Badanie „Skala zachowań omnichannel w obiektach handlowych”, przeprowadzone przez agencję badawczą GfK, pokazuje strategiczną wagę centrów handlowych na ścieżce zakupowej klienta. Otrzymane wyniki oparte są o największą, w Polsce i Europie, analizę zachowań omnikanałowych klientów centrów handlowych.
Przeczytaj również: Zrównoważona moda: rynek wart miliardy dolarów [raport]
„Skala zachowań omnichannel w obiektach handlowych” – wyniki
Z badania przeprowadzonego przez GfK wynika, że 61 proc. klientów deklaruje realizację w centrum handlowym następujących zachowań omnikanałowych: sprawdzenie towaru w sklepie w centrum handlowym przed jego zakupem online (odwrócone ROPO – Research Offline, Purchase Online) (28 proc.), odbiór w sklepie stacjonarnym towaru zamówionego i opłaconego online (27 proc.), odbiór w sklepie towaru zamówionego online i opłacenie go przy okazji odbioru (21 proc.), odbiór towaru w paczkomacie na terenie centrum handlowego (18 proc.), zwrot w sklepie stacjonarnym towaru zamówionego online i dostarczonego przez kuriera (17 proc.) oraz wymiana w sklepie w centrum handlowym towaru kupionego online (16 proc.). Wartość tych zachowań stanowi 16 proc. wartości wszystkich wydatków klientów w centrach handlowych.
– Badanie zachowań omnikanałowych w centrach handlowych to przede wszystkim ogromna porcja wiedzy na temat zjawisk, o których wiele się mówi, ale do tej pory brakowało rzetelnych, danych na ich temat. Po raz pierwszy branża zyskała realną wiedzę na temat skali tego typu zachowań zachodzących w centrach handlowych, ich zasięgu, częstotliwości oraz intensywności. Analiza GfK pokazała, że to sklep stacjonarny w centrum handlowym jest podstawowym punktem styku klienta z produktem czy usługą. To w nim dochodzi do inspiracji, sprawdzenia jakości produktu i zakupu. Centra handlowe to również miejsca, w których marki mogą, poprzez doświadczenia, budować lojalność klientów – mówi Krzysztof Poznański, dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych.
Czy sklepy stacjonarne wspierają omnichannel ?
Analiza potwierdza, że sklepy działające w centrach handlowych i będące częścią procesów omnikanałowych mają bardzo wysoki współczynnik konwersji, co oznacza, że wielu klientów wchodzących do lokalu w galerii dokonuje zakupu podczas wizyty. W większości kategorii produktowych ponad 50 proc. takich wizyt kończy się zakupem, np. dla odzieży konwersja wynosi 64 proc. Badanie, w oparciu o deklaracje klientów, wskazuje również, że ponad 60 proc. budżetu na zakupy Polacy wydają w sklepach w galeriach handlowych, podczas gdy w e-commerce, od 1 proc. do 20 proc. Tym samym, potencjał obiektów handlowych czyni je kluczową przestrzenią do rozwoju dla marek i sieci handlowych. W 600 centrach handlowych w Polsce skupionych jest ok. 40 tys. sklepów, które łącznie odpowiadają za 40 proc. obrotów w handlu detalicznym, podczas gdy ok. 60 tys. sklepów internetowych odpowiada za 8,5 proc. obrotów.
Warto również podkreślić, że sklepy w centrach handlowych wzmacniają sprzedaż w internecie. Wskazują na to deklaracje badanych – Spośród nich, aż 82 proc. raz lub wielokrotnie kupiło później produkt w sklepie online. Także badania zagraniczne potwierdzają, że otwarcie sklepu stacjonarnego zwiększa sprzedaż online, w obszarze jego oddziaływania, średnio o 6,9 proc. Z kolei zamknięcie sklepu stacjonarnego powoduje spadek sprzedaży online średnio o 11,5 proc.
Więcej o polskiej modzie dowiesz się na łamach portalu lamode.info
Zdjęcie główne: Unsplash