Popularna w Polsce marka odzieżowa zmaga się z poważnymi problemami finansowymi. Jak podaje Reuters, w tym przypadku nie pomogło nawet znaczące cięcie kosztów. Do sądu rejonowego w Düsseldorfie wpłynęły wnioski o ogłoszenie upadłości dla Esprit Europe GmbH z siedzibą w Ratingen.
Przeczytaj również: Fala zwolnień w modzie trwa. Przyszła kolej na znanego producenta obuwia
Esprit składa wniosek o upadłość. Marka ofiarą kryzysu gospodarczego
Serwis “Deutsche Welle” donosi o złożeniu przez spółkę Esprit wniosku o ogłoszenie upadłości dla jej europejskich podmiotów. – W ostatnich latach spółki zależne borykały się z niezwykle wysokimi kosztami wynikającymi z inflacji, stóp procentowych i cen energii oraz następstwami pandemii COVID-19 i konsekwencjami konfliktów międzynarodowych. Celem jest restrukturyzacja europejskiej działalności Esprit, która jest zarządzana głównie z Niemiec, oraz jej reorganizacja na przyszłość – czytamy w oficjalnym komunikacie opublikowanym przez spółkę.
Z publikacji dowiadujemy się o przyczynie powstałych problemów spółki. Motorem napędowym jej kłopotów okazała się trudna sytuacja gospodarcza u naszego zachodniego sąsiada. Nieuniknione już postępowanie upadłościowe obejmie ok. 1,5 tys. pracowników zatrudnionych w Niemczech.
Bankructwo Esprit. Czy marka zamknie sklepy w Polsce?
W marcu odzieżowy podmiot poinformował o upadku szwajcarskiej filii marki. 8 kwietnia belgijski oddział Esprit – Esprit Belgium Retail N.V. – złożył wniosek o ogłoszenie upadłości. – Niewypłacalność BEBR i zamknięcie sklepów należących do BEBR było nieuniknione –czytaliśmy w informacji ogłoszonej wówczas przez Esprit Holdings Limited. Teraz do sądu w Düsseldorfie wpłynęły wnioski o ogłoszenie upadłości dla Esprit Europe GmbH. Czy powinniśmy obawiać się zamknięcia sklepów w Polsce?
W tym momencie niekoniecznie. Znajdujące się między innymi w Warszawie, Wrocławiu czy Krakowie sklepy będą prowadziły swoją działalność w niezmienionym charakterze. Warto jednak podkreślić, że w ostatnim czasie kolejne spółki Esprit informowały o swoich problemach. Przykłady z Belgii oraz Szwajcarii pokazują, że proces restrukturyzacyjny może objąć nie tylko podmioty działające w Niemczech.
Więcej o modzie znajdziesz na lamode.info
Zdjęcie główne: mat. prasowy