REKLAMA
Płatności gotówkowe do 10 tys. euro - czy taki scenariusz jest możliwy? Władze Unii Europejskiej pracują nad pakietem porozumiewawczym, który zakładałby wprowadzenie takiego limitu. Jego celem miałoby być zmniejszenie przestępczości. Czy prawo ma on objąć transakcje konsumenckie w Polsce?

Powyżej tej kwoty nie zapłacisz banknotami? Władze chcą wprowadzenia limitów

REKLAMA
REKLAMA

Płatności gotówkowe do 10 tys. euro – czy taki scenariusz jest możliwy? Władze Unii Europejskiej pracują nad pakietem porozumiewawczym, który zakładałby wprowadzenie takiego limitu. Jego celem miałoby być zmniejszenie przestępczości. Czy prawo ma objąć transakcje konsumenckie w Polsce?

Przeczytaj również: Chiński sprzedawca nie stosuje się do dyrektywy Omnibus. Uważa, że jest ponad prawem?

Transakcje gotówkowe w Polsce – bieżące regulacje

Zgodnie z art. 19 ustawy Prawo przedsiębiorców: dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w każdym przypadku gdy: stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca; jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 zł, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.

Oznacza to, że przedsiębiorców obowiązuje limit płatności gotówkowych. Jego wysokość w naszym kraju to 15 tys. zł. A jak prawo odnosi się do osób fizycznych? Ci nie są objęci żadnymi limitami. Nie istnieje górna granica wysokości transakcji, którą mogą przekroczyć. Czy czeka nas jednak rewolucja?

Przeczytaj również: Znamy hotel, w którym zostanie nakręcony trzeci sezon “Białego Lotosu”

Płatności gotówkowe do 10 tys. euro

Rada i Parlament Europejski wstępnie porozumiały się w kwestii pakietu, którego częścią jest stworzenie unijnego systemy przeciwdziała praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu. Cele wydają się być szczytne, aczkolwiek wprowadzenie w życie założeń pakietu oznacza niemałą rewolucję.

– Instytucje Unii Europejskiej porozumiały się w sprawie przepisów, które będą prowadziły do ustalenia, na szczeblu unijnym, limitu płatności gotówkowych – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu adwokat Joanna Torbé-Jacko, ekspertka Business Centre Club. – Zgodnie z propozycją limit miałby wynosić do 10 tysięcy euro – dodaje. Obecnie nie wyznaczono szacunkowego terminu wprowadzenia pakietu. Warto jednak zaznaczyć, że nie może on zostać wdrożony bez aprobaty polskich rządzących.

Przeczytaj również: Które New Balance będą modne w 2024 roku?

Zdjęcie głowne: Unsplash

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES