Kim są kostiumografki, które powalczą o Oscara 2017?

546
Kadr z filmu 'Boska Florence"

Przed nami ekscytująca (i bezsenna) noc rozdania Oscarów. Wszystkie oczy skierowane są w kierunku Hollywood, a nominowani z pewnością zaczęli już gorączkowe przygotowania do gali. Kim są kostiumografki, które powalczą o Oscara?

Świat mody czeka jednak nie tylko na pojawienie się gwiazd w kreacjach od największych domów mody, ale także na przyznanie nagrody za filmowe kostiumy. W tym roku nominowanych jest pięć filmów, w których stroje odegrały nie mniejszą rolę niż sami aktorzy. O statuetkę powalczą doświadczone kostiumografki, które na swoim koncie mają udział w wielu spektakularnych produkcjach i ogromne doświadczenie w kreowaniu wizerunku filmowych postaci.

Consolata Boyle

Consolata Boyle, która z niezwykłą finezją ubrała obsadę Boskiej Florence i odtworzyła oryginalny styl Florence Foster Jenkins to Irlandka, która wcześniej stworzyła kostiumy do takich filmów jak: Królowa, w którym główną rolę zagrała Helen Mirren, Tajemnica Filomeny czy Żelazna Dama z Meryl Streep. To druga nominacja kostiumografki do Oscara, pierwszą zdobyła za wyżej wspomniany film Królowa w reżyserii Stephena Frearsa.

Kadr z filmu “Boska Florence”

Madeline Fontaine

Madeline Fontaine odpowiedzialna za zrekonstruowanie i nadanie nowego życia garderobie Jackie Kennedy to Francuzka, która wykreowała kultową postać Amelii, a doświadczenie zdobywała na planie takich filmów jak: Bardzo długie zaręczynyYves Saint Laurent czy serialu Wersal. Prawo krwi. Za kostiumy do Jackie otrzymała niedawno nagrodę BAFTA, pokonując między innymi Mary Zophres. Czy historia powtórzy się i tym razem?

Kadr z filmu “Jackie”

Mary Zophres

Mary Zophres, która stworzyła ubrania idealne do pląsów Emmy Stone i Ryana Goslinga w La La Land w przemyśle filmowym pracuje od 1994 roku. Wcześniej bliska była zdobycia Oscara za kostiumy przygotowane do filmu braci Coen pod tytułem Prawdziwe męstwo. Do nagród BAFTA nominowana była trzy razy, oprócz powyższych filmów także za stroje do Złap mnie, jeśli potrafisz z Leonardem DiCaprio w roli głównej. Poprzedni rok był dla Zophres bardzo pracowity, oprócz kostiumów do La La Land stworzyła też te, które mogliśmy podziwiać na aktorach występujących w Ave, Cezar!

Kadr z filmu “La La Land”

Colleen Atwood

Colleen Atwood jest osobą, która od lat bierze udział w kreowaniu szalonego i mrocznego świata Tima Burtona. To ona odpowiedzialna jest za finezyjne przebrania Johnny’ego Deepa czy Heleny Bonham Carter. Na swoim koncie ma już aż trzy Oscary za kostiumy do: Alicji w Krainie Czarów, Wyznań Gejszy oraz musicalu Chicago. Jest stałą bywalczynią oscarowej gali, ponieważ wielokrotnie nominowana była do tej nagrody między innymi za kostiumy do filmów Sweeney Todd czy Królewna Śnieżka i Łowca. W tym roku powalczy o czwartą statuetkę za pracę przy filmie Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć.

Kadr z filmu “Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”

Joanna Johnston

Ostatnią nominowaną jest Joanna Johnston za kreacje przygotowane do obrazu Sprzymierzeni. Jeśli pomyślisz o jakichś kultowych filmach, jest szansa, że Johnston przy nich pracowała. Na swoim koncie ma bowiem udział w takich produkcjach jak między innymi: Ze śmiercią jej do twarzy, To właśnie miłość, Forrest Gump, Szeregowiec Ryan, a nawet Indiana Jones i Powrót do przeszłości. Tegoroczna nominacja do Oscara jest jej drugą, wcześniej walczyła o statuetkę za kostiumy przygotowane do filmu Lincoln.

Kadr z filmu “Sprzymierzeni”

Kto zdobędzie Oscara w kategorii Kostiumy? Dowiemy się już dzisiaj w nocy. Konkurencja jest duża, a wszystkie stroje wyjątkowe i dopracowane w najdrobniejszym szczególe. Jedno jest pewne: to będzie noc pełna wrażeń.

Autor: Tatiana Zawrzykraj