noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Kim jest Duran Lantink? Kariera i życiorys. Czarno-białe zdjęcie holenderskiego projektanta, pozującego w białej koszuli, jeansach, czapce z daszkiem i ze swetrem narzuconym na ramiona.

Kim jest Duran Lantink? Holenderski projektant, który opanował do perfekcji technikę upcyklingu

REKLAMA
noSlotData

Innowacyjne podejście do mody i przekraczanie kolejnych stylowych granic to dla Durana Lantinka codzienność. Holenderski projektant zasłynął w branży ze swojej pomysłowości i miłości do przeskalowanych form, napędzanych pasją do upcyklingu. Teraz ma szansę stanąć na czele jednego z francuskich domów mody. Kim jest Duran Lantink? Oto jego życiorys i kariera.

Moda towarzyszy mu od najmłodszych lat. Chociaż od dzieciństwa minęło już trochę czasu, to Duran Lantink nadal pozostaje wierny swojej pasji do upcyklingu. W 2019 r. wystartował z własną marką, która słynie z unikatowych ubrań i nieustannie ewoluujących kolekcji, które są jednocześnie zgodne z zasadami świadomej mody. Dziś znajduje się w zestawieniu 500 najbardziej wpływowych ludzi w branży, stworzonym przez The Business of Fashion. Od tygodni aż huczy od plotek – Duran Lantink jest typowany na nowego dyrektora kreatywnego francuskiej marki Jean Paul Gaultier. Jak doszedł do tego miejsca?

Duran Lantink – życiorys

Duran Lantink urodził się w 1987 r. w holenderskiej Hadze. Był jedynakiem wychowywanym przez samotną matkę. Modą interesował się już od najmłodszych lat – tworzył np. samodzielnie stroje dla lalek Barbie ze skrawków materiału. Zapytany w wywiadzie o inspiracje z czasów dzieciństwa, Lantink bez wahania odpowiedział, że był nią Walter van Beirendonck. W wieku 11 lat nawet pofarbował swoje włosy na różowo, marząc o tym, aby wziąć udział w pokazie belgijskiego projektanta mody.

Swój pierwszy pokaz zorganizował już w wieku 15 lat na plaży w Scheveningen. Lantink zaprezentował wtedy kolekcję stworzoną z obrusów babci i starych jeansów, które zamienił w spódnice. Jego pasja do upcyklingu stała się fundamentem jego kariery i sprawiła, że holenderski projektant szybko wyróżnił się w branży.

„Od kiedy tylko pamiętam, marzyłem, żeby zostać główną projektantką w Chanel. Właściwie swoją pierwszą pokazową kolekcję zorganizowałem, gdy miałam 15 lat — na plaży w Scheveningen. Wziąłem stertę starych jeansów Diesla mojego ojczyma, odciąłem paski i połączyłem je z obrusami mojej babci, tworząc krótkie spódniczki. Wypożyczyłem też kilka par szpilek z ćwiekami od Dolce & Gabbana z butiku De Rode Loper w Hadze. Całość wyglądała świetnie! […] Potem taki cyberdogowo-rave’owy techno-sklep w Scheveningen przejął te projekty – i wyprzedały się w sekundę”

– powiedział w wywiadzie dla „Fantastic Man”.

Po ukończeniu liceum Duran Lantink przeprowadził się do Amsterdamu, gdzie zaczął naukę w AMFI (Amsterdam Fashion Institute). Następnie przeniósł się do Gerrit Rietveld Academy, którą ukończył w 2013 r. 4 lata później, w 2017 r., zdobył tytuł magistra w Sandberg Institute.

Duran Lantink pozuje do zdjęcia z ręką przy twarzy. Ma na sobie czarną bluzę i czarną czapkę z daszkiem.
fot. Instagram @fashionography

Duran Lantink – kariera. Jak Janelle Monáe zapewniła mu popularność?

Jednym z najważniejszych momentów w karierze Lantinka jest współpraca z piosenkarką Janelle Monáe. Projektant stworzył dla niej słynny strój, w którym wystąpiła w teledysku do piosenki „Pynk”. Mowa o kontrowersyjnym projekcie spodni, który otworzył mu drzwi do międzynarodowego świata mody. Co ciekawe, początkowo Lantink odrzucił propozycję. Jednak za sprawą swojej przyjaciółki Emmy Westenberg zmienił zdanie i zgodził się na współpracę. Na stworzenie stroju miał zaledwie 5 dni.

Lantink startuje z własną marką

W 2019 r. Duran Lantink wystartował z autorską marką, która działa do dziś. Brand zadebiutował na paryskim Fashion Weeku z kolekcją SS2023 obejmującą 39 sylwetek. W 2024 r. aż 95% jego projektów zaprezentowanych w ramach Tygodnia Mody powstała z upcyklingowanych materiałów. Wcześniej projektant zorganizował zamknięty dla publiczności pokaz. W pustej sali – poza modelkami i modelami – były wyłącznie drony filmujące wydarzenie. Jednak nie tylko to odbiło się szerokim echem. Lantink wykorzystał do stworzenia kolekcji stare ubrania Prady, Balmain, Gucci, Proenza Schouler i zamienił się we własne projekty.

W trakcie swojej działalności współpracował nie tylko z Janelle Monáe, ale także z innymi gwiazdami – Beyoncé, Doją Cat czy Billie Eilish.

„Chciałabym nawiązywać współprace z poszczególnymi markami. Chcę zmienić system i pokazać ludziom, że możemy robić rzeczy inaczej”

– Lantink podsumował swoje plany w wywiadzie dla „Vogue”.

Ubrania z metką z nazwiskiem holenderskiego projektanta powstają tak, aby mogły być wielokrotnie modyfikowane i dostosowywane do zmieniających się potrzeb czy gustu właściciela.

Upcykling okiem Durana Lantinka

Duran Lantink to jeden ze współczesnych wizjonerów mody, który zdobył uznanie dzięki swojemu innowacyjnemu podejściu do upcyklingu. Nie tylko wykorzystuje stworzone już ubrania i akcesoria, ale także tworzy artystyczne, odważne i jednocześnie praktyczne projekty.

„Ludzie odkrywają, że można tworzyć rzeczy zabawne i modne w zrównoważony sposób — i myślę, że to prawdziwa rewolucja”

– zdradził Lantink w rozmowie z „The Guardian”.

Projektant ma na koncie między innymi współpracę z londyńskim butikiem Browns, dla którego zamienił deadstock produktów luksusowych marek we własne nowe kolekcje. Lantink zajął się również upcyklingiem archiwalnych projektów Ellery, z których powstała limitowana edycja ubrań.

Co ciekawe, w trakcie Paris Fashion Week Lantink zaprezentował kolekcję „Duranimals”, inspirowaną dzikimi zwierzętami. Do stworzenia ubrań projektant wykorzystał odważne desenie, w tym między innymi ponownie wykorzystane tkaniny z cow printem od LVMH. W trakcie pokazu można było podziwiać także efekty współpracy Lantinka z Sergio Rossi.

Liczne nagrody

Duran Lantink w ciągu ostatnich lat zdobył kilka prestiżowych nagród w branży. Jedną z nich jest Andam Special Prize w 2023 r., którą wygrał razem z Ester Manas. Projektant otrzymał 100 tys. euro oraz mentoring Riccardo Bellini z Chloé, który miał doradzać mu zarówno w kwestiach kreatywnych, jak i strategicznych.

Inną nagrodą jest otrzymana w 2024 r. Karl Lagerfeld Special Jury Prize za „niekonwencjonalne, zmieniające sylwetkę ubrania”, z których słynie Lantink. Wyróżnienie zapewniło projektantowi zastrzyk gotówki w wysokości 200 tys. euro oraz mentoring grupy LVMH. Do koncernu należą między innymi Prada, Givenchy, Dior, Louis Vuitton czy Loewe. 

Oprócz tego projekty Lantinka pojawiały się na pierwszych stronach najsłynniejszych magazynów w świecie mody, takich jak „Harper’s Bazaar”, „Elle”, „Vogue” i „Another Magazine”. Niektóre stroje autorstwa holenderskiego projektanta zostały nabyte przez MET Costume Institute czy Victoria & Albert Museum.

Lantink doceniony przez Woolmark

Całkiem niedawno, bo zaledwie na początku kwietnia 2025 r., Lantink został ogłoszony zwycięzcą 2025 International Woolmark Prize. Dzięki temu na jego konto wpłynie dodatkowe 126 tys. dolarów, które holenderski projektant będzie mógł przeznaczyć na rozwój swojego biznesu. W jury zasiedli między innymi Donatella Versace, Sinéad Burke, Tim Blanks czy IB Kamara. Lantink połączył zrównoważony rozwój z kunsztem rzemiosła, wykorzystując do tego wełnę z merynosów.

„Jesteśmy w momencie, w którym potrzebujemy poczuć się lepiej. Kolekcja Durana sprawia, że tak właśnie się czujemy. To wspaniałe połączenie szacunku dla włókna i radosnej wizji przyszłości”

– skomentowała Donatella Versace.

Co ciekawe, w konkursie wyróżniono również Pietera Muliera, pełniącego od 2021 r. rolę dyrektora kreatywnego ALAÏA. Belgijski projektant wygrał 2025 Karl Lagerfeld Award for Innovation at the International Woolmark Prize.

Zdjęcie główne: Instagram @wmag

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES