Deadstocki czy tkaniny z recyclingu z innowacji w modzie szybko stały się jednymi z bazowych komponentów. Gala dyplomowa MSKPU dowiodła, że za artystyczną wizją młodych stoi obecnie przesłanie w postaci promocji mody zrównoważonej. Absolwenci Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie z chęcią sięgnęli po drugi obieg materiałów, zaskakując ekologicznymi rozwiązaniami i świeżym spojrzeniem na modę.
Przeczytaj również: Jakie studia dla branży modowej w 2023 roku?
Pokaz Dyplomowy Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania ubioru to wyjątkowe wydarzenie dla absolwentów warszawskiej uczelni wkraczających właśnie na ścieżkę kariery, jak i wyjątkowa okazja do poznania innowacyjnego spojrzenia młodych twórców mody. W ubiegłym tygodniu ci najbardziej utalentowani zaprezentowali swoje kolekcje dyplomowe w auli Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
Absolwentów oceniało jury, w którym jak co roku zasiedli wykładowcy MSKPU, dziennikarze, projektanci oraz reprezentanci marek z branży modowej. W tym gronie znaleźli się między innymi: projektanci mody Marcin Paprocki i Mariusz Brzozowski, dziennikarz Michał Zaczyński, dyrektorka MSKPU Magdalena Florszczyk oraz Weronika Adamowicz, przedstawicielka wydawnictwa BFM Group, posiadającego w swoim portfolio portale FashionBiznes.pl, MiuMag.pl i LaMode.info.
Przeczytaj również: Kariera projektantki mody – jak zacząć?
Gala dyplomowa MSKPU w Warszawie
W trakcie tegorocznej gali dyplomowej MSKPU zaprezentowano aż 72 kolekcje młodych projektantów. Twórcy najlepszych, zdaniem jurorów, projektów otrzymali nagrody, wyróżnienia, a co najważniejsze – staże, które z pewnością pozwolą młodym adeptom sztuki mody zdobyć niezbędne doświadczenia w tej wymagającej branży.
Portal Fashion Biznes miał przyjemność znaleźć się w gronie partnerów wydarzenia oraz wręczyć dedykowaną nagrodę dla wybranej przez siebie kolekcji. Zgodnie z decyzją redakcji, wyróżnienie zdobyła projektantka Nina Grajewska, której kolekcja przykuła wzrok nietypowymi inspiracjami i charakterystycznymi przeskalowaniami. Co stało za ideą jej powstania i oraz jak wyglądał proces tworzenia sylwetek, już niedługo ujawnimy na łamach portalu w wywiadzie z projektantką.
Uwagę redakcji zwróciła również idea zrównoważonej mody, która wyjątkowo często pojawiała się w projektach młodych twórców. Z tej okazji postanowiliśmy wyróżnić najciekawsze eko-rozwiązania zastosowane przez absolwentów MSKPU.
Adrianna Ryńska
Kolekcja dyplomowa Adrianny Ryńskiej to metafora wewnętrznego chaosu i ciągłego poszukiwania prawdziwego „ja”. Projektantka postanowiła na rozwiązania w duchu zrównoważonej mody, wykorzystując do swoich prac materiały po starych namiotach ogrodowych. Zgodnie z ideą zero waste, proces krojenia uwzględniał minimalne tworzenie odpadów. Całość uzupełniły ręcznie wyszywane aplikacje. Innowacyjne rozwiązania spotkały się z uznaniem Sustainable Fashion Institute.
Matylda Siedlecka
Inspirowana światem podwodnym kolekcja „Underwater” porusza problem zalegającego w oceanach plastiku. Tworzona w duchu zrównoważonej mody, powstała z materiałów z recyclingu jak ubrania z drugiej ręki i pozostałości po cięciu i szyciu. Elementem kolekcji stał się również plastik z recyclingu, który został poddany technikom topienia i wyginania.
Natalia Skawina
Zainspirowana twórczością Wesa Andersona, Natalia Skawina w swojej dyplomowej kolekcji postawiła grę symetrii i barw. Bazą jej prac powstałych w duchu mody zrównoważonej stał się jeans w całości pochodzący z drugiego obiegu. Włóczki i materiały, które stanowiły uzupełnienie sylwetek, wyróżniał certyfikat OEKO-TEX. Projekty dopełniły ręcznie dziergane zdobienia, które stanowiły hołd dla starych metod rękodzieła.
Bartłomiej Sobolewski
Depersonalizacja i uczucia towarzyszące temu zjawisku były inspiracją twórczości Bartłomieja Sobolewskiego. Do stworzenia kolekcji projektantowi posłużyły materiały z obiegu wtórnego, pozyskiwane z deadstocków i sklepów z odzieżą używaną. Maski to efekt połączenia resztek materiałów po wykrojach i płynnego lateksu. W duchu idei zero waste ścinki materiałów posłużyły jako wypełnienie. Elementy dekoracyjne w postaci frędzli wykonano z gum bieliźnianych otrzymanych za pośrednictwem MSKPU.
Zuzanna Sady
„Mineral Transition” to metafora natury kobiety i jej niepohamowanego rozwoju. Za inspiracje do tworzenia kolekcji dyplomowej posłużyły Annie Świergiel kamienie naturalne w ich nienaruszonej postaci i obraz „Judyta” Gustawa Klimta. Sylwetki to efekt połączenia materiałów z recyclingu – wszelkie firanki i materiały płócienne pochodzą z drugiego obiegu. Dopełnieniem kolekcji są tworzone ręcznie sploty i elementy dekoracyjne.
Anna Świergiel
Kolekcja „Hawser” czerpie inspiracje z żeglarstwa, łącząc ze sobą światy natury i technologii. Jej celem jest nie tylko ukazanie piękna tego sportu, ale i zwrócenie uwagi na problem odpadków w codziennym życiu. Anna Świergiel wykorzystuje materiały, które w codziennych warunkach nie mogą liczyć na drugie życie, czyli liny z odzysku czy żagle będące odpadami produkcyjnymi. Sylwetki uzupełniają naturalne tkaniny bawełniane oraz metalowe okucia wykorzystywane w żeglarstwie.
Zdjęcie główne: fot. Paweł Wrzecion/AKPA