noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

#CareerMonday: 6 tricków na rewelacyjną prezentację

REKLAMA
noSlotData

Niezależnie od tego, czy na co dzień odpowiadamy za sprzedaż, marketing, analizę rynku, monitorowanie budżetu czy zarządzenie projektem, prezentacje slajdowe są najlepszym narzędziem do pokazania uporządkowanych i wybranych danych, z czytelnym przesłaniem dla odbiorcy. Niestety, jak pokazuje rzeczywistość i wyniki badań, większość z pracowników różnego szczebla ma problemy ze slajdami.

90% nie wie, jak poradzić sobie z natłokiem danych na slajdzie i zaplanować ich wygląd, by zachować czytelność, 75% potwierdziło, że ma kłopot z wizualizacją informacji i wniosków, z kolei 50% badanych przyznało, że wyzwaniem jest dla nich ustalenie celu prezentacji.

Wniosek? Możesz się napracować i spędzić nad slajdami bardzo dużo czasu i energii, ale jeżeli Twoja prezentacja nie będzie po prostu spójna oraz czytelna, nikt nie doceni wysiłku włożonego w jej opracowanie,  a Twój profesjonalny wizerunek niesprawiedliwie ucierpi.

Rozwiązanie? Dla powodzenia w pracy nad slajdami kluczowe jest zaplanowanie fabuły przed przystąpieniem do tworzenia slajdów. Odwrotna kolejność to błąd często popełniany przez liczną grupę osób.

Zobacz, jak jeszcze możesz wpłynąć na to, aby Twoja prezentacja była po prostu dobra.

Im mniej, tym lepiej

Przede wszystkim zapomnij o graficznych cudach, zwłaszcza animacjach. Ważniejsza jest zawartość prezentacji i jej rzeczowy wygląd. Twoim zadaniem jest przedstawienie informacji, a nie plastycznych umiejętności.

Skup się na celu

Co chcesz osiągnąć dzięki swojemu wystąpieniu? Podsumuj swój cel w dwóch linijkach i pamiętaj o nim cały czas. Dzięki temu zbudujesz spójną prezentację. Jeśli chcesz, możesz umieścić swoje przesłanie w nagłówku każdego slajdu.

Opowiedz historię

Na slajd wrzucaj tylko takie dane, które uznajesz za ważne. Zawsze nadawaj im znaczenie, by Twój słuchacz wiedział co z nich wynika. Myśl o nich pod kątem tego, czy coś się opłaca czy też nie – nikt nie chce marnować pieniędzy na nieopłacalne pomysły.

Zachowaj ład i porządek

Twoje slajdy muszą być czytelne dla każdego. W tym celu warto zrezygnować z wielu kolorów i czcionek. Oprócz tego mile widziane jest stosowanie czytelnych marginesów, a także rozmieszczanie danych elementów na stałych miejscach.

Nim coś wyślesz – przeczytaj

Najlepiej wydrukować całą prezentację i ją przeczytać. Jeśli nie masz na to czasu, daj komuś swoje wystąpienie, by to on je sprawdził. Lepiej uniknąć literówek i błędów językowych, które czasami psują nawet najlepsze prezentacje.

8 funkcji Power Pointa

Potrzebujesz tak naprawdę tylko 8 opcji, by stworzyć dobry dokument – formatowania pola tekstowego, wklejania tekstu, wstawiania obrazów, formatowania tabeli, wyrównywania elementów na slajdzie względem siebie, ustawiania wzorca slajdu, zarządzania stopką, widoku prezentacji i opcji pokazu slajdów.


 

Okładka książki „Mniej slajdów- więcej sensu” Mirosław Pawełko
Okładka książki „Mniej slajdów- więcej sensu” Mirosław Pawełko

 

 

Jeśli chcesz nauczyć się tworzyć prezentacje i poznać proste narzędzia, które pozwolą Ci stworzyć spójne i czytelne slajdy, koniecznie przeczytaj książkę „Mniej slajdów – więcej sensu” (Aut. Mirosław Pawełko). Publikacja polecana jest m.in. przez menedżerów The Boston Consulting Group czy PwC Polska.

Podgląd książki dostępny na stronie: mniejslajdow.pl

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES