PODRÓŻE MODOWE: Kosowo – najmłodsze państwo w Europie

137

Kosowo to idealny kierunek na wakacje dla osób, które lubią podróżować poza utartymi szlakami. Ten niewielki, bałkański kraj, skrywa rozwijające się i tętniące życiem miasta, a także liczne architektoniczne perełki, takie jak: meczety, cerkwie czy monastyry.

Jednocześnie Kosowo to jedno z najmłodszych państw na świecie, w którym nadal widoczne są ślady niedawnych walk. Na zwiedzanie warto wybrać się na jedną ze zorganizowanych wycieczek objazdowych, która pozwoli poznać różne oblicza nowoczesnych Bałkanów.

Atrakcje i zabytki – co warto zobaczyć podczas wczasów w Kosowie?

Kosowo to niewielkie państwo o niezwykłej historii. Kraj w 2008 r. ogłosił swoją niepodległość i stopniowo odbudowuje się po wojnie, która toczyła się tutaj na przełomie XX i XI wieku. Kosowo liczy zaledwie 2 mln mieszkańców i graniczy z Czarnogórą, Serbią, Macedonią i Albanią. By zobaczyć to niezwykle oblicze Bałkan, warto wybrać zorganizowaną wycieczkę objazdową (oferty są dostępne np. na R.pl: r.pl/kosovo). Dzięki temu, nie trzeba martwić się o bezpieczną podróż, transfery, noclegi na miejscu, wejściówki do atrakcji czy plan zwiedzania, ponieważ wszystko to zapewnia organizator wycieczki.

Wczasy i zwiedzanie Kosowa krok po kroku

Na unikalny charakter Kosowa z pewnością składa się bałkańska gościnność mieszkańców i zielone krajobrazy z górzystymi terenami, wąwozami, jeziorami i jaskiniami. To młode
państwo warto jednak odwiedzić także dla niezwykle barwnej kultury prawosławia i islamu – wyznań, których świadectwem są lokalne zwyczaje i zabytkowa architektura.

Tam, gdzie klimat Bałkan łączy się z nowoczesnością

Obowiązkowym punktem do odwiedzenia jest stolica kraju – Prisztina, będąca tyglem wielu
kultur. Zabytkowe budowle mieszają się tutaj z nowoczesną zabudową i klimatycznymi
kawiarniami. Przechadzając się uliczkami tego tętniącego życiem miasta, trzeba zobaczyć futurystyczną bryłę biblioteki, miejską promenadę, pomnik Skanderbega, a także symbol ogłoszenia niepodległości Kosowa – pomnik Newborn.

Wakacje w Kosowie – na styku wielu kultur

Jednym z najbardziej turystycznych miejsc Kosowa jest także Prizren, miasto, które
przyciąga zabytkowymi budynkami sakralnymi, starym miastem z osmańską zabudową czy imprezami kulturalnymi, które sprawiają, że miasto żyje przez całą dobę.

Trzeba zobaczyć tu m.in. położoną na wzgórzu bizantyjską twierdzę Kalaja, a także przejść
się uliczkami orientalnego centrum z meczetem, cerkwią i bulwarami. Piękną panoramę
miasta, położonego u stóp góry, uzupełnia także słynny XVII-wieczny kamienny most turecki, który przecina rzekę Bystrzycę. Z kolei, czas wolny warto spędzić w Szadrawan, ulubionym miejscu tutejszych mieszkańców.

Odkrywanie miast w wąwozach

Zwiedzanie Kosowa powinno obejmować także poznanie centrum serbskiego prawosławia,
Peci – miasta położonego u wrót kanionu Rugovy, u podnóża Gór Przeklętych. Trzeba
zobaczyć tutaj zabytkową cerkiew z XIV w., która wyróżnia się nietypową konstrukcją i doskonale zachowanymi freskami. Warty odwiedzenia jest także jeden z kosowskich monastyrów – Graczanica, wpisany na listę UNESCO.

Przygoda na Bałkanach

Wybierając się na wycieczkę do Kosowa, warto także poznać inne, bałkańskie kierunki i
połączyć zwiedzanie z objazdem np. Macedonii, Chorwacji czy Czarnogóry. Każde z tych
miejsc przyciąga zróżnicowanymi pejzażami, dostępem do ciepłego morza, a także unikalną historią. Chorwacja słynie z pięknych parków narodowych pełnych wodospadów i zieleni,
historycznych miasteczek, a także kurortów, w których można wygodnie wypoczywać i
zaznać błogiego lenistwa na plażach. Z kolei, słynne Montenegro to zapierające dech w
piersiach widoki na Bokę Kotorską, a także aromatyczna kuchnia i kolorowe miasta, z Budvą na czele.

Wczasy w Kosowie – bezpieczeństwo

Chcąc poznać najmłodsze państwo na Bałkanach, nie trzeba obawiać się o bezpieczeństwo. Kosowo to niezwykle przyjazne turystom miejsce, a wizytówką jego mieszkańców jest pozytywne usposobienie i gościnność. Po kraju można, więc poruszać się swobodnie i poznawać jego urokliwe zakątki. Trzeba jednak pamiętać, by przed wyjazdem zadbać o ważny paszport, który jest wymaganym dokumentem podróży w tej części Europy.

Artykuł sponsorowany

>>> Przeczytaj również: Kraków: gdzie zjeść i co zobaczyć w trakcie weekendowego wypadu?