REKLAMA
Jak się pracuje kobietom w Polsce?

Polki w pracy w 2023 roku: lepsza sytuacja zawodowa i większe szanse na awans

REKLAMA
REKLAMA

Sytuacja zawodowa kobiet w Polsce wygląda obecnie znacznie optymistyczniej niż jeszcze 10 lat temu, a trend ten zdaje się tylko utrzymywać – tak wynika z europejskiego raportu EIGE oraz badania portalu Pracuj.pl.

Czytaj także: JAKA STYLIZACJA NA ROWER PODCZAS JAZDY DO PRACY?

Jak pracuje się kobietom w Polsce? Wyniki raportu EIGE

Twórcy raportu EIGE przeanalizowali wszystkie kraje z Unii Europejskiej i życie w nich pod kątem szeroko rozumianego równouprawnienia. Na potrzeby badania sprawdzono jak wygląda w tych miejscach dostęp kobiet i mężczyzn do edukacji, usług medycznych czy awansów oraz jakie mają szanse na rynku pracy. Jak nietrudno zgadnąć na podium krajów, w których równouprawnienie kobiet i mężczyzn w różnych sferach życia jest na najwyższym poziomie, znalazły się kraje skandynawskie.

Pierwsze miejsce zajęła Szwecja, od dekad przodująca rankingach dotyczących równouprawnienia, a tuż za nią uplasowała się Dania. Podium zamknął kraj z Europy Zachodniej – Holandia. Z kolei na niechlubnych ostatnich pozycjach, wskazujących na problem z dostępnością kobiet do edukacji czy rynku pracy, ulokowała się kolejno Grecja, Rumunia i Węgry. Każdy kraj oceniono w skali do 100 punktów pod kątem równouprawnienia, a średnia unijna wyniosła 68,6 punktów. Jaki wynik osiągnęła Polska? Równouprawnienie w kraju oceniono na poziomie 57,7 punktów. To sprawiło, że Polska uplasowała się na 21. pozycji wśród 28 państw członkowskich.

Sytuacja kobiet pracujących w Polsce – badanie Pracuj.pl

Choć wynik ten nadal pozostawia pole do pracy, to jak podkreślają specjaliści, sytuacja kobiet w Polsce konsekwentnie się zmienia na lepsze, a zmiany, jakie nastąpiły w przeciągu ostatniej dekady są naprawdę spore. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez portal Pracuj.pl, już ponad połowa, bo 68 proc. Polek jest zdania, że ogólnie ich obecna sytuacja zawodowa jest lepsza niż jeszcze 10 lat temu. Również ponad połowa ankietowanych wskazała, że ich miejsca pracy oferują równe szanse na awans czy podwyżkę. Około 70 proc. osób dodało także, że ich przełożony traktuje wszystkich pracowników w taki sam sposób, bez względu na płeć. 

Jakie są jednak obszary wymagające bardziej zdecydowanego podejścia i zmian? Jak wynika z analizy Pracuj.pl, spore pole do działania pozostawia sfera zarobków. Obecnie aż 17 proc. ankietowanych kobiet – w porównaniu do 11 proc. mężczyzn – nigdy w swojej karierze nie dostało podwyżki. Analiza wyraźnie wskazuje na to, że kobiety w Polsce zwracają coraz baczniejszą uwagę na równomierne płace i szanse na awans wśród pracowników na tych samych stanowiskach. Interesuje je także jawność wynagrodzeń zawartą w ofertach pracy.

Z badania portalu wynika, że Polki cenią sobie transparentność zasad dotyczących wynagrodzeń i sprawiedliwe stawki. Już niemal 9 na 10 kobiet jest zdania, że zarobki powinny być ustalane w zgodzie z obecną koniunkturą. I tak więc powinny rosnąć proporcjonalnie z inflacją. Równocześnie ponad 50 proc. uważa, że wysokość wynagrodzeń w ich firmach powinna być jawna. Co ciekawe, na przełomie ostatnich sześciu miesięcy to właśnie więcej kobiet niż mężczyzn otrzymało podwyżkę. Zwiększyło się także ogólne zadowolenie z zarobków osób pracujących w Polsce.

Wyraźnie widać pozytywne zmiany na rynku pracy w Polsce. Dodatkowo wzmacniają je tylko nowe unijne dyrektywy w tych kwestiach i zmiany w polskim Kodeksie Pracy. Wiele wskazuje badaczom na to, że kolejne analizy będą tylko potwierdzać ten pozytywny trend.

Zdjęcie główne: Unsplash

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES