H&M Foundation co roku organizuje plebiscyt Global Change Award. Zwycięzcy różnych kategorii – w tym dotyczących alternatywnych materiałów i ekologicznych sposobów produkcji – pod patronatem kontynuują działalność na rzecz zrównoważonego środowiska. W tegorocznej edycji jednym ze start-upów wyróżnionych przez H&M jest Refiberd. Ma on wspomóc sortowanie tkanin do recyklingu.
Wiele marek modowych wykorzystuje tkaniny z drugiego obiegu, jednak nie wiemy wiele na temat sposobu ich klasyfikacji i sortowania – technologii, które pomagają odzyskiwać materiały jest jeszcze za mało.
Spójrzmy na podstawowe dane. Co sekundę wyrzucana jest jedna ciężarówka ubrań. Z kolei coroczna wartość modowych odpadów to aż 186 miliardów funtów. Większość z nich, bo 80%, jest składowana lub spalana i nie trafia do recyklingu. Obecnie powtórnie używany jest tylko 1% materiałów z całego świata. Z tego względu inicjatywy takie jak Refiberd są niezwykle potrzebne – bez nich recykling i tworzenie cyrkularnej branży modowej jest niemożliwe.
Zobacz też: LVMH zmniejszy zużycie wody o 30 proc. do 2030 roku
Historia Refiberd
Refiberd to firma prowadzona przez trzy kobiety. Jeszcze w czasie pandemii założyły ją Sarika Bajaj, textile resercher, Tushita Gupta, naukowczyni oraz Ida Wang, inżynierka. Ekspertki zauważyły brak odpowiedniej technologii, która mogłaby zapewnić markom wydajną technikę recyklingowania materiału.
— Opierając się na naszych dogłębnych badaniach w dziedzinie sztucznej inteligencji i inżynierii tekstylnej, wierzymy w moc technologii, która w 100% może odblokować gospodarkę o obiegu zamkniętym
— czytamy na stronie Refiberd.
W moc technologii uwierzyło również grono inwestorów – prócz H&M Foundation, Refiberd wspiera m.in. Fashion For Good, Google for Startups, Schmidt Family Fundation i Better Ventures.
Przeczytaj też: Moda na start-up. Australijska marka, która stworzyła platformę dla ukrytych odpadów
Technologia inteligentnego sortowania odpadów do recyklingu
Największy problem, który blokuje recyklingowanie ubrań to brak narzędzi, które w dokładny i szybki sposób sprawdzałyby ich skład. Zespół Refiberd stworzył patent, który może pomóc przekierować aż 70% odpadów do recyklerów. Do tego celu wykorzystuje sztuczną inteligencję i system hiperspektralny.
Na początku sztuczna inteligencja wspomaga szybkie sortowanie ubrań według kolorów. Następnie kamera umieszczona nad taśmą z odpadami tekstylnymi rejestruje obraz i, podłączona do komputera, w ciągu milisekundy wykrywa rodzaj włókien w odpadach tekstylnych. Dzięki temu inteligentne sortowanie jest w stanie oddzielić ubrania nadające się do recyklingu (bez domieszek poliestru czy nylonu przekraczających 2% tkaniny). Wykrycie następuje dzięki systemie hiperspektralnym, który klasyfikuje materiał na podstawie jego reakcji ze światłem – w zależności od składu, tekstylia odbijają światło inaczej. Poniżej przedstawiamy schemat, którym posługuje się inicjatywa Refiberd:
Po dokładnym zdiagnozowaniu materiału, maszyny Refibered tną tkaniny na strzępki, oczyszczają je z zanieszczeń i przetwarzają na nici. Na ten moment Refiberd jest jeszcze w fazie rozwoju i zatrudnia jedynie 4 pracowników. Dofinansowanie ze strony H&M Foundation przyczyniło się do rozszerzenia zasięgu wielu ekologicznych inicjatyw, dlatego mamy nadzieje, że tym razem nie będzie inaczej.
Przeczytaj także: Patagonia, Ganni, Reformation i H&M na wspólnej drodze do zrównoważonej produkcji. Co przyniesie partnerstwo ze start-upem Rubi?
Zdjęcie główne: Unsplash