Naturalny czy syntetyczny? Jaki pędzel do pudru wybrać?

Wykonanie perfekcyjnego makijażu nie zależy wyłącznie od użytych kosmetyków czy posiadanych umiejętności manualnych. Tak naprawdę duże znaczenie mają również akcesoria, które wybierasz, aby nałożyć formułę na twarz lub ciało. W tym celu stosowane są rozmaite aplikatory, a wśród nich największą popularnością cieszą się pędzle z włosiem naturalnym lub syntetycznym.

Rynek kosmetyczny oferuje ogromny wybór pędzli. Różnią się one rozmiarem, kształtem, a także rodzajem włosia. Główny podział zakłada rozróżnienie na włosie syntetyczne oraz naturalne. Na czym dokładnie polegają różnice między nimi i co warto wybrać dla siebie?

Pędzle z włosiem naturalnym – charakterystyka

Pędzel do pudru z włosiem naturalnym ma sporo zalet, ale nie sprawdzi się  u osób, które szukają kosmetyków i produktów wegańskich lub są uczulone na sierść. Swoją sprężystość i niesamowitą miękkość pędzle zawdzięczają bowiem produktom pochodzenia odzwierzęcego (włosie kucyków, kóz, łasic, borsuków, wiewiórek).

Tego typu pędzle wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami, jeżeli chodzi o trwałość, wygodę rozprowadzania sypkiej formuły, a także przyjazność dla skóry człowieka. Podobnie jak wersje syntetyczne występują w różnych formach i kształtach – są płaskie, okrągłe, wysuwane, ścinane. Dzięki temu możesz dopasować je do rodzaju kosmetyku i miejsca, na które jest on nakładany (powieki, policzki, skrzydełka nosa).

Pędzle z naturalnym włosiem wymagają delikatnego traktowania. Może się zdarzyć, że w wyniku codziennej eksploatacji ulegną odkształceniom lub stracą swoją sprężystość. Łatwo chłoną formułę, co oznacza większe straty kosmetyku, jak również bardziej intensywne zabrudzenia samego pędzla. Do ich usuwania, jak również w trosce o kondycję włosów, trzeba wybierać preparaty pielęgnacyjne, takie jak olejki lub woda z delikatnym mydłem. W zamian za szczególną troskę, pędzle z naturalnym włosiem odpłacą Ci perfekcyjną sprężystością i otulającą miękkością. Pewnym ograniczeniem dla osób, które szukają akcesoriów kosmetycznych, może być jednak ich cena. Nierzadko sięga ona ponad 100 złotych za sztukę.

Pędzle syntetyczne – na co zwrócić uwagę? 

Silną konkurencją dla naturalnych pędzli do pudru, są modele z włosiem syntetycznym. Do ich produkcji wykorzystuje się włókna nylonowe, poliestrowe lub takon, które pozwalają na wygodną i precyzyjną aplikację formuły sypkiej. Do zalet tych produktów należy:

  • niska cena,
  • wysoka wytrzymałość, nawet na intensywną eksploatację,
  • łatwość w utrzymaniu czystości,
  • dostępność w szerokiej gamie rozmiarów i kształtów – gęste i elastyczne włosie syntetyczne można bardzo łatwo formować,
  • mniejsze ryzyko wystąpienia alergii czy uczulenia niż w przypadku produktów z włosiem naturalnym.

Pędzel do pudru wykonany z włosia syntetycznego na pewno spełni Twoje oczekiwania pod względem trwałości. Może jednak powodować podrażnienia, jeżeli będzie zbyt twardy lub sztywny. Dlatego zrezygnuj z kupowania produktów drogeryjnych, a zastąp je akcesoriami z wyższej półki.

Kupując pędzle dobrej firmy, masz do wyboru całą paletę rozwiązań. Wśród dostępnych akcesoriów do makijażu są modele kompaktowe – idealne do przechowywania w podróżnej kosmetyczce, jak również większe produkty, nadające się do codziennego stosowania w domu. Różnią się one nie tylko rozmiarem, ale też kształtem czy gęstością włosia. Dzielimy je na:

  • pędzle wachlarze – wyprofilowane, miękkie i sprężyste – pozwalające pobrać idealną ilość formuły, a nadmiar strzepnąć,
  • pędzle do nakładania rozświetlacza – ułatwiają tonowanie i cieniowanie potrzebne przy konturowaniu rysów twarzy,
  • pędzle flat top – również w wersji wysuwanej – płaskie i ścięte, na tyle gęste, że nie pozostawiają na twarzy smug,
  • pędzle kabuki – zaokrąglone gęste włosie, idealne do nakładania podkładu,
  • pędzle do różu – ułatwiające modelowanie twarzy przy pomocy różu,
  • pędzle do korektora – idealne, gdy trzeba dotrzeć w trudnodostępne miejsca na twarzy, aby pokryć je formułą tuszującą przebarwienia, cienie, wypryski lub inne niedoskonałości,
  • pędzle języczkowe – z delikatnym włosiem, niewielkie, pozwalające na precyzyjną aplikację podkładu na skrzydełka nosa,
  • pędzle do cieni i eyelinerów – stosunkowo małe, o skośnej końcówce, ułatwiające aplikację kosmetyku na powiekach,
  • pędzle short top – krótkie gęste włosie składające się ze zbitych włosków ułożonych w subtelny łuk. Idealne do precyzyjnej aplikacji kosmetyków, by uzyskać efekt mocnego krycia.

Podsumowując – pędzel do pudru z naturalnym włosiem jest miękki i przyjazny dla skóry, ale nie nadaje się dla alergików oraz wegan i wegetarian. Kosztuje więcej niż jego syntetyczny odpowiednik i wymaga szczególnej pielęgnacji. Z kolei pędzle z włosiem syntetycznym dostępne są w różnych typach do wyboru. Odznaczają się wysoką trwałością, a także atrakcyjną ceną.

Materiał przygotowany we współpracy z partnerem

>>> Przeczytaj również: Kasia Struss w wywiadzie z Red Lipstick Monster o byciu mamą, o chemii w kosmetykach i sztuczności pokazów

Tagi

Newsletter

FASHION BIZNES