Levi’s planuje zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 90%

198
źródło: levistrauss.com

Levi’s opublikowało plan, w którym deklaruje, że do 2025 roku zmniejszy emisję dwutlenku węgla o 90%. Program obejmie wszystkie fabryki i łańcuch dostaw producenta dżinsowych ubrań.

Kultowa marka oferująca dżinsowe ubrania ogłasza plan poprawiający sytuację środowiska. Levi’s zobowiązuje się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla we własnych obiektach i globalnym łańcuchu dostaw do 2025 roku. Celem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o 90%. Marka chce go osiągnąć dzięki inwestycjom w energię ze źródeł odnawialnych i poprawę dotychczasowej efektywności energetycznej.

Marka od dwóch lat współpracuje z International Finance Corporation – stowarzyszeniem, które zapewnia dostawcom wiedzę techniczną i wsparcie inwestycji w odnawialne źródła energii. Program obejmuje nie tylko same surowce, ale i urządzenia w fabrykach, które zwiększają ślad węglowy produkowanych ubrań nawet trzykrotnie.

Działania rozpoczęto w fabryce Levi’s w Bangladeszu. Eksperci szukali ekologicznych rozwiązań, na przykład wymianę żarówek i urządzeń na energooszczędne. W ciągu roku we wspomnianej fabryce i pięciu innych obiektach w Indiach, Wietnamie i Sri Lance emisja dwutlenku węgla zmniejszyła się o 20%, co pozwoliło Levi’s zaoszczędzić aż milion dolarów.

Marki odzieżowe często mają tych samych dostawców. Levi’s wierzy, że na poprawie jakości usług u swoich dostawców skorzystają również inne firmy – emisja dwutlenku węgla w łańcuchu dostaw ma według planu zmniejszyć się o 40%. Marka liczy na to, że branża weźmie z niej przykład i również podejmie określone działania na rzecz środowiska.

źródło: levistrauss.com

Biznes ma szansę i obowiązek być źródłem pozytywnych zmian na świecie – twierdzi w oświadczeniu prasowym Chip Bergh, prezes i dyrektor generalny Levi’s. Jesteśmy jedną z pierwszych firm, które wyznaczyły plan dla swojego łańcucha dostaw. Mamy nadzieję, że będziemy inspiracją dla innych marek.

W planie dotyczącym łańcucha dostaw nie zostali uwzględnieni rolnicy, ale Levi’s ma w planach rozpoczęcie inicjatywy Better Cotton. Ma ona pomóc rolnikom w ograniczaniu śladu węglowego przez stosowanie naturalnych nawozów i pestycydów oraz zmian technicznych, np. w sadzeniu roślin okrywowych.

Niemniej ważnym elementem planu jest uświadamianie konsumentów, którzy odpowiadają za 1/3 emisji gazów cieplarnianych. Na metkach ubrań Levi’s obok typowej instrukcji prania i pielęgnacji widnieją słowa pierz rzadziej, susz naturalnie, oddaj, jeśli nie potrzebujesz. Marka przekonuje też do korzystania z usług krawców zamiast kupowania nowych ubrań.

>>> Przeczytaj również: Od czego zacząć przygodę z odpowiedzialną modą?