REKLAMA
Przepisy w Polsce bywają zmieniane bardzo dynamicznie. Reformy odbijają się na opłacalności prowadzonych biznesów. Właściciele marek, agencji, szwalni, czy szukający dla siebie miejsca na rynku projektanci często nie wiedzą, która forma prowadzenia biznesu jest dla nich najbardziej opłacalna. Tym razem przyjrzeliśmy się spółkom z o.o. Czy mogą być one konkurencją dla jednoosobowych działalności?

Współprowadzisz spółkę? Doradzamy, jak najkorzystniej wypłacać z niej pieniądze

REKLAMA
REKLAMA

Przepisy w Polsce bywają zmieniane bardzo dynamicznie. Reformy odbijają się na opłacalności prowadzonych biznesów. Właściciele marek, agencji, szwalni, czy szukający dla siebie miejsca na rynku projektanci często nie wiedzą, która forma działalności jest dla nich najbardziej opłacalna. Tym razem przyjrzeliśmy się spółkom z o.o.

Przeczytaj również: Polki w pracy w 2023 roku: lepsza sytuacja zawodowa i większe szanse na awans

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest kapitałowym podmiotem handlowym posiadającym osobowość prawną. Może być ona utworzona w każdym dopuszczalnym prawnie celu przez jednego bądź więcej wspólników, jednak nie może być zawiązana wyłącznie przez inną jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jej założycielami mogą być osoby fizyczne albo osoby prawne, bez względu na obywatelstwo i miejsce siedziby. Ta forma prowadzenia działalności jest odpowiednia – na przykład – dla wspólników, którzy chcą zachować bezpośredni nadzór nad prowadzeniem spraw spółki i ograniczyć ryzyko tylko do swojego wkładu. Do założenia spółki z o.o. wymagany jest kapitał co najmniej 5 tys. zł.

Przeczytaj również: Cztery kurtki puchowe z sieciówek, które zawładnęły światem mody

Wypłata pieniędzy z konta spółki z o.o.

Sposobów na wypłatę pieniędzy z konta spółki z o.o. jest kilka. Zanim podpowiemy, które z nich są bardziej, a które mniej opłacalne, zapoznajmy się ze wszystkimi. Najpopularniejszymi są: dywidenda i rozliczenie umowy o prace lub umowy najmu. Można zrobić to również poprzez wcześniejszy zwrot pożyczki, pensję wynikająca z pracy członka zarządu, rozliczenie faktury wystawionej przez działalność gospodarczą, opłacenie umowy o dzieło z przeniesieniem praw autorskich, czy wreszcie pokrycie diet i kosztów podróży służbowych.

Co się najbardziej opłaca ?

Z pewnością najkorzystniejszą opcją wypłaty środków nie jest dywidenda. Powód? Należy od niech zapłacić 19-proc. podatek dochodowy. Oznacza to, że najpierw nasz potencjalny zysk jest opodatkowany na poziomie spółki przez CIT, a następnie jeszcze przez PIT. Eksperci nie zachęcają również do zawierania umowy o pracę w celu wypłacenia funduszy. Ten rodzaj porozumienia zmusza do opłacenia wielu składek i podatków, które w sumie mogą wynieść nawet 40 proc. kwoty, którą chcieliśmy wypłacić ze spółki z. o.o.

Wynagrodzenie dla członka zarządu może okazać się dobrym sposobem wypłaty pieniędzy w mniejszych spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. W nich bardzo często udziałowcy są prezesami, zasiadają w zarządzie. Ich wynagrodzenie po pierwsze będzie kosztem dla podmiotu. Po drugie mimo 9-proc. składki zdrowotnej ten wariant wypłaty środków zwolniony jest z ZUS-u i podlega opodatkowaniu skalą. Oznacza to, ze przy dochodach do 120 tys. zł rocznie opłaca się jedynie 12-proc. podatek dochodowy (powyżej tej kwoty 32-proc.). Rozliczanie poprzez wystawianie faktur przez działalność gospodarczą może szczególnie dobrze sprawdzić się przy większych spółkach o 12-miesięcznych dochodach przekraczających 120 tys., czy nawet 240 tys. złotych.

Ponadto korzystnym jest zawarcie z własną spółką umowy o dzieło przenoszącej prawa autorskie. Można wtedy zastosować 50-proc. koszty uzyskania przychodu i 12-proc. podatek naliczyć wyłącznie od połowy wynagrodzenia. Ważnym podkreślenia jest, że wszystkie metody można ze sobą łączyć. Trzeba jednak pamiętać, by w żadnym przypadku nie pokrywały się one ze sobą.

Przeczytaj również: Carolina Herrera dla dzieci

Zdjęcie główne: Unsplash

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES