REKLAMA
Walka ze zmianami klimatycznymi odbywa się niemal na każdej płaszczyźnie naszego życia. Podpowiadamy, które materiały są przyjazne dla Ziemi.

Jakie materiały w modzie są ekologiczne?

REKLAMA

Walka ze zmianami klimatycznymi odbywa się niemal na każdej płaszczyźnie naszego życia. Nadmierny konsumpcjonizm wiąże się z wytwarzaniem znacznych ilości śladu węglowego. Ponadto nabywanie produktów z materiałów nieprzyjaznych dla środowiska napędza popyt skutkujący między innymi ociepleniem klimatu. Podpowiadamy, które materiały są przyjazne dla Ziemi.

W przestrzeni publicznej wiele czasu poświęca się na debaty uświadamiające potrzebę przestrzegania zasad życia w zgodzie z ekologią. Konsumenci są coraz bardziej wyedukowani. Częściej niż niegdyś zastanawiają się nad kupowanymi produktami. Eliminują plastikowe ubrania, jednorazowe torebki. Wciąż, jednak gotowi są na noszenie poliestru, elastanu, poliamidu, czy akrylu.   

Co dotkliwiej, niż powstrzymanie zmian klimatycznych może zmotywować klienta do ekologicznych wyborów zakupowych? Jego własne zdrowie! Warto wiedzieć, że nasze ciała wchłaniają aż 75 proc. substancji z materiałów, które nosimy. Te sztuczne zazwyczaj są wyrobami powstałymi na skutek przetwarzania ropy naftowej. Czy mogą pogorszyć nasz stan zdrowia? Pozostawiam to pytanie bez jednoznacznej odpowiedzi. Podpowiadam natomiast – naturalne materiały są wygodne i pozwalają nam na poprawę komfortu noszenia nawet w sytuacji skrajnie zmiennych temperatur. Na które się zdecydować?

Len

Włókno naturalne od setek lat wykorzystywane do produkcji tkanin. Jest mocne i trwałe. Z pewnością to dobra alternatywa dla tradycyjnej bawełny. Proces uprawy lnu jest bardzo ekologiczny – roślina nie potrzebuje wiele wody, a szkodniki nie obierają sobie jej jako cel do ataku. Dzięki temu do masowej produkcji nie są potrzebne szkodliwe pestycydy. Uprawa nie zanieczyszcza środowiska, nie skaża gleby. Ponadto to produkty lniane są biodegradowalne i nie zaszkodzą Ziemi nawet podczas rozkładu.

Len nadaje się do niemal każdej stylizacji. Doskonale sprawdzi się do wyrobów casualowych. Świetnie wpasuje się jako uzupełnienie kreacji wieczorowych. To naturalne włókno może być świetną bazą do uszycia spodni, marynarek, płaszczy, czy kombinezonów. Na rynku znajdziemy również lniane buty – trampki i espadryle.

Bawełna organiczna

Nie jest to klasyczny „100 proc. cotton”. Jest to bawełna uprawiana ręcznie bez użycia nawozów sztucznych lub innych chemikaliów. Przypisane do odzieży oznaczenie „bawełny organicznej” gwarantuje dbałość o jak najwyższą naturalność procesu wzrostu włókna.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na dopisek Fairtrade – oznacza on dbałość o warunki pracy osób zajmujących się daną plantacją. Jest to informacja równoznaczna z brakiem wyzysku, niezatrudnianiem dzieci, równym traktowaniem kobiet i mężczyzn oraz akceptacji funkcjonowania związków zawodowych. Odzież z certyfikatem Fairtrade jest także kolejnym gwarantem dbałości o środowisko, co w przypadku bawełny nie jest oczywistością.

Przeczytaj również: Rolex na przecenie. Czy stać Cię na luksusowy czasomierz?

Dziki jedwab

Materiał, który nie przypomina swoją miękkością wiskozy, czy bawełny. Laicy przeglądający ubrania wiszące na sklepowych wieszakach mogą pomylić go z syntetykiem. Z pewnością jest jednak luksusowy, delikatny i zwiewny. Odczucia towarzyszące nam przy kontakcie włókna ze skórą tożsame są z ceną produktu z niego wykonanego.

Dziki jedwab pozyskuje się z kokonów larw motyli i ciem, które w całości zrobione są z nici jedwabnej. Mogłoby się wydawać, że pozyskiwanie tego materiału wiąże się z cierpieniem tych zwierząt. Nie zawsze tak jest. Producenci posługujący się takimi hasłami, jak „peace silk” lub „vegetarian silk” dbają o to, by ich ubrania powstawały z włókien pozyskanych po tym, jak owady już je opuszczą.

Włókna konopi

Tkanina konopna ma podobne właściwości do lnu. Jej uprawa nie wymaga większej ilości wody niż w przypadku bawełny uprawianej bez dodatku chemikaliów. Ponadto jest w stu procentach biodegradowalna. W Polsce pozyskiwany z konopi materiał nie jest jeszcze popularny. Z biegiem czasu z pewnością się to zmieni. Włókna konopi są lekkie i przyjemne dla skóry. Zauważmy, że ekologiczne materiały z konopiom w składzie bardzo powoli przyjmują zapachy z otoczenia. Dodatkowo zapewniają wysoką ochronę przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Dbając o przyszłość planety, dbamy również o nasze teraźniejsze doznania, a nawet zdrowie. I choć ubrania rzadko bywają inwestycją, to te o naturalnym składzie z pewnością odbijają się chociażby na naszym samopoczuciu. Jeżeli nie angażujesz się w walkę o lepsze jutro planety, zadbaj chociaż o własny komfort.

Przeczytaj również: Przełom na rynku zgarków. Rolex wykupił najbardziej luksusową sieć salonów

Zdjęcie główne: Pexels

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES