Bez wątpienia markę Calvin Klein zna każdy. Choć wielu osobom kojarzy się głównie z bielizną, to firma swoimi projektami zachwyca miliony młodych osób na całym świecie. Jej założyciel 19 listopada obchodził 80. urodziny. Jak stworzył swoje imperium modowe?
Początek kariery Calvina Kleina
Calvin Klein urodził się 19 listopada 1942 roku w nowojorskim Bronxie, jako drugi z trójki dzieci węgierskiego imigranta. Jego ojciec prowadził mały sklep spożywczy, natomiast mama zajmowała się domem. Największy wpływ na jego rozwój miała z kolei babcia, która była krawcową. To dzięki niej Calvin zainteresował się modą i zdecydował, co chce robić w przyszłości. Rodzice nie protestowali przeciw jego planom, a matka przyszłego projektanta wręcz zachęcała dzieci do obcowania ze sztuką i branżą fashion.
Klein postanowił więc rozwijać się w tym kierunku. Uczęszczał do High School of Art and Design na Manhattanie, a następnie Fashion Institute of Technology, choć nigdy go nie ukończył (po latach, bo w 2003 roku, otrzymał tytuł doktora honoris causa). W 1962 roku zaczął staż u Dana Millsteina, który zajmował się produkcją płaszczy oraz garniturów. Szkicował wówczas sylwetki projektów, które były prezentowane podczas pokazów mody w Paryżu. Dziś nazwalibyśmy to plagiatem, jednak wtedy uchodziło to na amerykańskim rynku za dość powszechną praktykę. Calvin był jednak ambitny i to mu nie wystarczało. Gdy odmówiono mu podwyżki, zwolnił się i przez 5 lat projektował w innych nowojorskich sklepach.
Kluczowy okazał się 1968 rok, kiedy dzięki wsparciu finansowemu kolegi z dzieciństwa (a następnie wspólnika, Barry’ego Schwartza), uzbierał wystarczająco dużo gotówki, by powołać do życia firmę Calvin Klein Ltd. Nie stworzył jednak wówczas całej linii ready-to-wear, lecz zachwycił jedynym projektem (prostym trenczem) kupca niedziałającego już dziś domu handlowego Bonwit Teller. W następstwie mężczyzna złożył zamówienie na 50 tys. dolarów, czyli ponad cztery razy tyle, ile wyniósł kapitał zakładowy firmy. Calvin Klein szturmem podbił serca klientów. W 1969 roku miał już na swoim koncie pierwszą okładkę w amerykańskim “Vogue’u”, co dla wielu debiutantów było nieosiągalne.
Zobacz także: Zwolniono go z Diora, więc założył własną markę. Jak Yves Saint Laurent zdobył uznanie?
Calvin Klein w świecie mody
Potem na rynku regularnie zaczęły pojawiać się jego kolekcje. Co ciekawe, to właśnie jego marka zaczęła w latach 70. sprzedawać i reklamować w telewizji jeansy. Wtedy w asortymencie brandu znalazła się także kultowa bielizna. W 1973 roku Calvin Klein został najmłodszym w historii laureatem nagrody Coty American Fashion Critic’s Award. Następnie przyszedł ciężki czas w jego życiu prywatnym. Najpierw rozpadło się jego 10-letnie małżeństwo z Jayne Centre Klein, przez co rzucił się w wir imprezowania. Z kolei w 1978 roku porwano jego 11-letnią córkę. Choć dzięki współpracy z władzami udało się szybko odbić dziewczynkę z rąk porywaczy, Calvin Klein zaczął unikać mediów i rozgłosu.
Początek lat 80. znów był sukcesem. Dlaczego? Otóż kampania reklamowa jego marki wywołała prawdziwy skandal.15-letnia wówczas Brooke Shields prezentowała jeansy, mówiąc przy tym: “Chcesz wiedzieć, co jest między mną a moimi Calvinami? Nic”. Kontrowersyjna reklama odniosła sukces. Dopasowane jeansy w zaledwie tydzień od premiery sprzedały się w ponad 200 tysiącach egzemplarzy. Wtedy projektant doszedł do wniosku, że seks jest w stanie wszystko sprzedać. W 1986 roku z kolei Calvin Klein poślubił Kelly Rector. Niedługo później trafił na odwyk, przez uzależnienie od alkoholu i Valium.
W latach 90. jedną z muz projektanta stała się Kate Moss. Jej kultowe już zdjęcia z 1992 roku w bieliźnie CK w towarzystwie Marka Wahlberga do dziś krążą w sieci. Finalnie w 2002 roku za 430 milionów dolarów firmę Calvin Klein kupił Phillips-Van Heusen, który do dziś sprawuję pieczę nad marką. Projektant i założyciel brandu więc na dobrą sprawę ze swoją marką nie ma już nic wspólnego. Wiadomo, że w 2006 roku rozstał się z drugą żoną. Cztery lata później związał się z modelem Nicholasem Gruberem,. Ich relacja trwała dwa lata. Teraz 80-latek jest od 6 lat w związku z modelem Kevinem Bakerem.
Przeczytaj również: Jak Karl Lagerfeld został “cesarzem mody”? Przypominamy życiorys kultowego projektanta