REKLAMA

5 wskazówek pielęgnacyjnych dla cery trądzikowej. To kosmetyki, które zdziałają cuda

REKLAMA

Podstawą leczenia skóry z niedoskonałościami jest korzystanie z odpowiednich kosmetyków do cery trądzikowej. Internet obfituje w różnego rodzaju porady, które często powołują się na błędne metody pielęgnacji problematycznej skóry. Jak krok po kroku należy traktować niedoskonałości na twarzy?

Materiał sponsorowany

Kluczem do sukcesywnego leczenia trądziku jest określenie przyczyny jego powstania. W przypadku osób dorosłych niedoskonałości wynikają najczęściej z zaburzeń gospodarki hormonalnej (szczególnie u kobiet), nieodpowiedniej diety lub źle dobranej pielęgnacji. By określić podłoże problemu, warto skierować się do dermatologa lub samodzielnie dowiedzieć się więcej o specyfikacji choroby trądzikowej. Oprócz wykluczenia czynników pogłębiających niedoskonałości, warto zadbać o rutynę pielęgnacyjną dedykowaną cerze problematycznej. Oto 5 wskazówek, które warto uwzględnić w codziennym dbaniu o skórę twarzy:

1. Oczyszczanie cery trądzikowej powinno być delikatne 

Pierwszy krok w pielęgnacji to oczyszczanie skóry. Kosmetyki, z których korzystamy, powinny być przede wszystkim delikatne. Fakt, że zależy nam na mocnym oczyszczeniu, nie zmienia tego, że skóry trądzikowej nie powinno się za bardzo podrażniać. By tego uniknąć, decydujmy się na łagodne kosmetyki przeznaczone specjalnie do tego rodzaju cery. Przede wszystkim unikajmy produktów z alkoholem. Jego obecność jest dla nas podwójnie zła – po pierwsze podrażnia on skórę, narażając nas na gorszy przebieg stanów zapalnych. Po drugie – alkohol zawarty w kosmetyku może nadmiernie wysuszyć naszą cerę, co nie pozostaje bez znaczenia, jeśli naszym celem jest pozbycie się trądziku. Szczególnie drażniącym alkoholem wykorzystywanym w kosmetykach jest etanol; może on spowodować nawet ubytek w naszej warstwie lipidowej.

Seria kosmetyków polecana przez dermatologów to Effeclar od La Roche-Posay. Wśród produktów z linii znajdziemy żel oczyszczający Effeclar, który redukuje zanieczyszczenia z powierzchni skóry i reguluje wydzielanie sebum. Niwelowanie produkcji serum jest możliwe dzięki pochodnym cynku zawartym w składzie żelu. Dzięki tej właściwości produktu nie musimy obawiać się o rozchwianie naszej naturalnej równowagi skóry, gdyż ta dostanie wszystko to, czego potrzebuje do właściwej regulacji swojego stanu.

Przy kuracji przeciwtrądzikowej musimy zwracać uwagę na składy kosmetyków. Wspomniany żel Effaclar nie zawiera parabenów, klasycznego mydła ani alkoholu. Dodatkowym atutem jest jego wydajność: jedna kropla wystarczy, by rozprowadzić go po całej twarzy. Aplikacja żelu oczyszczającego Effaclar jest bardzo przyjemna dzięki jego konsystencji – przy kontakcie ze zwilżonymi dłońmi przemienia się w aksamitną piankę. Effaclar nadaje się do codziennej pielęgnacji, a skóra staje się dzięki niemu świeża, doskonale oczyszczona i nawilżona, dzięki czemu dostajemy pełen pakiet właściwości, które mogą pomóc nam uporać się z trądzikiem. Z kolei krem myjący Effeclar H Iso-Biome to alternatywa dla osób o silnie przesuszonej skórze. Emulsja oczyszcza twarz i jednocześnie prowadzi do jej silnej odbudowy.

2. Wycieranie skóry ręcznikiem może pogłębić trądzik

Bezpośrednio po umyciu twarzy musimy ją osuszyć. Często odruchowo sięgamy po wielorazowy ręcznik, który w przypadku cery trądzikowej może pogorszyć stan skóry. Dlaczego? Znajdujące się na ręczniku bakterie szybciej się rozmnażają. Wycierając skórę materiałem ponownie przenosimy bakterie na zdrowe fragmenty skóry. By tego uniknąć, warto CZĘSTO wymieniać ręcznik na świeży, dopiero co wyprany. Lepszą opcją jest sięgnięcie po wersję jednorazową, czyli np. papier toaletowy. Podobna zasada dotyczy też pościeli, która również powinna być często prana.

 3. Odkażanie cery też jest ważne

Niedoskonałości na twarzy powstają przez bakterie z gatunku Cutibacterium Acnes. Z tego względu przy silnych stanach zapalnych warto sięgnąć nie tylko po kosmetyki myjące, ale również antybakteryjne. Obowiązkowym elementem każdej apteczki jest Octenistept, czyli spray odkażający. Płyn doskonale sprawdza się w przypadku cery skłonnej do wyprysków. Ten bezalkoholowy preparat  to łączy jednocześnie właściwości oczyszczające, odkażające i antybakteryjne. Z Octeniseptu można korzystać dwa razy dziennie, na świeżo umytą twarz.

4. Nawilżanie to podstawa zdrowej cery

Wiele drogeryjnych kosmetyków na trądzik prowadzi do nadmiernego przesuszenia cery. To pułapka, w którą najczęściej wpadają osoby ze skórą skłonną do przetłuszczania. Mechanizm organizmu działa w odwrotną stronę – jeśli nadmiernie przesuszymy cerę, ta będzie dążyła do ustabilizowania swojego stanu, przez co jeszcze bardziej zwiększy produkcję sebum. W efekcie dojdzie do sytuacji, gdzie my będziemy zmywać naszą warstwę lipidową, natomiast organizm będzie ją odbudowywał, zwiększając produkcję sebum. Z tego względu nawilżanie cery jest koniecznością, która może wspomóc ograniczenie pojawiających się wyprysków.  

Zobacz też: Miód – kolejny magiczny składnik, który odkrywają marki kosmetyczne. Jakie są jego właściwości?

5. Kremy ochronne na trądzik

Trądzik może być wywołany także przez czynniki środowiskowe, do których możemy zaliczyć przede wszystkim zanieczyszczenia powietrza . Chociaż pozornie wydaje się, że takie warunki mają wpływ głównie na nasze drogi oddechowe, to tak naprawdę często zapominamy o tym, że ma z nimi kontakt również nasza cera. Z tego względu do codziennej rutyny warto włączyć kremy o działaniu ochronnym. Dobrze, by były to produkty z filtrem, które oprócz zanieczyszczeń, blokują szkodliwe działanie promieni UV.

Pamiętajmy, że nasz organizm działa jako całość, więc jeśli cierpimy na jakiekolwiek dolegliwości związane ze stresem, nie wpłynie to korzystnie na stan naszej cery. Gdy walczysz z trądzikiem, powinieneś skupić się na właściwej ilości snu, unikaniu zanieczyszczeń obecnych w powietrzu i na wyeliminowaniu ze swojego życia stresujących czynników. Okazuje się, że ma to ogromne znaczenie, ponieważ bez zadbania o powyższe czynniki nasza pielęgnacja może po prostu nie zadziałać.

Przeczytaj też: Te kosmetyki z kwasami działają i nie podrażniają skóry

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

REKLAMA
REKLAMA