noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Dziesięciolecie współpracy Vivienne Westwood z Artisian Fashion

10-lecie współpracy Vivienne Westwood i Artisan Fashion. “Poszukiwanie nowych sposobów tworzenia mody jest koniecznością”

REKLAMA
noSlotData

Mija 10 lat, odkąd marka odzieżowa Vivienne Westwood rozpoczęła współpracę z rzemieślnikami z Kenii. Wytwórcy powołani przez przedsiębiorstwo Artisan Fashion oraz Ethical Fashion Initiative wspierają powstawanie akcesoriów do corocznych kolekcji. Co jeszcze kryje się za metką “Made in Kenya” od Vivienne Westwood?

Czym jest Artisan Fashion?

Artisan Fashion to inicjatywa powstała w 2009 roku. Wówczas Ethical Fashion Initiative ustanowiło projekt w Nairobi, którego głównym celem było zorganizowanie procesu produkcyjnego odzieży wraz ze zmarginalizowanymi społecznościami z regionu. Z upływem czasu inicjatywa rozwinęła się i od 2015 roku jest oficjalnie niezależnym od EFI przedsiębiorstwem społecznym. Organizacja wspiera talenty z Afryki – obecnie zatrudnia ponad 2600 rzemieślników, którzy na zamówienie marek tworzą biżuterię, torebki, akcesoria, a także artykuły gospodarstwa domowego. Do stałych partnerów niezmiennie należy Vivienne Westwood, która współpracuje z ośrodkiem rzemieślniczym w Kenii od 10 lat.

Samo Artisan Fashion działa w różnych miejscach Afryki i specjalizuje się w obróbce innych materiałów. Rzemieślnicy z Nepalu zajmują się głównie tkaniem kaszmiru, z Burkina Faso tkaniem bawełny, natomiast z Mali tworzeniem naturalnych barwików. Wcześniej tereny objęte projektem polegały m.in. na sprzedaży węgla drzewnego i drewna opałowego. Konstruowanie odzieży inicjowane przez Artisan Fashion dywersyfikuje źródła dochodów lokalnych społeczności. Co ważne, przedsiębiorstwo nie wyklucza płci żeńskiej, gdyż spośród zatrudnionych aż 78 proc. to kobiety. Inną istotną kwestią projektu jest jego edukacyjna strona. Społeczność rzemieślników otrzymuje szkolenie z zakresu zrównoważonej mody i ochrony środowiska. Dzięki nabytej wiedzy mogą wdrażać recykling do życia codziennego, a także intensyfikować zalesianie pobliskich terenów.

Zobacz także: Młody projektant z Afryki, który podbija świat mody. Kim jest Thebe Magugu?

Vivienne Westwood x Artisan Fashion

Vivienne Westwood to jedna z większych marek współpracujących z Artisan Fashion. Twórczość projektantki już wcześniej była znana z inspiracji, które korzeniami wykraczają daleko poza granice Europy. Umiejętności i tradycyjne projekty kenijskich rzemieślników doskonale wpisują się w jej portfolio. To ręcznie tworzone produkty z naturalnych tkanin, zgodne z zamysłem zrównoważonej mody silnie promowanej przez Westwood.

– Rozpoczęliśmy w 2010 roku pilotażowym projektem dla 30 osób. w 2020 roku, jest ich 2600. Celem współpracy są wysokiej jakości produkty i ogólnoświatowa sieć wysoko wykwalifikowanych rzemieślników. Szyte na miarę i ręcznie robione produkty są zawsze w modzie. Naprawdę chcę podziękować Inicjatywie Etycznej Mody i zespołowi w Afryce. Poznanie możliwości, jakie jesteśmy w stanie dać ludziom, było i nadal jest satysfakcjonującym doświadczeniem. A torby, które robimy w Afryce, wciąż są moimi ulubionymi!

– powiedziała Vivienne Westwood w 2020 roku.

Torby tworzone w Kenii wielokrotnie pojawiały się na wybiegu Vivienne Westwood. W tym roku nie jest inaczej, gdyż w kolekcji jesienno-zimowej 2022/2023 torby oraz buckety pokazały się w limitowanej odsłonie. “Każdy kawałek ręcznie udekorowaliśmy grafiką manifestu sztuki i kultury Westwood Mirror the World. Grafika przedstawia białe gołębie i serca na żywym szkarłatnym płótnie ze 100% bawełny wschodnioafrykańskiej, wykończonej specjalnym znaczkiem pocztowym z okazji 10-lecia Westwood” – czytamy na stronie marki.

Większość materiałów wykorzystywanych w zakładach spod szyldu Artisan Fashion pochodzi z recyklingu i upcyklingu. W najnowszej kolekcji podszewki do torebek powstały z dekonstrukcji używanych ubrań. Metodę przetwórstwa starego materiału określa się tam jako mitumba. Natomiast twarde elementy kolekcji wykonano z pochodzącego z recyklingu metalu znalezionego w slumsach. Marka Vivienne Westwood, w ramach okrągłej rocznicy, opublikowała na Instagramie serię postów obrazujących pracę nad elementami nowej kolekcji w Kenii.

– Na długo zanim zrównoważony rozwój stał się modnym hasłem, Vivienne — wizjonerka i innowatorka — zdała sobie sprawę, że poszukiwanie nowych sposobów tworzenia mody jest koniecznością. Współpraca z EFI nie była jednorazową kampanią marketingową, ale długotrwałym zaangażowaniem opartym na wzajemnym uczeniu się i wspólnym doświadczeniu. Według naszych ocen w terenie, zamówienia Vivienne Westwood zapewniły pracę ponad 2600 osobom i miały bezpośredni pozytywny wpływ na ponad 10 000 osób z ich społeczności. Dziesięć kolejnych lat tworzenia miejsc pracy, płacenia rzemieślnikom godziwych zarobków oraz solidnego wkładu w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ: to jest powód do świętowania

– stwierdził Simone Cipriani, szef i założyciel ITC Ethical Fashion Initiative.

Więcej informacji odnoszących się do metod pracy Artisan Fashion znajdziecie na stronie internetowej firmy.

Przeczytaj też: Anna Wintour obchodzi urodziny. Jak została niekwestionowaną wyrocznią mody?

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES