REKLAMA
Ekologiczne dżinsy: gdzie kupić?

Marki dżinsów, które są odpowiedzialne ekologicznie. TOP 7 firm wybierających bawełnę organiczną, konopie i upcykling

REKLAMA

Dlaczego produkcja dżinsów pozostawia wiele do życzenia i gdzie kupić ekologiczne denimowe spodnie? Sprawdzamy, czy ten słynny materiał może być sustainability. 

Autor: Aleksandra Zawadzka

Produkcja dżinsów. Czy jest szkodliwa dla środowiska?

Dżinsowe spodnie traktowane są jako podstawowy element garderoby i nie będzie to powiedziane na wyrost, jeśli nazwiemy je najpopularniejszym ubraniem wszech czasów. Niestety: mimo że denimowe wyroby są przyjazne nawet ekscentrycznym wybiegowym trendom, ich produkcja nie jest zbyt dobra dla środowiska. Badacze nazywają przemysł dżinsowy jednym z najbardziej szkodliwych odłamów branży modowej. 

Czytaj: Jakie materiały w modzie są ekologiczne?

Przemysł dżinsowy zużywa zatrważające ilości energii i wody, a do tego zanieczyszcza chemicznie środowisko. To w skrócie, a w rozwinięciu? Wyprodukowanie jednej pary spodni z tego materiału zużywa aż 3780 litrów wody. Obliczenia obejmują zarówno tę wykorzystaną do uprawy bawełny konwencjonalnej, z której robi się dżinsy, jak i do procesów produkcyjnych tkaniny. 

Ślad węglowy, powstały przy produkcji denimowych spodni, ale też ich używaniu i utylizacji, jest ogromny. Szacuje się, że cały cykl życia dżinsów równa się 33,4 kilogramów CO2, z czego blisko połowa związana jest z ich wytwarzaniem. Do barwienia i wykończenia (także między innymi postarzania) używane są toksyczne chemikalia, takie jak niebezpieczny formaldehyd, które wpływają zarówno na Planetę, jak i ludzi, którzy pracują przy produkcji tego rodzaju spodni. 

Stworzenie dżinsów wymaga dużych nakładów energii, której duża część pochodzi z paliw kopalnych, a więc związana jest z zanieczyszczeniami powietrza i emisją gazów cieplarnianych. Ogromna jest też produkcja ścieków i odpadów fabrycznych. 

Ekologiczne dżinsy: czy takie istnieją? Gdzie je kupić? 

Wykorzystanie w produkcji dżinsów bawełny organicznej, która jest zasilana główne deszczówką i wymaga mniejszego zużycia wody (182 litry zamiast 2120 litrów na kilogram włókien), może być dobrym krokiem w stronę ekologii. W branży modowej testuje się również użycie alternatywy w postaci konopi. Świetnym rozwiązaniem jest też wybór materiałów z drugiego obiegu, na które decydują się marki upcyklingowe, ponieważ w ten sposób nie wspiera się nadprodukcji ubrań.

Jeśli w najbliższym czasie – chociażby z powodu nowego sezonu – planujecie zakup dżinsów, wybierzcie modele od tych marek, które działają w duchu sustainability. Wspierajcie firmy, które szyją z bawełny organicznej, korzystają z konopi czy lnu albo stawiają na upcykling. 

Dobre marki z ekologicznymi dżinsami

-Nudie Jeans – jedna z pierwszych ekologicznych marek produkujących dżinsy, która korzysta z bawełny organicznej i z recyklingu od ponad dekady.

 -Agolde – marka tworzy dżinsowe spodnie z bawełny z recyklingu oraz organicznej bawełny regeneracyjnej.

-Triarchy – podczas produkcji ich ubrań wykorzystuje się zrównoważoną technologię prania, a poza tym ich dżins powstaje z mieszanki bawełny i tencelu.

-Able – spodnie tej marki farbowane są płynnym barwnikiem indygo, by zmniejszyć zużycie wody; marka współpracuje z fabrykami, które produkują zrównoważony denim.

-Denimou – polska marka, która przy produkcji oszczędza wodę i zmniejsza o 95% wykorzystanie chemikaliów, korzysta z detali z recyklingu i przekazuje 1% od sprzedaży na ochronę Polskich rzek i walkę z suszą.

-Outerknown – w ich ofercie znajdziemy produkty z bawełny organiczne oraz z materiałów z recyklingu; ponadto firma dba o etyczne praktyki produkcyjne, współpracując z organizacją Fair Labour Association.

-Organsk – wykorzystują wyłącznie ekologiczny dżins z recyklingu, a ich spodnie powstają przy użyciu technologii e-FLOW + Atmos, które są najnowocześniejszymi technikami, które zużywają 95% mniej wody, 90% mniej chemikaliów i 40% mniej energii niż konwencjonalne techniki.

Po ekologiczne dżinsy warto też zajrzeć m.in. do Amour Vert, Patagonia, Sezane, Warp + Weft, DL1961, Reformation.

Zobacz też: Jak sprzedawać ubrania na Vinted? Poradnik, z którego dowiecie się, jak robić to dobrze

Zdjęcie główne: Unsplash

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES