World Press 2022

Najważniejszy konkurs fotografii prasowej rozstrzygnięty

Jury World Press Photo 2022, najważniejszego konkursu fotografii prasowej na świecie, ogłosiło zwycięzców. W tegorocznej edycji World Press Photo oceniono 64 823 zgłoszenia ze 130 państw.

Nagroda za Najlepsze Zdjęcie 2022 roku trafiła do Kanadyjki Amber Bracken, która w swojej pracy dla “The New York Times” odniosła się do historii dzieci – rdzennych mieszkańców zasymilowanych przez Kościoły chrześcijańskie i rząd Kanady do kultury europejskich kolonizatorów.

„To zdjęcie zapada w pamięć, słychać w nim ciszę i moment globalnego rozrachunku z historią kolonizacji, nie tylko w Kanadzie, ale i na całym świecie” – podkreśliła Rena Effendi, przewodnicząca globalnego jury w tegorocznej edycji World Press Photo 2022”. 

Co ciekawe, po raz pierwszy w 67-letniej historii konkursu tytuł Zdjęcia Roku przyznano fotografii, która nie przedstawia ludzi.

W kategorii Fotoreportaż Roku główną nagrodę otrzymał Matthew Abbott za zdjęcie „Ratowanie lasów ogniem” wykonane dla National Geographic i Panos Pictures. Fotografia przedstawia rdzennych Australijczyków, którzy przy użyciu ognia starają się powstrzymać rozprzestrzenianie się pożarów.

W kategorii Projekty Długoterminowe główna nagroda trafiła do Lalo de Almeida za serię zdjęć „Dystopia amazońska”, zrobionych dla Folha de São Paulo i Panos Pictures. Projekt, realizowany przez 12 lat, pokazuje gospodarcze, społeczne i środowiskowe skutki wycinki Amazonii.

Z kolei w kategorii Technika Dowolna nagrodzona została Isadora Romero za projekt wideo „Krew to ziarno”, złożony ze zdjęć cyfrowych i filmowych z rysunkami ojca autorki. Tematem jest podróż Romero do jej rodzinnej wioski oraz odkrywanie historii rodzinnej, której ważną część stanowi uprawa ziemi.

>>> Przeczytaj także: Nie żyje wybitny fotograf mody Patrick Demarchelier

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *