noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Plastikowe butelki

Koniec z plastikowymi śmieciami? Parlament Europejski przyjął przełomowe przepisy dotyczące opakowań

REKLAMA
noSlotData

Parlament Europejski zdecydowaną większością głosów przyjął w środę nowe rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR), które ma na celu znaczące zmniejszenie negatywnego wpływu opakowań na środowisko naturalne. Nowe przepisy stawiają ambitne cele redukcji odpadów opakowaniowych i wprowadzają szereg zakazów i ograniczeń w zakresie stosowania określonych typów opakowań.

Nowe przepisy wprowadzają szereg kluczowych zmian, które mają na celu zmniejszenie ilości opakowań, ograniczenie odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych, zakazanie używania niektórych plastikowych opakowań jednorazowych. Zakładają również wprowadzenie surowych kryteriów dla opakowań, zwiększenie wykorzystania opakowań wielokrotnego użytku, poprawę zbiórki plastikowych i metalowych pojemników na napoje, jak i ograniczenie stosowania “wiecznych chemikaliów”. 

Przeczytaj również: Opakowania przyszłości? Globalny producent inwestuje w innowacje

UE walczy z plastikowymi opakowaniami

Państwa członkowskie UE bedą zobowiązane do ograniczenia odpadów, szczególnie tych wykonanych z tworzyw sztucznych. W jaki sposób? Maksymalny odsetek pustej przestrzeni w opakowaniach zbiorczych, transportowych i e-commerce zostanie ograniczony do 50%. Producenci i importerzy będą musieli zminimalizować wagę i objętość opakowań, aby ograniczyć zużycie materiałów i ilość odpadów.

Oczekuje się, że rozporządzenie PPWR przyczyni się do zmniejszenia ilości odpadów opakowaniowych o 5 proc. do 2030 r., o 10 proc. do 2035 r. i o 15 proc. do 2040 r.

Jedną z rewolucji w sektorze spożywczym może wywołać zakaz używania niektórych plastikowych opakowań jednorazowych od 2030 r. Obejmie on  m.in. opakowania na świeże owoce i warzywa, naczynia i kubki w kawiarniach i restauracjach, opakowania na pojedyncze porcje, miniaturowe opakowania na przybory toaletowe oraz lekkie plastikowe torby na zakupy.

Nowe przepisy spotkały się z pozytywnym przyjęciem ze strony organizacji ekologicznych, które określiły je jako “krok milowy w kierunku bardziej zrównoważonego łańcucha dostaw żywności i napojów w Europie”. Z drugiej strony, niektórzy producenci opakowań wyrazili obawy co do kosztów i logistycznych wyzwań związanych z wdrożeniem nowych przepisów.

By wejść w życie, nowe przepisy czekają na oficjalne zatwierdzenie ze strony Unii Europejskiej. 

Przeczytaj również: Jak zmniejszyć ślad ekologiczny w swojej szafie?

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES