noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Płatności internetowe - jakie są?

Jakie są dostępne metody płatności online?

REKLAMA
REKLAMA
noSlotData

Rynek płatności internetowych kwitnie w najlepsze. Sprzyja temu gwałtowny rozwój handlu elektronicznego, który coraz śmielej rywalizuje z tym mocno tradycyjnym. Osoby robiące zakupy w sieci już teraz mogą liczyć na dużą elastyczność pod względem sposobów, w jakie mogą opłacać swoje zamówienia. Dziś opowiemy o każdym z nich.

Materiał sponsorowany

Rodzaje metod płatności online

Operatorzy płatności online, tacy jak Autopay, stale starają się udostępniać współpracującym z nimi sklepom wszystkie dostępne formy płatności. Tak, aby klienci docelowi mieli jak największy wybór. Aktualnie istnieje kilka podstawowych rodzajów płatności, z których każda jest bardzo chętnie wykorzystywa. 

Karty kredytowe i debetowe

Płatności kartami kredytowymi i debetowymi zyskują swoich sympatyków nie tylko w sklepach fizycznych, ale i w sieci. Płacenie nimi wymaga podania kilku danych. Gwarantuje natychmiastowość transakcji oraz ich bezpieczeństwo. Tego typu płatności online są bardzo szeroko rozpowszechnione. 

Portfele elektroniczne

U wielu usługodawców można zapisywać karty płatnicze, aby móc korzystać z nich bez konieczności ciągłego podawania wszystkich danych. U części można nawet deponować pieniądze (w ramach wirtualnych kont klienta). Takie rozwiązania nazywa się portfelami elektronicznymi. Są wygodne i wielu użytkowników chętnie z nich korzysta.

Przelewy bankowe

Wciąż dominującą formą płatności online są przelewy bankowe, które w tym momencie są popularne za sprawą tak zwanych “szybkich płatności”. W przeciwieństwie do tradycyjnych przelewów (wymagających czasu na zaksięgowanie, ale dostępnych również online), docierają do odbiorcy natychmiast.

Zalety i wady różnych metod płatności

Wszystkie dostępne metody płatności internetowych mają swoje zalety i wady, które jednak wcale się nie równoważą. Swoistym (i jednym z niewielu) minusem jest konieczność bycia zaznajomionym ze światem internetu. Może to być przeszkoda dla osób starszych. Zalety z kolei są liczne, a należą do nich natychmiastowość transakcji, bezpieczeństwo oraz wygoda stosowania

Bezpieczeństwo w płatnościach kartą

Karty uchodzą za najbezpieczniejszy środek płatniczy na świecie. Brak anonimowości oraz dobrze zorganizowana procedura “chargeback” pozwalają na uniknięcie ewentualnych oszustw. Dają też pewność, że transakcja przyniesie zamierzony efekt.

Szybkość i wygoda portfeli elektronicznych

Zapisywanie kart i deponowanie środków w ramach portfeli elektronicznych to bezsprzecznie wygoda i szybkość, które w dzisiejszym świecie są uznawane za bezcenne. Dzięki nim wystarczy kilka kliknięć, by płatność doszła do skutku. To opcja dla osób ceniących sobie jak najmniejszą liczbę formalności – bez chodzenia na kompromisy.

Jak wybrać odpowiednią metodę płatności?

Z uwagi na mnogość dostępnych opcji, wybór odpowiedniej metody płatności może być dla wielu wyzwaniem. Istotne jest, aby stawiać na rozwiązania adekwatne do swoich potrzeb, możliwości oraz preferencji. Warto przy tym wziąć pod uwagę takie aspekty, jak koszty transakcyjne, czas realizacji płatności czy samą w sobie dostępność.

Koszty transakcyjne

Koszty transakcji w przypadku każdej z metod płatności mogą być różne. Zdarza się, że to na klienta przerzucana jest konieczność opłacenia prowizji. Zwykle dzieje się to w przypadku kart płatniczych. Powinno to być dla Ciebie jedno z kryteriów wyboru właściwej dla siebie metody płatności.

Czas realizacji płatności

Choć w przypadku większości dostępnych płatności online czas ich realizacji liczy się w sekundach, zdarzają się i przypadki, w których może on się wydłużyć nawet do kilku dni. Chodzi tutaj chociażby o tradycyjny przelew online – bez pośrednika. Warto rozważyć alternatywne dla niego (a działające w podobny sposób) szybkie płatności.

Dostępność metod w sklepach online

Nie wszystkie sklepy internetowe wdrożyły każdą z metod płatności internetowych. Często to dostępność warunkuje wybór. Można jednak śmiało powiedzieć, że platformy e-commerce starają się dziś dawać jak największą swobodę w kontekście doboru form płatności.

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES