Dolny Śląsk zmaga się z klęską żywiołową. Po tragicznych wydarzeniach z 1997 oraz 2010 roku mieszkańcy południowo-zachodniej Polski ponownie toczą nierówną walkę z kataklizmem, który niszczy wszystko, co napotka na swojej drodze. W tej sytuacji na ludzką tragedię odpowiedzieli influencerzy oraz osoby związane z polskim biznesem. Na ogromną skalę ruszyła pomoc powodzianom. Sprawdź, kto zaangażował się we wsparcie poszkodowanych oraz w jaki sposób Ty również możesz wspomóc potrzebujących.
Przeczytaj również: Anna Lewandowska wspiera powodzian – opublikowała specjalny apel
Polski biznes rusza na pomoc powodzianom. Szef InPostu dał sygnał
Ruszyła największa akcja wspierająca polskiego biznesu od czasu wybuchu pandemii konoronawirusa. Największe firmy działające na naszym rynku nie pozostają obojętne na los ludzi walczących z kataklizmem. Pomoc powodzianom uruchomili zarówno giganci, jak i mniejsze firmy o znacznie niższych przychodach.
W obliczu tragedii InPost połączył siły z Pocztą Polską. W porozumieniu z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa obydwa podmioty rozpoczęły darmową dystrybucję najbardziej potrzebnych produktów, których brakować zaczyna na zalanych terenach. Spółki wspólnie wykorzystują swoje możliwości logistyczne oraz magazynowe, aby walczyć ze skutkami powodzi. Ponadto Rafał Brzoska, szef InPostu, uruchomił zbiórkę wśród ludzi biznesu skupionych wokół Polskiej Rady Biznesu, Corporate Connections oraz Rady Polskich Przedsiębiorców. W krótkim czasie udało im się zebrać ponad 3 mln złotych. – W obliczu takiej tragedii postanowiliśmy działać – stwierdził polski biznesmen.
Pomoc powodzianom zadeklarował również Orlen. Spółka skarbu państwa zapewniła, że wszystkie służby ratunkowe pracujące na obszarach dotkniętych kataklizmem mogą liczyć na darmowe tankowanie. Na każdej stacji nieodpłatnie otrzymując również kawę oraz herbatę. Poszkodowanych wspiera także KGHM, który przekazał 40 ton piasku, worki oraz sprzęt do ich transportu. Powodzianie mogą liczyć też na wsparcie największych dystrybutorów artykułów spożywczych. Właściciel sieci Biedronka, Jeronimo Martins, wysłał do Głuchołazów ciężarówkę wypełnioną produktami. Do Jeleniej Góry, Głuchołazów oraz gminy Kłodzko tiry z żywnością, wodą pitną, a także środkami higienicznymi dostarczył Lidl.
Warto podkreślić, że wiele mniejszych przedsiębiorstwo również zaangażowanych jest w pomoc. Firmy z całego kraju prowadzą zbiórki najbardziej potrzebujących artykułów, które cały czas trafiają na obszar walczący z powodzią.
Te sławne osoby zaangażowały się w pomoc powodzianom
Nie tylko ludzie biznesu zaangażowali się w pomoc powodzianom. Na tę zdecydowały się również osoby znane z pierwszych stron gazet, kojarzone ze swoich wielomilionowych zasięgów w social mediach. Ambasadorzy polskich marek, wybitni sportowcy, dziennikarze, youtuberzy – w ostatnich dniach ich działalność również koncentrowała się na wspieraniu najbardziej potrzebujących mieszkańców południowo-zachodnich zakątków Polski.
Do swoich fanów za pośrednictwem Instagrama zaapelowała Martyna Wojciechowska. Podróżniczka oraz ambasadorka marki W. Kruk w zamieszczonym poście zachęcała wszystkich do wsparcia zbiórek na rzecz poszkodowanych w kataklizmie. W podobnym tonie wypowiedziała się Anna Lewandowska. Na obszerną relację z zalanych Głuchołaz zdecydowała się Karolina Korwin-Piotrowska, która zwróciła uwagę na makabryczny los tysięcy zwierząt uwięzionych na zalanych terenach.
Ogromną kwotę poszkodowanym przekazał były reprezentant Polski w piłce nożnej, Jakub Błaszczykowski. Należąca do niego Fundacja Ludzki Gest ofiarowała 250 tys. złotych na pomoc w walce ze skutkami powodzi. Podczas jednego z ostatnich internetowych streamów Sylwester Wardęga, polski youtuber, założył zbiórkę, dzięki której w bardzo krótkim czasie zebrano ponad 200 tys. złotych. Na wsparcie finansowe zdecydowali się również inni influencerzy. Deynn i Daniel Majewski wpłacili na rzecz pomocy dla powodzian 25 tys. złotych.
Jak mogę pomóc powodzianom?
Chcąc zaangażować się w pomoc dla powodzian weź udział w jednej z oficjalnych zbiórek. Ta najpopularniejsza została utworzona przez Siepomaga. Jak zaznacza jej organizator, “100 proc. zebranych środków zostanie przekazanych na wsparcie poszkodowanych w wyniku powodzi“. Jeżeli chcesz do niej dołączyć, kliknij TUTAJ.
Zbiórkę dla powodzian za pośrednictwem swojej strony internetowej prowadzi również Caritas Polska. Zaangażowany w akcję pomocową jest także Polski Czerwony Krzyż. Nie są to jedyne organizacje, które chcą pomóc poszkodowanym. Pamiętaj jednak, aby przed dołączeniem do wybranej przez Ciebie akcji sprawdzić, czy na pewno gwarantuje ona przekazanie środków potrzebującym.
Przeczytaj również: Twoja paczka zaginęła lub została zniszczona? Podpowiadamy, co możesz zrobić
Powódź: skąd się bierze? Jakie są jej główne zagrożenia?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o przyczynę powstania powodzi. Najczęściej rodzi się ona na skutek obfitych i długotrwałych opadów deszczu. Jej początkiem mogą być również nagły spływ wód powstałych na skutek topniejących śniegów lub wezbraniowe zatory śryżu i kry lodowej na rzekach. Pewne jest natomiast, że powódź jest jedną z najbardziej destrukcyjnych klęsk żywiołowych.
Najczęstszym i najpoważniejszym zagrożeniem wywołanym powodzią jest bezpośrednia utrata zdrowia lub życia. Osoby znajdujące się na obszarze objętym kataklizmem narażone są na utonięcie. Prąd zalewającej wody bywa niezwykle silny – potrafi unosić pojazdy, konary drzew czy niszczyć konstrukcje budynków – przez co jest niebezpieczny dla każdego, kto znajdzie się w jego nurcie. Kolejnym problemem powodzi jest zanieczyszczenie wód pitnych. Na skutek zalania terenów mieszać zaczynają się wody opadowe z gruntownymi oraz miejską kanalizacją. Pomoc powodzianom jest niezwykle ważna nawet po ustąpieniu kataklizmu.
Zdjęcie główne: mat. prasowy