podtrzymała ocenę, że szybszemu obniżaniu inflacji sprzyjałoby umocnienie złotego, które byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki – czytamy w oficjalnym komunikacie.

Przeczytaj również: Konfrontacja z inflacją i niskim wzrostem

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Tagi
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES