Poprawa jakości pracy w środowiskach pracowniczych to jedno z kluczowych założeń ESG, bez którego nie osiągniemy celów wyznaczonych przez zasady zrównoważonego rozwoju. Polska, wraz z 25 innymi krajami, przyjęła plany działania na rzecz implementacji Wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka. Mimo to, metody zarządzania firmami wciąż opierają się na dyskryminacji – informuje Global Compact Network Poland w najnowszym raporcie „Biznes i prawa człowieka. Razem dla zrównoważonego rozwoju”.
Napięcie w pracy codziennością Polaków
55% firm w Polsce deklaruje, że wspiera dobrostan psychiczny swoich pracowników. W praktyce wygląda to zgoła inaczej. Przenoszenie pracy do domu i problemy na tle psychicznym wywołane przez środowisko pracownicze to standard, nie tylko w Polsce. Na całym świecie aż 63% pracowników przynajmniej raz w tygodniu doświadcza stresu związanego z pracą. Powodów jest mnóstwo – od skrajnego przemęczenia zbyt dużą ilością obowiązków, aż po nieustanne poczucie winy wywołane złym managementem.
W Polsce w większym stopniu stres ujawnia się u kobiet kobiet. Według danych zebranych w raporcie UNGC, 24,45% badanych Polek zadeklarowało, że stres towarzyszy im nie raz w tygodniu, a codziennie. O tym samym informuje 19,92% pracujących mężczyzn. W wielu miejscach pracy dochodzi także do mobbingu, nie zawsze zwerbalizowanego. Aż 63% pracowników w Polsce skarży się na nieodpowiedzialne traktowania przez przełożonego. Tylko 46% określa to jako mobbing.
Czytaj więcej: Wsparcie w kryzysie psychicznym? Niemal wszyscy polscy pracownicy uważają je za kluczowe
Na całym świecie kobiety wciąż zarabiają mniej
W większych korporacjach równe zarobki dla kobiet i mężczyzn to mit. Na całym świecie pensje kobiet są o 12-20% mniejsze niż pensje mężczyzn. Wynika to częściowo ze światopoglądu: na całym świecie jedynie 27% osób uważa, że równouprawnienie płci jest niezbędnym elementem demokracji. Średnio 9 na 10 osób żywi uprzedzenia wobec kobiet w środowisku pracy, za czym opowiadają się również same kobiety. To również dlatego udział kobiet na wyższych stanowiskach kierowniczych wynosi średnio 32,2%.
Powyższe stanowiska odzwierciedla obecną sytuację w Polsce. Ponad połowa pracujących kobiet w kraju uważa, że firma traktuje je gorzej niż mężczyzn. Powodem dyskryminacji ma być ich płeć, choć, wbrew pozorom, na co dzień wymaga się od nich znacznie więcej niż od mężczyzn.
Czytaj również: Te marki wsparły kobiety w 2023 roku. Ich kampanie poruszyły najbardziej
Osoby z niepełnosprawnościami nie mogą liczyć na godne warunki pracy
Środowisko pracy powinno być bezpieczną przestrzenią dla WSZYSTKICH. Według danych z raportu, w Polsce większość stanowisk pracy jest uniwersalna, a więc nie dostosowuje się do osób powyżej 50. roku życia oraz do osób z niepełnosprawnościami. 48% badanych wskazuje, że ograniczenia zdrowotne uniemożliwają im znalezienie pracy. Powodem są m.in. bariery architektoniczne (36%) oraz brak doświadczenia w rekrutowaniu osób z niepełnosprawnościami (30%). Tylko 20% firm przystosowało miejsca pracy do potrzeb osób poruszających się na wózku, 8% udostępnia odpowiednie warunki pracy dla osób niedosłyszących, a 2% dla osób niedowidzących.
Okazuje się, że część stanowisk pracy nie tylko nie spełnia podstawowych wymagań osób z niepełnosprawnościami, ale także przyczynia się do pogłębiania kondycji fizycznej pracowników bez problemów zdrowotnych. W badaniu Koalicji Bezpieczni w Pracy około 20% osób stwierdziło, że ich stanowiska pracy nie są zgodne z zasadami BHP.
Społeczność LGBTA na polskim rynku
Nikogo nie zdziwi fakt, iż ostatnie lata w polskiej polityce nie przyczyniły się do poprawy sytuacji osób LGBTA na rynku pracowniczym. Jak się okazuje, tylko 28% osób badanych przez Kampanię Przeciw Homofobii czuje się bezpiecznie wypowiadając się na temat swojego prywatnego. Z kolei ok. 40% osób stwierdziło, że zatrudniająca ich firma nie uczestniczy w żadnej inicjatywie z zakresu “Diversity, equity, and inclusion”.
Czytaj też: Ta marka modowa przekaże 25 tysięcy dolarów na wsparcie społeczności LGBTQIA+
Polski rynek pracy 2024. Największą nadzieję pokładamy w młodych
Największa nadzieją na zmiany są młodzi ludzie, dla których wszystkie powyższe kwestie przeważają nad decyzją o podjęciu pracy w poszczególnych firmach. Następujące dane są najbardziej optymistycznymi liczbami z całego raportu o aktualnym rynku pracowniczym w Polsce. Otóż, prawie 70% młodych osób określa wartości i misję firmy jako bardzo ważne, 49,9% weryfikuje faktyczne zaangażowanie społeczne firmy oraz jej reakcje na aktualne wydarzenia. Z kolei ąż 59,5% młodych Polaków stawia work-life balance ponad wysokie zarobki – nie oznacza to, że kwestie finansowe stają się dla nich podrzędne, a raczej, że atrakcyjne oferty pracy będą regularnie odrzucane ze względu na złą politykę firmy.
Przeczytaj również: Milenialsi i Gen Z skłonni pracować za mniej dla dobra planety
Zdjęcie główne: Unsplash