Chociaż uważa się, że to znak dzisiejszych czasów – poliester wcale nie jest nowym wynalazkiem. Jak i kiedy powstał? Dlaczego zrobił taką furorę w branży modowej? Oraz z czego właściwie się składa, że budzi takie kontrowersje? Przeczytajcie.
Autor: Aleksandra Zawadzka
Zobacz: 10 faktów o fast fashion, które szokują
Wynalezienie poliestru: historia i trendy w modzie
Pierwszy raz o poliestrze usłyszano w latach 30. XX wieku, kiedy W.H. Carothers i jego zespół prowadzili prace laboratoryjne nad nowymi materiałami odzieżowymi dla DuPont. Dopiero jednak w kolejnej dekadzie rozwinięto te badania i w 1941 roku grupa brytyjskich naukowców, wśród których byli W.K. Birtwhistle i C.G. Ritchie, stworzyła i opatentowała włókna poliestrowe.
Amerykańskiej opinii publicznej przedstawiono poliester w 1951 roku, reklamując go jako materiał, który “można nosić przez 68 dni bez prasowania i pielęgnacji, a mimo to nadal wygląda świeżo”. Przekaz reklamowano przede wszystkim do kobiet, które w latach 50. zajmowały się głównie prowadzeniem domów (poliester miał ułatwić ich pracę). Drugą zaletą, którą zachęcał do siebie ten materiał, była niska cena. Chociaż do połowy lat 60. poliester cieszył się ogromną popularnością, jego sprzedaż spadła wraz z początkiem lat 70. Na negatywny wizerunek poliestrowych ubrań wpłynęły… głosy nowego pokolenia, które uznały je za „tanie i niewygodne”.
W latach 80. poliester odżył za sprawą grupy projektantów z Calvinem Kleinem i Oscarem de la Rentą na czele, którzy chcieli nadać mu nowego znaczenia. Znów stał się „cudowną tkaniną”, której popyt napędzała również popularność aktywności sportowych (w tym aerobiku). Dziś poliester używany jest głównie przez marki fast fashion, by produkować dużo i tanio ubrań, ale korzystają z niego też marki sportowe czy z wyższej półki, przede wszystkim jako wzmacniające domieszki naturalnych tkanin. Według statystyk poliester jest jednym z najpopularniejszych materiałów do produkcji odzieży (tuż obok bawełny). W 2021 roku światowa produkcja włókien poliestrowych wyniosła 60,53 mln ton, co oznacza, że diametralnie wzrosła od 1975 roku.
Czytaj: Sekrety stylu Victorii Beckham
Poliester dziś: wady, szkodliwość, kontrowersje
Dziś wiemy, że ten materiał wcale nie jest tak wspaniały, jak wydawało się te kilka dekad temu. Widać to już po tym, jak jest wytwarzany. Poliester należy do grupy materiałów chemicznych, a dokładniej – syntetycznych. Jest polimerem zawierającym wiązania estrowe, który powstaje z pochodnych ropy naftowej i glikolu etylenowego. W procesie jego powstawania – jako efekt estryfikacji hydrokwasów – uzyskuje się politereftalan etylenu. Kolejno topi się granulat PET w 280 stopniach Celsjusza, a następnie przędzie się włókna i w ten sposób tworzy materiał. To dlatego często nazywany jest „plastikiem”.
Wady? Poliester rozkłada się od dwudziestu do nawet dwustu lat (w teorii, bo w praktyce poliester nie został wynaleziony na tyle dawno, by mieć pewność co do górnej granicy rozkładu). Może powodować uczulenia skóry, nie przepuszcza powietrza, jest niewygodny. Ma negatywny wpływ nie tylko na środowisko, ale też człowieka.
Więcej: Klasyczna stylizacja – czym jest?
Zdjęcie główne: Unsplash