Do 2027 roku na świecie zniknie 83 mln miejsc pracy. Sprawdź, co z twoim stanowiskiem [raport]

Rynek pracy czeka poważna rewolucja – zapowiada najnowszy raport Światowego Forum Ekonomicznego, przewidując, że prawie jedna czwarta miejsc pracy ulegnie zmianie lub zupełnie zniknie w ciągu najbliższych pięciu lat. Co dokładnie to oznacza?

Około 23 proc. stanowisk czeka zmiana – wskazuje raport „Future of Jobs”. Niektóre z nich zostaną wyeliminowane, inne stworzone od nowa. Światowe Forum Ekonomiczne spodziewa się, że w ciągu pięciu lat zmniejszy się liczba miejsc pracy o 14 milionów, ponieważ zniknie około 83 milionów stanowisk, podczas gdy pojawi się tylko 69 milionów.

Zdaniem ekspertów WEF ogromną rolę na zmiany odegra szereg czynników, od rozwoju technologicznego, takiego jak sztuczna inteligencja, po zmiany klimatu.

Wyniki raportu „Future of Jobs” są oparte na badaniu 803 firm, które zatrudniają łącznie 11,3 miliona pracowników w 45 różnych gospodarkach na całym świecie.

Przeczytaj również: Jaka jest stopa bezrobocia w Polsce? Są nowe dane

Te zawody są najbardziej zagrożone

Narastają obawy dotyczące negatywnych skutków zmian technologicznych dla miejsc pracy, zwłaszcza od czasu, gdy sztuczna inteligencja (AI) i narzędzia takie jak ChatGPT stają się coraz bardziej powszechne. Badania wykazały, że technologia wydaje się być jednym z największych czynników powodujących utratę pracy.

Choć firmy aktualnie potrzebują nowych pracowników do wdrażania i zarządzania AI, już wkrótce szcztuczną inteligencja będzie mogła pozbawić ich pracy. Do 2027 roku w administracji i księgowości może zostać zlikwidowanych 26 mln miejsc pracy – wynika z raportu. Jako zagrożone zawody wymienia się również: sekretarki, kasjerów i sprzedawców biletów. Z kolei o 30 proc. wzrośnie liczba miejsc pracy specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, ekspertów ds. „uczenia maszynowego” oraz analityków danych. 

Sam proces automatyzacji przebiega jednak wolniej niż zakładano jeszcze kilka lat temu. Jak podaje WEF, obecnie w około 34 proc. wszystkich zadań wykonywanych jest przez maszyny. To zaledwie jeden procent więcej niż w 2020 roku. Wówczas eksperci przewidywali, że do 2025 roku zautomatyzowanych zostanie 47 proc. zdań. 

Przeczytaj również: Jak branża mody może wykorzystać ChatBota GPT?

Newsletter

FASHION BIZNES